Jakie źródło odniesienia??

Witam Chciałem sie zapytać jakich urzywacie źródeł odniesienia do układów pomiarowych tych bardziej precyzyjnych i tych nieco mniej. Ja najcześciej urzywam LM 385-2,5 Piszę bo niewiem czy to jest dobry wybór (wybrałem pierwszy lepszy z katalogu, niedrogi i łatwo dostępny) Lepiej wybrać te z stałą wartośćią napięcia czy może z regulowaną.

Wszelkie uwagi na ten temat mile widziane :))

Pozdrawiam J.S.

Reply to
Udios
Loading thread data ...

Użytkownik "Udios" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl... . .

o dostępny) . . .

Może być ale po pierwsze jednak nadaje się do tych "mniej dokładnych'. Polecam LM336 - 2.5 iprzeczytanie noty aplikacyjnej u Nationala. Po dodaniu niezbyt skomplikowanego układy kompensacji TWR stabilność temperaturow jest całkiem, całkiem, a układ też tani ( ok. 2 złotych w detalu ).

Pzdr.........

Reply to
frodo

Użytkownik "Udios" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Witam, Ja swoje pomysły zwykle kopiowałem z układu stosowanego w meratronikach, czyli dioda zenera w pętli sprzężenia wzmacniacza. Stosowałem radzieckie D818E, doskonałe diodki. W termostacie mają części ppm na st C.

Oraz jak się kiedyś udało zdobyć LM399, doskonały układ z wew. stabilizacją temperatury. Też podpatrzony w konstrukcjach meratroniku.

Teraz uznałem że czemuś musze ufać na 99%, i stosuję tylko fabryczne przyrządy pomiarowe, ale nadal termostatyzowaną referencję na D818 mam, lepsza jak ogniwo znormalizowane.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Użytkownik "Ukaniu" snipped-for-privacy@WYWALTOgazeta.pl napisał w wiadomości news:cf0mbs$dfu$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Wszystko zależy od zakresu temperatur w jakim ma urządzenie pracować. Najważniejszym parametrem w źródle referencyjnym jest współczynnik temperaturowy. W LM385 masz 150ppm, co oznacza że jeśli robisz miernik do pracy w warunkach pokojowych - np możesz założyć +10 do +40 st C czyli zmiana 30 st C oznacza zmianę o 0.45% Jesli dopuszczasz to samo urządzenie do użytkowania na zewnątrz - w Polskich warunkach musisz założyć -20 C do

+40C czyli 60C i wtedy samo źródło referencyjne wprowadza Ci błąd 0.9% (Oczywiście przykłądy wzięte z sufitu, gdyż tak naprawdę ściśle definiuje się zakresy temperatur w jakich ma pracowac urzadzenie i liczy się błędy dla całego zakresu temperatur. Ale dla układów hobbystycznych rozumowanie poprawne) To czy LM385 jest dobry zależy od analizy błędów. Jeśli używasz byle jakich rezystorów (mam na myśli TWR, a nie że ładnie pomalowany) 1% błędu wprowadzany przez układ referencyjny jest do zniesienia. W układach precyzyjniejszych walczy się z TWR. Jak się rozejrzysz na rynku najlepsze źródła w rozsądnej cenie mają 3 ppm/C. !!!podkreślam w rozsądnej cenie !!! Ale ta cena jest dużo wyższa niż LM385

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Cyt:"W termostacie mają części ppm na st C." oczywiście nie na st C, bo są w stałej temperaturze (???). Chyba, że myślimy o dokładności całego termostatu. Mając LM385 wyliczyliśmy błąd 0.9% w 60 st C. Boli, ale tanio !!! Co zrobić. Bierze się lepsze źródło referencyjne np 3ppm/C i mamy 180ppm OOOOooo już nie boli, ale cena dziesiątki razy większa niż LM385. Z drugiej strony stosujemy termostat do LM385 z dokładnością 1 stC - uzyskujemy 150ppm. Jeszcze lepiej, ale ile zrobienie porządnego termostatu kosztuje ??? Teraz stajemy przed problemem co jest tańsze ?? Tu już trzeba podjąć decyzję indywidualnie. Trzeba tylko pamietać że termostatować trzeba czasmi w wyższej, a czasami w niższej temperaturze niż otoczenie i do tego potrzeba zmarnować trochę mocy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie wziąć źródło

1ppm/C i termostatować 0.1stC to jest dopiero dokładność!!!.

Jest natomiast drugi parametr - dokładność napięcia. Przy LM385 wynosi 2%. czyli można kupić sztukę o napięciu 2.55V lub 2.45V i ten błąd także trzeba uwzględnić w analizie błędów układu. Na szczęście ten błąd można zlikwidować poprzez kalibrację urządzenia. Oczywiście i tutaj mamy do czynienia ze zjawiskiem im lepiej tym drożej.

Mam nadzieję że troche rozjaśniłem Kamil

Reply to
KamW

Użytkownik "KamW" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cf0s8j$eon$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Witam, miałem na myśli wpływ temperatury zewnętrznej na napięcie wyjściowe, który jednak jak wiadomo istnieje.

Dość interesujący i ogólnie prawdziwy wywód. Ale oprócz tych ppm/st. C istnieje jeszcze szum którego wyeliminować nie możemy, i często na tym się rozbija nasze super dokładne źródło. Szczególnie szumy 1/f.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Dzięki wielkie za pomoc Pozdrawiam

J.S.

Reply to
UdioS

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.