Jaki program do projektowania płytek dla ojca elektronika?

Cześć

Mój ojciec jest energoelektronikiem. Stworzył wiele układów, ale druki zawsze projektował na papierze milimetrowym. Chciałbym (no i on też wyraża nieśmiałą chęć), żeby spróbował projektowania przy pomocy programu komputerowego. Chciałem zapytać, jaki program mogę mu zaproponować? Tata nie zna angielskiego, poza znajomością terminów przydatnych w jego pracy. Korzysta z komputera, ale na poziomie raczej niezbyt zaawansowanego użytkownika (głównie przeglądarka internetowa i jakiś program do programowania PLC). Nie chciałbym, aby zraził się do projektowania komputerowego, za sprawą zbyt skomplikowanego programu. Ze względu na cenę programu i dostępność książki po polsku, myślałem o programie Eagle. Ojciec projektowałby płytki głównie jednowarstwowe (sporadycznie dwuwarstwowe). Głównie układy analogowe. Czasem z jakimiś scalakami, czasem z mikrokontrolerem AVR ATmega bądź AVR32 UC3B (ale z płytką przejściową). Tata posiada laptopa o niekoniecznie najlepszych na dzisiejsze czasy parametrach technicznych (Pentium M, chyba 1,4GHz). Jaki program polecicie? Myślę, że opcja autoroutingu byłaby przydatna, bo to powinno przyspieszyć projektowanie (a o to też nam chodzi).

Z góry dziękuję za pomoc.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Ja polecam "orzełka" - Eagle. Do pewnej wielkosci plytki jest darmowy, ma dosyc duza biblioteke elementow i relatywnie latwo go opanowac. Dla mnie jedyny problem z projektowaniem plytek jednostronnych ale ja mam chyba jakas felerna wersje. Przyznam ze nie probowalem wielu programow ale orzelka szybko zalapalem i szybko mialem dobre rezultaty. Autorouter w orzelku jest taki sobie ale stosujac kilka sztuczek mozna go zaprzac do pracy a wazne sciezki zrobic recznie.

Orzelek moim zdaniem jest relatywnie prosty ale i pozwala osiagac profesjonalne rezultaty, no i zdaje sie ze jest wersja polska.

Wiec pozwole sobie cie utwierdzic w przekonaniu, ale moze konstruktywna krytyka jaka sie pojawi (bo archiwum grupy, sadze ze przejzales) cos innego ci zasugeruje.

U mnie na pIII 600 orzelek smiga calkiem szybko. Wydruki tak na windowsie jak i na linuxie (bo i taka wersja eagle istnieje) wychodza dobre (narazie nic mi sie nie porozjezdzalo ale ja drukuje do pdf a potem na drukarke)

Reply to
Lukasz Sczygiel

Prostym programem do PCB jest Sprint-Layout 5 - wersja demo posiada brak zapisywania swojego pliku na dysku. :( Express PCB -darmowy program ma bibliotekę najpopularnijszych elementów, także można coś w nim tworzyć. Użytkownik "Paweł" snipped-for-privacy@hotmail.com napisał w wiadomości news:h7s622$e9p$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Reply to
Adam

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.