Transformatory m.cz. - budowa

Potrzebuję literatury na temat doboru materiałów, budowy, wymiarów, dla transformatorów m.cz, zwłaszcza dużych mocy >1kW. Jestem skazany na wycieczkę do biblioteki i literaturę "lampową", czy może pojawiło się coś nowego w tej dziedzinie co możecie polecić?

Reply to
PH
Loading thread data ...

Siakoś nowa fizyka w międzyczasie nie powstała i poza starymi, dobrymi opracowaniami nawet nie ma sensu szukać czegoś innego. Być może nowoscią są rdzenie zwijane, w tym toroidalne ale to kwestia przyjęcia wyższej indukcji we wzorach.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tomi pisze:

W zasadzie to akademicka zabawa. W jaki sposób przekazać energię tego rzędu zachowując izolację galwaniczną i jednocześnie zmniejszyć wymiary?

Reply to
PH

Do m.cz. o ile pamietam zawsze zalecano szczeline powietrzna, stal zbyt nieliniowa.

J.

Reply to
J.F.

J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Coś nie doczytałeś albo pamięć cię zawodzi... Chyba w nielicznych przypadkach w transformatorach m.cz. trzeba stosować szczelinę powietrzną - w układach gdzie przez uzwojenie transformatora płynie składowa stała. Typowy przykład: niesymetryczny wzmacniacz w klasie A (zwykle z pojedyńczą lampą, przy tranzystorach układ rzadko stosowany). Już we wzmacniaczach przeciwsobnych szczelina niepotrzebna, bo składowe stałe prądu lamp mocy się znoszą.

Reply to
Wmak

Dla push-pull nie było szczeliny. Ze szczeliną tylko single-ended.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.