Jak szybko zrobić nadajnik radiowy ?

Chciałbym zrobić prosty nadajniczek z dość dziwną modulacją :) otóż chce nadawać sygnał pochodzący z PWM czyli prostokąt o zmiennym współczynniku wypełnienia. I tutaj moje pytanie co podłączyć do wyprowadzenia uC aby ten PWM został wyemitowany ? Chce to zrobić na szybko tylko po to aby coś sprawdzić także parametry nie są w ogóle ważne moc także nie gra roli ale fajnie by było gdyby ten sygnał dało się odebrać w zasięgu 50-200m. Czy coś takiego można zrobić na zwykłym tranzystorze czy musi być jakiś specjalny ? Jak najprościej to zrobić ?

Reply to
BT
Loading thread data ...

Kolego - a częstotliwość tego sygnału PWM? Preferowana nośna nadajnika? Modulacja AM/FM?

Najprościej chyba będzie podpiąć jakiś kluczowany generator w.cz. i nadawać na AM: nośna jest lub jej brak w takt sygnału cyfrowego.

Reply to
Pszemol

Już trochę pomyślałem nad tym i mam już przybliżone parametry mniej więcej. A więc częstotliwość nośnej to najlepiej coś około 800Mhz-2GHz (nie chce aby antena zajmowała dwa metry) dokładność nośnej nie jest potrzebna także może być jakiś najprostszy generator np. na 1Ghz i do tego podłączony byłby już układ który nadawał by nośną w eter, główny dla mnie problem to ten układ który by nadawał bo generator to bym sobie pewnie jakoś tam zrobił ale jak zrobić ten nadajniczek nośnej ? najlepiej żeby był bez żadnych cewek i składał się z góra 5 elementów ;-) . Schemat działania byłby taki jak mniej więcej mówisz czyli jeśli na PWM jest stan wysoki to nadaje, a jeśli nie ma to nie nadaje nośnej i to by właściwie wystarczyło. Także chętnie dowiem się jak zrobić nadajnik nośnej 1Ghz albo coś koło tego.

Reply to
BT

Czy dowiemy się wreszcie jaką częstotliwość ma sygnał modulujący (PWM)? Idąc tak wysoko z częstotliwością nośnej dodajesz sobie sporo problemów.

  1. - jest nielegalne nadawanie w tym paśmie... użyj pasm CB 27MHz.
  2. - w tym paśmie nie ma zbyt wielu odbiorników AM :-) więc oprócz nadajnika musisz zrobić też odbiornik i wszystko to zestroić do kupy...
  3. - zakładając że zrobisz nadajnik bez żadnych cewek chyba kpisz. Fakt, że cewki w tym paśmie będą w postaci drucika na PCB, ale będą...
  4. - powiedz nam lepiej co to za eksperyment, co chciałbyś próbować, co za informację nadawać - być może najprościej będzie to puścić drogą inną niż radiowa (infrared, ultrasound itp). Przy odrobinie szczęścia mógłbyś sygnał PWM wzmocnić i podać na antenę bezpośrednio i czekać aż na Ciebie sąsiedzi naskarżą do Agencji... Napisałeś:

Napisz coś więcej o tym co chcesz "sprawdzać" - doradzimy coś napewno. Tą częstotliwość nośnej wyssałeś sobie z palca, zupełnie nie zdając sobie sprawy w co się pakujesz. Na dodatek, antena wcale nie musi być dopasowana falowo jeśli nie interesują Cię super-hiper parametry. Zauważyłeś zapewne jak mini-mikrofony UKF do podsłuchu czasem nadają bardzo skutecznie w paśmie kilkudziesięciu MHz na kawałku drutu... Nie ma tam mowy o dipolach półfalowych, a z taką częstotliwością jescze coś podziałasz - zwłaszcza że są odbiorniki do tego gotowe.

Konstrukcja nadajnika na pasmo w zakresie GHz "na szybko" bez doświadczenia, odpowiednich przyrządów to raczej porywanie się z motyką na słońcę... ale powodzenia życzę :-)

