jak długo żyją elektrolity ?

Witam tak z ciekawości ile lat zyją elektrolity mam okazje kupić prawie za darmo takie 150000 /63 V i sie zastanawiam ile moga poleżeć juz i tak maja kilka latek pozdr

Reply to
Konrad
Loading thread data ...

Użytkownik "Konrad" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:eo65v9$sg8$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

100 lat ? Do dziś działają takie w starych radiach One maja skróconą żywotność jak płyną przez nie duże prądy i są gorące (liczone w tysiącach godzin)

Dawniej robili lepsze Te będą ogromne w gabarytach (jak wiadro ?) , zaformujesz i będą bardzo dobre Chyba jednak ktoś ci pociska kit bo 0,15F/63V to jakiś dziwoląg

Reply to
lwh

sorki mała pomyłka

150000uF sa na 16v a 15000uF na 63V faktycznie są wielkie czyli mówicie że mogą sobie poleżeć jeszcze kilka latek pytam się bo słyszałem że elektrolity moga wysychać pozdr

Użytkownik "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news:eo668l$nb5$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Reply to
Konrad

mogą wytrzymać nawet i 1o lat ale przy tej pojemności napewno po tych 10 latach stracą na pojemności i upływności, mam w swoich "zbiorach"0,1F na 45V i jest to sprzed 12 lat, ale duża bestia...i ma sporą upływność, może nawet nie warto tego włączać by się zregenerował...

Reply to
dziad_ek

Zaleznie od wykonania elektrolit traci po roku ciaglej pracy 30-50% pojemnosci w wysokich temperaturach znacznie szybcie poprostu wysycha!

Ale jesli pracuje w optymalnych warunkach moze pochodzic dzisiatki lat.

Reply to
PPC

Użytkownik "Konrad" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:eo66ri$1kd$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

I wysychają Jednak jak leżały spokojnie w chłodnym suchym magazynie, to po formowaniu mogą być doskonałej jakości, nawet jak połowę odrzucisz Mam 20 letnie i niczego nadzwyczajnego w nich nie ma Pamiętaj, że te kondensatory jak są nowe maja 2 krotna tolerancję pojemności (10mF to coś pomiędzy 5 a 20mF) Im większy tym trwalszy w porównaniu z dzisiejszymi bambusowymi miniaturkami Dziś również robi się jeszcze wielkie i drogie i stosuje tam gdzie trzeba, gdzie księgowy nie decyduje o produkcji.

Reply to
lwh

Wyciagnalem swoj stary zegar ciemniowy, nieuzywany od nastu lat. Cyfrowy, ale generator 1Hz RC na elektrolicie.

Bydle jest nadal dokladne.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Thu, 11 Jan 2007 21:21:32 +0100 na fali pl.misc.elektronika stacja lwh snipped-for-privacy@vp.pl nadała:

Tyle, że do lat 40-tych stosowano kondensatory z ciekłym elektrolitem nie do wyschnięcia, jak kondensator nie był przeżarty (elektrolit potrafił wytrawić dziurę na wylot) to będzie sprawny, najwyżej będzie go trzeba uformować. Współczesne, z suchym elektrolitem poprostu wysychają.

BTW - mam Philips 522A z 1934 roku, który ma 100% oryginalnych części :)

Reply to
Tomasz Szcześniak

Thu, 11 Jan 2007 21:36:43 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "PPC" snipped-for-privacy@tp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

O w mordę ... :-(

A są jakieś lepszej jakości ? Jeżeli np. zależałoby mi żeby zasilacz który zbuduję popracował 15-20 lat ? Jest to w ogóle możliwe ?

Wierzę że jest możliwe, bo przecież np. telewizory produkowane pod koniec lat 80-tych (mam na myśli oczywiście głównie firmy zachodnie) miały taką żywotność, zatem prawdopodobnie się da, tylko jak ?

Rozumiem że trzeba maksymalnie dbać żeby temperatura była jak najbardziej zbliżona do temperatury otoczenia, no ale co jeżeli z pewnych względów nie mogę dać do zasilacza wentylatora ?

Reply to
BLE_Maciek

No to pozostaje ci dbać o niską temperature innymi metodami. No i o male nagrzewanie od prądu przepływajacego przez kondensator. Wiadomo tantale lepsze, albo ceramiczne. Widziałem pare urządzeń gdzie śmiga

10A @24V i nie ma elektrolitów. (bo układ ma pracować do 105'C ambient :) Możesz kupić elektrolity na 105'C 115'C 125'C może istnieja na wiecej. Im wiecej tym lepiej ale trzeba czytać datasheety.

BTW w swietlówkach "żarówkowych" ostatnio znalazłęm elektrolity na 115'C i i tak poleciał taki jeden i zabił świetlówke. Ale tam jest gorąco.

Pozdrawiam CosteC

Reply to
CosteC

Się wiekiem nie przejmuj. Też mi kiedyś wpadła w łapy Elwa 15mF/63V, gdzieś z lat '80. Parametry trzyma, a pojemność mierzona rzędu 20mF. Jak już niżej wspomniano, kondensatory mają swoją tolerancję, dawniej miały przeważnie C większą od znamionowej. Oczywiście w czasie leżakowania też wysychają, ale bazując na styczności ze starymi Elwami właśnie, wychodzę z założenia, że należy się obawiać szczególnie współczesnej chińszczyzny.

Reply to
krychu (musk

formatting link
<quote>

Solid capacitors also last longer with an average lifetime of 23 years compared to _only_ _three_ for electrolytic capacitors, according to Gigabyte. <end quote>

Inna technologia, duże kobyły.

Podobno polimerowe mają np. 50000 @ 85C

Temperatura raz, a current ripple dwa.

Liczyć się ze spadkiem trwałości.

Reply to
pisz_na.mirek

Doświadczeni z sci.electronics.design zalecają unikać tantali za wszelką cenę!

Z wątku Solid Capacitors na sci.electronics.design

Gigabyte Launches 'Solid-Capacitor' Motherboard Line

formatting link
Sanyo OS-CON SEP and SEPC series. Seem to have about 1/7th the ESR and 7 times higher ripple current rating than a typical low ESR capacitor of the same volume. Also claim very long life at moderate temperatures.

formatting link

Temperatura odgrywa istotną rolę, ale nie należy zapominać o ripple curent (prądzie pulsacji/pulsującym), który w układach impulsowych dobija kondensatory.

Reply to
pisz_na.mirek

AFAIK zależy w jakich zastosowaniach, i pewnie chodzi tu o to, co sie dzieje w momencie, kiedy przez tantala płynie za duży prąd.

Reply to
krychu (musk

Użytkownik "krychu (musk)" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:eo8m97$pee$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Osobiście tantali nie lubię Nie ma w nich nic dobrego, ani cena ani parametry Tam gdzie dawano ongiś tantal zawsze można wsadzić zwykły elektrolit z kondensatorem ceramicznym równolegle. Tantal z ochronnym szeregowym opornikiem jest wg mnie paranoją. Oporniki zawsze zalecano przy tantalach.

Reply to
lwh

lwh przemówił ludzkim głosem:

Czemu? Koszt niewielkich tantali smd + koszt montażu jest porównywalny do ceny przewlekanych elektrolitów wraz z kosztem montażu. W roli rozproszonych buforów na zasilaniu sprawdzają się naprawdę dobrze.

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.