I2C zastosowania przemysłowe

Zastanawiam się jak magistarla I2C poradzi sobie w warunkach przemysłowych (głownie chodzi mi o zakłócenia). Czy nie lepiej postawić na 1wire?

Reply to
Kris
Loading thread data ...

Pomyśl lepiej o transmisji różnicowej, takiej jak np. w RS485 - jest bardzo odporna na zakłócenia nawet przy duużo większej szybkości transmisji i odległościach (np. 1Mbps 1000m). Oczywiście na pokładzie płytki może śmigać I2C czy 1wire, ale raczej na małe odległości i porządnie ekranowany masą. W kontekście lokalnym zastanów się nad SPI (jak chcesz użyć np. pamięć EEPROM, RTC czy termometr) - lepsze rozwiązanie (drivery push-pull) niż podciągany I2C czy 1Wire.

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Kris" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:cmp0af$55t$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Tak w zasadzie nie wazny jest sposob transportowania danych - a odpowiedni protokol z kontrola bledow. Kiedy robimy urzadzenie pracujace w dogodnych warunkach - np programator to mozemy przyjac ze zawsze bedzie prawidowo - no czasami zle. W warunkach przemyslowych radze przyjac zalozenie ze zawsze bedzie zle - czasami dobrze - i to dobrze musi wystarczyc :) Jesli wiec jestes w stanie zapewnic kontrole poprawnosci danych (ack to za malo) to czemu nie. Oczywiscie mam na mysli magistrale ktora biega np po maszynie razem z innymi kablami pomiedzy urzadzeniami. Na dluzszych odcinkach - szczegolnie przy roznych zrodlach zasilania laczonych urzadzen dochodzi jeszcze problem potencjalu miedzy poczatkiem i koncem przewodu masy. Przy polaczeniu dwu maszyn do sieci energetycznej pomiedzy masami wbudowanych w nie zasilaczy moze biegac nawet kilkanascie voltow - i nie mowie tu o niskoenergetycznych pikach a o potencjale zdolnym zaswiecic zarowke ! Inny problem to wzbudzanie sie wszelakiego swinstwa pochodzacego od falownikow - tu praktycznie jedynym skutecznym sposobem jest linia symetryczna - 485/422. Kiedys polaczylem dwa komputery sterujace maszynami zwyklym rsem (15m) wsio bylo git ale gdy ruszal silnik od serwonapedu musialem wstrzymywac transmisje bo 100% danych szlo zbabolonych. I tak dziwie sie dzis ze ta maszyna od 6 lat pracuje i rsow szlak nie trafil :) I2c ani zadne polaczenie na poziomie TTL nie mialo by szans wytrzymac przy 35amperowym serwonapedzie wojtek

formatting link

Reply to
neuron

Transmisja bedzie odbywać się na małe odległości (połaczenie modułów sterowników na szynie) dlatego pominąłem RS485. Dzieki za odpowiedzi. Pozdrawiam obu Panów.

Do Adama: Lata temu korzystałem z symulatora 8051. Super program.

Do Neuron: Ciekawy artykuł w EP - Golem.

Reply to
Kris

A ja lata temu pisałem coś ostatnio na '51. Jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia, teraz pracuję w ARM'ach i wewnętrzne 256KB RAMu często nie starczają. Nie mogę pojąć, dlaczego w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze stosuje '51 (nie Ty) z ich ograniczonym adresowaniem 16-bitowym. :-)

Reply to
Adam Dybkowski

Tak się składa, że ja jeszcze wykorzystuję '51 :). Wszystko zależy od zastosowania. A na tym programie zaczynałem nauke z uP dlatego mam do niego sentyment. Fajny ten programator ISP. Z tego co wiem AT89S51, AT89S52 mają inne procedury programowania od AT89S53, AT89S8252. Czy to prawda? A może tak dodać jeszcze obsługę AT89S8253 - atmel wprowadził nowy tryb programowania Page Mode, przez co programowanie trwa znacznie krócej (Flasza 12 x).

Reply to
Kris

Tak.

O, to jakiś nowy wynalazek? OK, przyjrzę się jego dokumentacji w wolnej chwili. Czy ktoś już go w PL sprzedaje?

