Jaki zasilacz proponujecie na takim trafo?

Dnia 12-04-2011 o 16:11:53 Michał Baszyński snipped-for-privacy@ga.ze.ta.pl> napisał(a):

Dobra.. obydwa mają ograniczenie, ale ten o którym pisał J.F. ma takie ograniczenie, które wyłącza całe urządzenie do momentu wyciągnięcia wtyczki z gniazda. Ty masz model, który wygląda identycznie ale jest 2x droższy. Tamten ma oznaczenie PXN-1503D.

Reply to
Shaman
Loading thread data ...

W dniu 2011-04-13 15:20, Shaman pisze:

Ja mam RG-303Pro (4 kanały, stabilizacja prądu) oraz pojedynczy HY3005D (1 kanał, stabilizacja prądu).

W sumie teraz to najchętniej bym kupił "najtańszego chińczyka" z LCD/LED wyświetlaczami, by nie tworzyć od zera wszystkiego i mieć ładną obudowę gotową, a bebechy zrobił własne od zera. Około 100zł za najtańszy zasilacz z wskaźnikami to mniejwięcej wartość samej jego obudowy ;)

Reply to
BartekK

Witam,

W dniu 2011-04-13 15:20, Shaman pisze:

Ja używam zasilacza chyba tej samej serii i tego samego producenta - ZHAOXIN (czy jak to się pisze). Konkretnie JPS-3002D (ma dokładniejsze wskazania) i to jest 30V/2A. Ale Tobie polecam te z oznaczeniem

3-cyfrowym (ten mój strasznie wolno odświeża wartości)... :) Gdzieś wyczytałem, że te JPS mają chłodzenie zależne od temperatury (czyli wentylator nie pracuje cały czas), poczytaj, czy RXN też tak mają... Ja z mojego - poza wolnym odczytem i troszkę problematyczną precyzyjną regulacją prądu przy małych wartościach ;) - jestem bardzo zadowolony.

Ja kupiłem używany na Allegro od 'pgo1914' w stanie idealnym.

Reply to
Dykus

W dniu 2011-04-14 19:27, Dykus pisze:

a ja chciałem kupic 3005, tylko akurat nie mieli. Wygląda na to, że na szczęście :-)

Reply to
Michał Baszyński

Ale ja tez mam z Zhaoxin, tylko z LED, no i niestety - CC mu nie dziala.

Moze kiedys rozbiore i zrobie.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2011-04-14 21:46, J.F. pisze:

pierwotnie myślałem o takim tanim z LED. Ale w sklepie pokazali mi go i odpadł, bo chciałem coś nadającego się w razie W do podładowania akumulatora zimą. Ten droższy z LED też odradzili, bo w nim wentylator ponoć działa non-stop. Więc pozostał do wyboru tylko ten z LCD. A te z wyłacznikiem nadprądowym chyba w ogóle nie mają wentylatora, więc musisz uważać, aby po przeróbce go nie usmażyć.

Reply to
Michał Baszyński

W dniu 2011-04-14 23:32, Michał Baszyński pisze:

Ja tylko skromnie zasugeruję, że te zasilacze bym traktował raczej jako "bazę do własnej twórczości" niż gotowy produkt. Transformator tam jest 'chiński' tzn przy pełnym obciążeniu ładować akumulatora przez całą noc bym nie zaryzykował - już przy prądzie jałowym jest dość ciepły. Do normalnej pracy warsztatowej wystarczy. Chłodzenie tranzystora też bym poprawił, a brak termostatu do wentylatorka (jeśli w ogóle jest wentylator- u mnie nie ma), to przecież też można dorobić, choćby taką samą jak chiński układ NTC + opornik + tranzystor ;)

Reply to
BartekK

Dnia 15-04-2011 o 00:50:48 BartekK snipped-for-privacy@nospamdrut.org napisał(a):

W takim razie postanowione.. kupię chińskiego gotowca. Na razie wystarczy mi aż nadto. Jak będę miał więcej czasu to zainteresuję się podrasowaniem sprzęta. Dzięki wszystkim za dyskusję :)

Reply to
Shaman

W dniu 2011-04-15 00:50, BartekK pisze:

zaraz po kupieniu w ramach testów podpiąłem mu żarówek samochodowych tak aby przeszedł do tryby prądowego (5A) przy ok. 13V na wyjściu i w tym stanie przetrzymałem go pod kontrolą przez parę godzin. Dał radę.

wentylator jest, w tych z LED rzęzi ponoć non-stop czas, w tych z LCD ma termostat.

