Jaki czujnik do poziomu piasku w silosie?

Witam !

JAki czujnik (zasada dzialania) byscie zastosowali aby znac poziom suchego piachu w silosie? Chodzi o umieszczenie ok 10 czujnikow w rownych odstepach na wewn. scianie silosu tak aby zgrubnie mozna bylo okreslic poziom towaru wewnatrz. Przyszlo mi do glowy kilka rozwiazan:

- czujnik pojemnosciowy - zmiana pojemnosci kindensatora pod wplywem znajdujacych sie miedzy okladzinami ziarenek piasku.

- czujnik mechaniczny - mikroprzelacznik zalaczany cisnieniem wywolanym ciazarem piachu napierajacego na sciane silosu

- fotobariera - duze zapylenie i moze nie zdac egzaminu

- ultradzwieki - wierzchnia warstwa piachu nie jest rowna - z reguly jest to stozek. Czy nie byloby duzych przeklaman ?

Ma ktos jeszcze jakies pomysly? Osobiscie sklanialbym sie ku rozwiazaniu mechanicznemu.

Reply to
Marcin Szczepaniak
Loading thread data ...

Wysylana wiazka ultradzwiekow moze byc stosunkowo waska, wiec stozek nie bedzie problemem. Poza tym zawsze mozesz miezyc czas do zaniku echa, IMHO ultradzwieki to chyba najlepszy i najprostszy pomysl.

Reply to
T.M.F.

A duzy ten silos ? Bo mozna pomyslec nad umieszczeniem tensometrow w podporach i bezczelnie wazyc calosc ..

Jeszcze jedna mozliwosc jesli masz pod reka sprezone powietrze - rozmiescic rurki, pompowac przez zwezki i mierzyc cisnienie przy scianie zbiornika.

J.

Reply to
J.F.

Nie no, fantastyczny pomysl... ;)

Marcin, uderz do Wiesława Bicz (Optel), zapewne Ci pomoze (czyta grupe, wiec moze juz wie :) ).

__ Pzd, Irek.N. ps. nie tylko piasek, ale i przykladowo popiol spokojnie mozna _dzwiekiem_ zmierzyc, choc wydawalo by sie ze echa nie ma prawa byc :)

Reply to
Ireneusz Niemczyk

A co za roznica jaki, najwyzej _stopy_ masywniejsze wyjda. Widzialem juz takie rozwiazanie - o ile mnie lepek nie myli to Poznanska firma cos takiego kombinowala...Zajaczkowski? Hmm.. nie jestem pewien... W kazdym razie sprawa wydaje sie prosta, piasek ciezki, wiec zbiornik stosunkowo niewiele _psuje_ ;) Tylko ceny... ach te ceny...

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

A co jeśli będą wahania wilgotności ? Woda ma całkiem sporą stałą dielektryczną (OIDP ~80), a piasek pewnie sporo mniejszą. Do tego dojdą zmiany związane z ziarnistością i ilością powietrza między tymi drobinami piasku, nie mówiąc już kłopotach z wykonaniem odpowiednio długich (wysokość silosa), sztywnych elektrod, ścieraniem z nich izolatora przez piasek itp. Jak na mój gust ultradźwięki będą mniej kłopotliwe.

Reply to
Zbych

Powitanko,

Ja bym rozmiescil 10 mikrofonow w jakis oslonach, na gorze cos wrzeszczacego i badalbym sygnaly po kolei z tych mikrofonow. Piasek ma spory ciezar wlasciwy i calkiem dobrze tlumi dzwieki. Taka adaptacja metody geosejsmicznej;-)

To pewnie tez tanie i dobre rozwiazanie. Pomyslalbym tez jednak o ultradzwiekach, czujnik parkowania kosztuje troche ponad 100 zl. Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Ale jesli ten silos juz stoi, ma 30m wysokosci i 7m srednicy - to gdzie i jak te stopy podlozyc ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Mnie sie pytasz? Jarku... ja to od malych beleczek jestem, a tam to juz kloku metalu trzeba ;-)

__ Pzd, Irek.N. ps. szukac w katalogach? Gdzies mam dokladnie takie zastosowanie.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Marcin Szczepaniak napisał(a): poziom

tak aby zgrubnie mozna bylo

Suchy piasek utworzy niewielki stożek. Zawsze możesz umieścić czujnik w ok 1/3 promienia od scianki (skierowany oczywiście pionowo do dołu). Pozwoli to na "mechaniczne" uśrednienie. Reasumując - jeden czujnik od góry i ... po kłopocie. Czyli jednak ultradźwięki.

Pozdrowienia Andrzej

Reply to
Andrzej

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.