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Kris" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:cmp0af$55t$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Witam Zrobilem taki eksperyment dodajac specjalizowane bufory 82B715 Odleglosc urzadzen ok 2m ,chodzi bez problemow juz ok 2 lata. Urzadzenie na '51 ,taki maly sterowniczek ,klawiatura, wyswietlacz LCD,odczyt i wprowadzanie danych sterowanie hydraulika ,sonda ultradzwiekowa. Wieksze problemy mialem z odkloceniem samego procesora. Pozim zaklocen dosc spory ,falowniki, duze silniki. Karol

Reply to
MGM

Pytałem u dystrybutora Atmela 89S8253 w Polsce ma być dostepny od stycznia. Cena niewiele wieksza od 89S8252.

Reply to
Kris

sorry to mialo być w innym miejscu

Reply to
Kris

Pytałem u dystrybutora Atmela 89S8253 w Polsce ma być dostepny od stycznia. Cena niewiele wieksza od 89S8252.

Reply to
Kris

Dzięki za info o tych specjalizowane buforach. Mógłbyś rozwinąć problem z odkłóceniem procesora?

Reply to
Kris

Użytkownik "Kris" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:cmq44r$ioq$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Podstawowa sprawa ,ktora usunela sporo problemow to 5V uzyskane z przetwornicy STR2012 plus oczywiscie dobre kondensatory .Zasilam to z 24V wziete z zasilacza linii produkcyjnej. Nastepnie ekranowanie calosci i odpowiednie uziemienie w jednym punkcie, brak pradow bladzacych , oraz rozdzielenie, oddalenie od siebie przewodow sterujacych 24V od przewodow z zasilaniem 220V Kable w korytkach leza obok siebie ,ale w jednym kablu jest 24V albo 220V. Na wejsciach separacja za pomoca transoptorow i tez laczenie ich mas w jednym punkcie. Na wyjsciach tranzystory ,a przekazniki poza pudelkiem ze sterownikiem. Dodatkowo dla pewnosci ukladzik "straznika" resetujacego uklad w przypadku ewentualnego zawieszenia procesora . Jako sygnal uaktywniajacy wzialem jedno z polaczen do LCD ,bo tak mi wyszlo ,ze wyswietlacz jest non stop w pracy Oczywiscie w zwiazku z mozliwoscia resetu ,tak napisany program ,zeby nie narobilo sie balaganu przy zatrzymaniu linii produkcyjnej. I to takie moje eksperymenty Karol

Reply to
MGM

Ja bym sie nie spieszyl. Niech najpierw sie pare errat pojawi. Ba - moze warto nawet kupic pare sztuk 8252 na zapas :-)

J.

Reply to
J.F.

Tue, 09 Nov 2004 01:44:52 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Adam Dybkowski snipped-for-privacy@amwaw.edu.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Do ukladow typu wyswietlacz LCD, pare klawiszy i cos tam jeszcze tez dajesz ARMy ? ;-)

Reply to
BLE_Maciek

Wszystko zalezy od potrzeb. Przy malych projektach wystarcza AVR (ostatnio ATmega128). Ale jezeli potrzebujemy kilkadziesiat MIPS'ow mocy (obrobka danych nie wymagajaca od razu DSP) i sprawnie dzialajacy Ethernet 10/100 - ARM jest bardzo dobrym pomyslem. Szczegolnie wtedy, gdy binaria po kompilacji maja kilkaset KB (kilka zadań dla systemu czasu rzeczywistego) a RAMu na dane potrzebujemy drugie tyle.

Reply to
Adam Dybkowski

Jakie ARMy używacie?

pzdr zbyszek

Reply to
Zbyszek

ARM7TDMI, Atmela z 256 KB RAMu na pokladzie i bez Flasha. A jakie to ma znaczenie? W koncu ARM to ARM - producent konkretnego scalaka doklada tylko mniejszy lub wiekszy zbior peryferiow. Co do LANu to jest robiony oddzielnym scalakiem.

Reply to
Adam Dybkowski

To przez ciekawość, ARM to cała rodzina, także z różnymi rdzeniami, xscale2xx Intela stosowane w PDA czy też samsunga to też ARM, ale chyba 9.

A jak soft na to piszecie, macie jakiś OS czy od podstaw?

pzdr zbyszek

Reply to
Zbyszek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.