Reply to
Michał Baszyński

W dniu 2011-04-15 00:50, BartekK pisze:

Jakby kogoś interesowało - kupiłem najtańszy ~100zł dostepny chiński 15V

3A jako bazę do swojego zasilacza:
formatting link
Obudowa - wystarczy miejsca nawet na trafo 150-200VA toroid, są otwory w podstawie na dużo większy transformator. To co tam jest - nie oceniłbym na 45VA, raczej chińskie 15VA ;)

Na front-panelu jest płytka z miernikami na chińskim odpowiedniku ICL7107, oba mają po 2 kalibracje (zero i liniowość), nawet trzymają parametry. Zasilanie mają oddzielne (~7V AC z oddzielnego uzwojenia trafo), wejście 3pin gnd, U, I

Oddzielna płytka stabilizacji napięcia/odcięcia prądu, stabilizacja zrobiona na 1/4 LM324 (sić!) i 2N3055 jako element wykonawczy stabilizatora szeregowego, pozostałe komparatory wykorzystane do przełączania przekaźnikami uzwojeń trafa, zależnie od wybranego napięcia wyjściowego (sprytne, by ograniczyć moc strat w tranzystorze). Po przekroczeniu prądu maks - ustawienie napięcia jest zwierane(!) tyrystorkiem - raz wyzwolony trzyma aż do wyłączenia 230v. Wywalenie tyrystorka, a wstawienie tranzystora - mamy już nie tyle stabilizację prądu, co samo-powtarzalny bezpiecznik nadprądowy (uwaga, wtedy 2N3055 się grzeje mocniej).

Reply to
BartekK

Pierwsze co zrobilem to podlaczylem zarowke z samochodu. Daje rade 5A, byc moze dzieki wentylatorowi. model 1505

J.

Reply to
J.F.

Aż zmierzyłem linijką... Jest taki stary prosty wzór do szacowania mocy transformatora (albo szacowania jakiej wielkości potrzeba rdzeń dla transformatora, jak znamy moc) - S[cm^2] = 0,9 do 1,2 * pierwwiastek z mocy [W]. P= [S]^2 najprościej przyjmując... Tutaj transformator ma rdzeń 3,2cm*1.2cm = 3,84cm^2 (przekrój zewnętrzny linijką mierzony, rzeczywisty użyteczny bedzie mniejszy kilka procent), czyli moc 14,75W - nie dużo się pomyliłem na oko ;)

Reply to
BartekK

Nie wiem jak oni to zrobili, ale zarowke zasila dlugo i nie smierdzi.

Nawiasem mowiac - wzor jest bardzo, jakby tu rzec .. bezpodstawny. Przekroj rdzenia wplywa na napiecie indukowane w zwoju. I na nic wiecej.

Ograniczenie pradu wynika z chlodzenia uzwojenia i posrednio z wielkosci okna. Nie wiem - czy stare transformatory byly jakos optymalnie projektowane i okno bylo dopasowane do rdzenia, czy Chinczycy cos odkryli - ale u nich tez miedz drozsza od zelaza. A moze po prostu maja nowoczesniejsze materialy i sie nie boja 80C.

J.

Reply to
J.F.

Dnia 30-04-2011 o 14:16:04 BartekK snipped-for-privacy@nospamdrut.org napisał(a):

Dzięki za tego posta! Wygląda na to, że jak na moje skromne potrzeby, mogę spokojnie zaoszczędzić stówkę :)

Reply to
Shaman

W dniu 2011-05-02 12:47, Shaman pisze:

A proszę bardzo. W sieci nie znalazłem fotek i opisu "co siedzi w chińszczyźnie" więc musiałem zrobić coś dla ludzkości ;)

Reply to
BartekK

W dniu 2011-04-30 14:16, BartekK pisze:

droższego - 30V 5A KXN-305D

formatting link
się że już nie ma transformatora - jest to zasilacz impulsowy! Zrobiony na SG3525 ;) plus trochę drobnicy dookoła, do ograniczenia prądowego itp.

Wentylator faktycznie jest sterowany zależnie od temperatury - w spoczynku nie kręci się.

Reply to
BartekK

W dniu 07.05.2011 14:39, BartekK pisze:

Żeby było ciekawiej, to mam zasilacz o tych samych parametrach: RXN-305D i jest to typowy zasilacz liniowy z transformatorem. Posiada ograniczenie prądowe, za to nie reguluje obrotów wentylatora.

Pomieszanie z tymi chińskimi zasilaczami...

Pozdrawiam, Michał

Reply to
Michał Smolnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.