Reply to
Pszemol

Ja stawiam na 5 minut :) Kto da więcej, tzn. mniej ? A teraz poważnie: W prawie każdym sklepie elektronicznym kupisz gotowe moduły nadajnika i odbiornika - możesz je kupić np. tu:

formatting link
ły te pracują na częstotliwości 433MHz. Podłączasz do nich napięcie zasilające oraz sygnał, który chcesz przesłać np. to twoje PWM. Jednak nie ma się co łudzić. Jeżeli częstotliwość tego PWM będzie zbyt duża to nie osiągniesz zamierzonego celu. Pasmo przepustowe tych modułów to kilka kHz. Innym rozwiązaniem mogą być moduły (scalaki) nadajników firmy MICREL
formatting link
której dystrybutorem na polski rynek była firma Future Electronic (Electronics, Elektronik - coś w tym stylu). Te moduły są o tyle ciekawe, że nie zawierają strojonych obwodów, a częstotliwość nośna uzyskiwana jest na drodze przemiany częstotliwości strojonej kwarcem. Cała sztuka uzyskania konkretnej częstotliwości nośnej polega na dobraniu odpowiedniego rezonatora o częstotliwości kilkadziesiąt razy mniejszej od częstotliwości nośnej, którą zamierzamy uzyskać - z resztą zobacz sam przykładowy układ aplikacyjny
formatting link
w/w modułami kiedyś można było kupić moduły polskiej firmy. Niestety nazwy już nie pamietam - coś w stylu KG Elektronik.

Każde z tych rozwiązań osobiście sprawdziłem i od wielu lat pracują bezawaryjnie w kilkunastu moich projektach.

Reply to
Plumpi

Przesylac "ludzkimi' metodami wartosc wsp. wypelnienia i generowac sygnal PWM za odbiornikiem ;) Pozdrawiam Marcin

Reply to
MarcinK

Hmm a myślicie że ta hybrydka będzie się nadawać do tego mojego użądzonka, ma modulacje AM także chyba będzie dobra tylko to 4khz mnie martwi bo chciałbym mieć jakieś 50khz

RT1 Hybrydowy nadajnik radiowy AM 433.9MHz RT1 (12V)

formatting link

Reply to
BT

Użytkownik "BT" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cbrhsl$rn9$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

[...]
[...] Skoro tak twierdzisz ... Polecam w takim razie eksperymenty w poblizy 1,2 GHz. Życie rychło zweryfikuje teorie. ;->

Krzysztof Kucharski SQ9JKK

Reply to
Krzysztof Kucharski

Proponuję zatem abyś zdobył jakąś używaną głowicę telewizyjną (tuner) i otworzył blaszaną puszkę w której jest zamknięta i popatrzył sobie na obwody tam zawarte... Będziesz widział jak wyglądają ceweczki, kondziorki na paśmie UHF, czyli te 800MHz. Po tym eksperymencie powiesz mi czy nadal chcesz takie coś robić :-)

BTW - może generator heterodyny z takiej głowicy Ci się przyda?

Reply to
Pszemol

A co jest na 1.2GHz ?

Bardziej polecam ~120MHz [lotnictwo], 900 i 1.8G - komorki,

J.

Reply to
J.F.

Obawiam się, że stawiasz zbyt wygórowane wymagania dla tych modułów. 50kHz to jest bardzo dużo. Ja miałem problemy z uzyskaniem transmisji 9600b/s Zobacz jeszcze ofertę norweskiej firmy Gran-Jansen, ale z tego co sobie przypominam ich moduły także nie przenosiły więcej jak 20kHz, a zdobycie ich w Polsce graniczy z cudem. Są jeszcze ponadto szybkie nadajniki-odbiorniki firmy RFM (nie mylić z RMF FM - którego nie cierpię :) Umożliwiają one transmisję RS232 o prędkości

115kb i przypuszczam, że to mogło by się nadawać. Ściągnij aplikację układów scalonych HX1007 HX2000 RO2023 RO2101 RO2101A RO2144A RX5000 RX6000 TR1000 TR1100 - transmisja nawet 1Mb/s TR3000 Niestety nie testowałem tych układów i dlatego nie jestem w stanie nic więcej powiedzieć na ich temat. Próbowałem je zdobyć, ale moje próby zakończyły się fiaskiem. było to ok. 1-2 lata temu, być może już się to zmieniło. Z resztą w moim przypadku wystarczyły Telecontrolli. Jeżeli nie znajdziesz w necie dokumentacji to posiadam PDF-y do tych układów.
Reply to
Jacek "Plumpi

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

[...]
[...]

Nie _na_ , ale _w pobliżu_. Uogólniając - korzystają z tego różne 'grzyby', w rodzaju kozaków, maślaków czy pieczarek. Ze szczególnym uwzględnieniem tych _najbardziej_ szlachetnych ;-).

Pozdrawiam - Krzysztof Kucharski SQ9JKK

Reply to
Krzysztof Kucharski

Jeśli nadajniki RFM to przedstawicielem ( o ile dobrze pamiętam ) jest warszawska firma gamma .

Pozdrawiam

Jarosław Grolik

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.