Jak obliczać transformatory na rdzeniach ferrytowych?

Buduję układ sterowania tyrystorami, bramki tyrystorów są sterowane przez transformator. Transformator wykonany powienen być z kształtek EI (blaszki) i przekroju kolumny ok 1 cm, uzwojenia 100 i 70 zwojów. Nie mam takiego rdzenia ale szukając zapasy trafiłem na rdzenie ferrytowe o troszeczkę wiekszym przkroju, prawdopodobnie są to E42/15 opis:

formatting link
się czy mogę ten rdzeń wykożystać. Zastanawiam się jednak jak zmieni się liczby zwojów na poszczególnych uzwojeniach. Szukając trafiłem na stronę:
formatting link
jest książka z przykładami obliczeń niestety nie bardzo potrafię zgrać parametry katalogowe mojego rdzenia z danymi do obliczeń. Dodam jeszcze że trafko pracuje na około 2kHz i napięciu zasilającym uzwojenie pierwotne 24V.

Reply to
Wojtek Gołębiowski
Loading thread data ...

Myslę, że autorowi opisu brakło dostępu do mniejszych rdzeni EI...

1.8 cm^2 - duże bydlę.

Wykorzystać możesz.

Bez schematu? Szklana kula wzruszyła ramionami i powiedziała, że po cudzych biurkach grzebać nie będzie..

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 20 Feb 2005 01:48:28 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

[...]

Część schematu dot. trafa jest tutaj:

formatting link
łny schemat to spawarka impulsowa z EP 12/2003

Reply to
Wojtek Gołębiowski

Ja naprawdę wiem, jak na schematach oznacza się trafo... Chodziło mi o układ, w którym to trafo pracuje.

Już lecę do biblioteki... Kurcze, nieczynna.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 20 Feb 2005 14:37:06 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

[...]

Baza tranzystora T7 jest sterowana z generatora NE555, uzwojenie transformatora zasilane jest napięciem 24V wyprostowanym i to wszystko. Dodałem pełny schemat ten sam link co trafko.

Reply to
Wojtek Gołębiowski

Nieźle porąbany układ... Podaj wartości R24 - R27 - oszacuję choc, z jakimi prądami to pracuje.

Swoją drogą - nie przyłożył się autor - uzwojenia trafa zbocznikowane brutalnie diodami - rdzeń może się nasycać. Dowinąłbym dodatkowe uzwojenie do odzyskiwania energii w rozsądnym czasie i wstawił układ z transilem zamiast tej diody w pierowtnym.

Na 'dzień dobry' mogę ze spokojnym sumieniem napisać, że E42/15 sobie poradzi na pewno. A już całkiem spokojny będę, jak poznam wartości tych rezystorów. W każdym razie przy prądach rzędu kilkudziesięciu mA nie powinno być problemów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 20 Feb 2005 15:10:45 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

[...]

R24, R26 - 10 ohm R25, R27 - 1 kohm

Będę stosował tyrystory TB2-160 i w katalogu (rosyjskim) znalazłem prąd i napięcie bramik odpowienio 0.35A i 5.5V tylko nie wiem czy te parametry muszę spełnić żeby wyzwolić tyrystor czy są to wartości graniczne.

Reply to
Wojtek Gołębiowski

Ojej! Trochę duże te prądy :-( I naprawdę metoda 'odcinania' ujemnych połówek przez zwieranie trafa diodami jest co najmniej nieszczęśliwa :-(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 20 Feb 2005 18:50:56 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

[...]

Autor nie pisze jakie stosował tyrystory, jednak diody w mostku miał 150 A więc musiał mieć tyrystory o zbliżonych parametrach co moje i działało. Jaki więc może byc wpływ zmiany rdzenia, co może się stać i co zmieniać wrazie jak by nie działało?

Reply to
Wojtek Gołębiowski

No niestety - tyrystory lubia troche duze.

No niby tak - ale w tym zastosowaniu nie jest tak zle, moze byc.

J.

Reply to
J.F.

Będzie działać. Wiele urządzeń robi się stawiając problem na głowie i niezgodnie ze sztuką i działają. Nie przejmuj się - to jest tylko trafo sterujące.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sun, 20 Feb 2005 21:40:15 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

[...]

Nie pozostało mi nic tylko zacząć jutro z samego rana nawijanie trafa i uruchamiać układ :) Dzięki za zainteresowanie tematem.

Reply to
Wojtek Gołębiowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.