Jaka stacja lutownicza?

Cześć.

Elwik RT-24 właśnie stracił grzałkę. Patrzę, że nowe to jakieś 1x0zł.

Hmmm... a groty precyzyjne do niej cieżko znaleźć...

Cała nowa stacja lutownicza z cyfrową stabilizacją, to jakieś 200zł (936DH).

Co dzisiaj jest polecane jako tania i dobra stacja? a) dostępne części zamienne (grzałki) b) wybór grotów precyzyjnych (do smd) c) ma działać w rozsądny sposób, nie musi być najlepsza d) ma się szybko nagrzewać i najlepiej stabilizować blisko, a nie 5cm od grota. e) myślę, że do 300zł

Ktoś może podpowiedzieć? Mogę w ciemno coś kupić, ale najpierw wolałbym zapytać.

Reply to
heby
Loading thread data ...

W dniu 25.03.2023 o 18:40, heby pisze:

Jeśli ma grzać szybko i stabilizować blisko to indukcyjna, na przykład Xytronic LF3000, obecnie to chyba LF3200. Mam LF3000 i jestem zadowolony, nadaje się też do witraży :-) Sprzedaje to NDN. Tylko z trzema stówkami będzie problem.

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dzięki, ale nie o to chodzi. Ma być lepsza od tego Elwika. To chyba nie jest jakiś wielki problem ;) 937D za 160zł ma większy zakres temp i szybciej się nagrzewa od Elwika (sądząc po youtubowych recenzjach).

Problem w tym, że od 1x0 do 300zł są same chińskie złomy (może i dobre), a potem jest gwałtowyny przeskok. Nie wiem, czy kupować najtańszy złom na groty 900M, bo pewnie i tak będzie lepszy od Elwika, czy jednak jest coś wartego uwagi powyżej bo ma super bajery.

Widuje np. lutownice ze standby. Nie wiem czy to by mi się miało przydać. Przydaje się?

Reply to
heby

LF3000 jest sprzedawana w innej obudowie jako Quick 202D, sama "rączka" jest identyczna, choć nazywa się inaczej. Ale Quick jeszcze droższy :-(

Moim zdaniem tak. Moja usypia po ustawionym czasie i wybudza się po ruszeniu "rączki". Pewnie ma czujnik wibracji.

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

IMHO zapomnij że to będzie lepiej lutowało od ELwika. Nagrzewa się może i szybciej, ale za to błyskawicznie stygnie po dotknięciu plytki;) Nie mam, nie widziałem, ale mam szczypce Yihua i tego się nie da używać. Zachowuje się właśnie tak jak opisałem i do tego groty nie schodzą się - trzeba by się gimnastykować jak z pałeczkami do ryżu.

Reply to
Mirek

Dziwne, bo groty są pi razy drzwi podobnych gabarytów co elwikowe i powinny mieć zbliżoną bezwładność.

Ja lutuje głównie drobnicę a nie dachy, nie ma gdzie tego ciepła odciągnąć tak szybko. A do dużych mas, to jest rozlutownica, którą jak poproszę, to i polutuje.

Możliwe, że to inna jednak technologia. Nie mam szczypiec, ale miałem. Do tego, do czego je zaprojektowali, nadają się średnio.

Reply to
heby

W dniu 2023-03-25 o 18:40, heby pisze:

Spróbuj może czegoś z grotami przynajmniej T12. Jak wpiszesz w wyszukiwarkę na allegro czy aliexpress to spokojnie znajdziesz.

Kiedyś udało mi się kupić klona FX-951 - całkiem fajny sprzęt, tyle, że CE to jednak nie ma. Do Pace z grotami z wbudowaną grzałką to nie ma co porównywać (jednak soft też jest ważny - to klon, nie oryginał), ale też nie ta klasa cenowa. No i sporo różnych chińskich grotów do wyboru. Jest jakaś nowsza wersja uchwytu. Czy daje większy wybór albo inne korzyści - nie wiem, nie bardzo teraz mam powód żeby temat zgłębiać.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Faktycznie, najtańsza T12 to jakieś 250zł. To może być opcja. Dzięki.

Reply to
heby

sobota, 25 marca 2023 o 18:40:10 UTC+1 heby napisał(a):

Polecam Xytronic LF1600, 80W, działa stabilnie i cena 300 zł na xytronic.com.pl

Reply to
pytający

W dniu 2023-03-25 o 18:40, heby pisze:

Nie lutuję dużo. Biurko mam nieduże - szkoda miejsca na stację. Mam to:

formatting link
Nie robiłem przeglądu, badań rynku. Jak stara (inna) się spaliła i zapytałem o lutownicę to mi kolega kupił taką samą jak używają 'na produkcji'.

Niestety nie mam porównania aby powiedzieć w czym lepsza czy gorsza. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dzięki, ale bez regulacji to niestety w BGA niewiele zrobię. Tam w kółko muszę kręcić temperaturą.

Reply to
heby

Regulację to ma, ale raz że gruby i dość sztywny kabel, a regulacja wkrętakiem - jest na zdjęciu pokazany kręcioł. No i groty wymienia się odkręcając nakrętkę itd. Przy T12 grot po prostu wyjmujesz, ewentualnie wyłączając wcześniej zasilanie. Jak masz w zestawie gumę to nawet nie musisz czekać aż ostygnie. I zaraz potem wsuwasz w oprawkę nowy. Oczywiście musi być w miarę przyzwoita rączka. Ja nie miałem z tym problemów, ale zdarzają się podobno słabo trzymające.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Dzięki wszystkim. Po obejrzeniu wszelkich opcji które padły w wątku zanabyłem tanią lutownicę do T12. Nagrzewa się błyskawicznie, stabilizuje całkiem rozsądnie, spory wybór grotów o dziwacznych kształtach przydatnych przy drobnicy. Dzięki Dariusz za hint.

Z Elwikiem jeszcze sobie porozmawiam na osobności, zauważyłem że identyczne grzałki (wymiarami) są do Solomona ;)

Reply to
heby

heby napisał(a) :

Właśnie odesłałem dopiero co kupioną stację na groty T12. W czasie wymiany grota została w rączce taka biała końcówka. Nie zauważyłem tego i dociskałem ją drugim grotem. Po rozebraniu rączki nie dało się już tego wyjąć. Odesłałem. Ot, chińszczyzna.

Reply to
Zbynek Ltd.

Pech ;)

Ja walcze chwilę i jestem zadowolny - jest lepsza do małych rzeczy jak smd i bga.

Reply to
heby

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.