Grzanie wody prądem z wiatru

--=olo=-- napisał(a):

OIDP 24 V 750 W w zasobnikach wody w wagonach.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

Tak sobie myslę... Najpierw energię kinetyczną wiatru konwertujesz w prąd, potem ten prąd w ciepło. Czyli straty po drodze. Nie lepiej do wiatraka doczepic mieszadło i mieszać wodę tak długo, aż się zagrzeje? Powinno być prosciej i bardziej wydajnie. A jak nie ma wiatru, to dogrzewac prądem zawsze możesz.

pozdrawiam Jacek Kłapacz.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl...

No ale nie problem mieszać olej a potem zrobić wymiennik ciepła. Pamiętajmy, że podgrzewanie dużej ilości stojącej wody, która znajdzie zastosowanie w gospodarstwie prosi się o kłopty - legionella.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Ukaniu napisał(a):

Dokładnie tak, więc paradoksalnie z tego względu zasobnik CWU powinien być jak najmniejszy.

Reply to
PeJot

(...)

mieszać? a jak długo, aby zagrzać do 60°C?:-) woda nie będzie stojąca, a bakteria ginie w temp. > 55°C

--=olo=--

Reply to
--=olo=--

Użytkownik "--=olo=--" <xxoloxx@USUN_TOwp.pl> napisał w wiadomości news:fctl8c$nev$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

To zależy od lepkości oleju i konstrukcji mieszadeł. Jedne ruchome inne nieruchome przeplatane raz jedno raz drugie. Odstępem można by regulować obciążenie. Mieszanie wody też możliwe ale nie wiem czy nie ma za małej lepkości by wyszło sensownie no i szkoda ją zanieczyszczać.

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

snipped-for-privacy@o2.pl pisze:

Gromadzić energię potencjalną, czyli pompować wodę do zbiornika na wysokości, a potem przepuszczać przez generator, tak jak to się robi w energetyce do magazynowania niewykorzystanej energii? Wiem - trochę skomplikowane na domową elektrownię.

P.S. Jaka jest wydajność grzania takiej klimy, kiedy na zewnątrz jest -10*C, a jak jest +15*C???

Pozdrawiam Paweł W.

Reply to
"Paweł W."

Ukaniu napisał(a):

Przemysłowo to się da zautomatyzować, ale w warunkach amatorskich układ alternator + grzałki wydaje się łatwiejszy do opanowania.

Reply to
PeJot

Tona na wysokosci 20m to raptem 200kJ. Tyle ile 200W przez 20 minut - czyli z trudem starczy na zagotowanie szklanki wody. Albo tyle co w malym akumulatorku od UPS czy w 15 paluszkach R6.

Klimy jak klimy - ale zamrazarki przy -25 tez chlodza.

Za to termodynamiczna granica sprawnosci - jakies 500% przy podgrzewaniu o 60 st:-)

J.

Reply to
J.F.

A tak orientacyjnie i bardziej obrazowo - 1000W zużyte do napędzania pompy cieplnej przy -10*C przy założeniu, że zbiornik jest idealnie izolowany - da tę samą temperaturę po 5 razy krótszym czasie niż 1000W grzałka elektryczna?

Pozdrawiam Paweł W.

Reply to
"Paweł W."

W czystej teorii tak, a nawet jeszcze szybciej (*)

W praktyce - cieszyc sie jak 2x szybciej. Bo to jednak 2x mniej do zaplacenia.

J.

Reply to
J.F.

Dowiedz się zanim zaczniesz coś budować czy czasami nie będziesz musiał płacić akcyzy od każdej kilowatogodziny. Bo coś mi się wydaje że nawet jak się dla siebie prąd robi to też trzeba płacić. Leon

Reply to
kogutek44

snipped-for-privacy@op.pl napisał(a):

AFAIR "Odnawialne źródła energii" są zwolnione z akcyzy. Dodatkowo zakład energetyczny ma _obowiązek_ odkupić tą energie od Ciebie (po spełnieniu warunków odpowiednich) i jeszcze otrzymuje się jakieś pieniądze od państwa w postaci jakichś papierów wartościowych (za produkcje ,,zielonej'' energii)

pozdrawiam Bwa

Reply to
Bwa

Obowiązek to ZE ma jeżeli ktoś chce się do nich podpiąć i sprzedawać energię. Ja nie mam zamiaru, a poza tym ZE robi problemy, bo nie chce płacić za zieloną energię i sprzęt przyłączeniowy musi mieć ich homologację, którą bardzo trudno spełnić, ze względu właśnie na to, że nie chcą kupować prądu, bo mają swój.

--=olo=--

Reply to
--=olo=--

To ["maja swoj"] sie wlasnie troche zmienilo, ale trzeba przyznac ze krajowej energetyce prad z wiatru jest potrzebny jak dziura w moscie czy awaria transformatora :-)

Oni chca wiedziec trzy dni wczesniej ile tej mocy dostarczysz, zeby zaplanowac prace elektrowni. Moc nieplanowana jest im przydatna wylacznie w razie niespodziewanego przeciazenia. Choc na Pomorzu w godzinach szczytu milej widziana - ale jeszcze milej jakbys dal gwarancje ze bedzie wialo codziennie.

P.S. A ktos wie moze jak wyglada sprawnosc elektrowni w zaleznosci od obciazenia ? Ile sie traci jak elektrownia "na pol gwizdka" pracuje ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Ładnych kilka lat temu interesowałem się tym. Można było wejść na strony producentów i obejrzeć wykresy mocy w zależności od wiatru. Teraz pewnie też można.

Pozdrawiam Paweł W.

Reply to
"Paweł W."

Ale mnie chodzi o weglowo-parowa :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Sprawność elektrowni (energetyczna) jest z natury niewielka (30-40%) i w przypadku jak większości urządzeń maksymalna przy około 80% mocy. Tutaj chodzi raczej o sprawność ekonomiczną. Bo pracująca na 50% elektrownia nie zwolni na raz 50% personelu i nie zapłaci 50% podatku gruntowego czy innych świadczeń niezależnych od ilości produkcji.

A swoją drogą kilka lat temu na szkoleniu SEP prowadzonym m.in, przez dyrektora zakładu energetycznego dowiedziałem się, że można wyprodukowany u siebie prąd odsprzedać sąsiadowi czy komu się tam chce, pod warunkiem przesyłu linią nn - wtedy nie potrzeba koncesji, opiera się to o zwyczajną działalność gospodarczą.

Pozdrawiam, Paweł.

Reply to
Paweł Hadam

Akcyza to podatek pośredni. Producent jej nie płaci ze swoich pieniędzy tylko pobiera w cenie produktu i odprowadza do US. Można zwolnić producenta z podatku dochodowego, gruntowego. Ale nie z akcyzy. Nawet jak producent swój produkt ( objęty akcyza) będzie rozdawał darmo to i tak będzie on kosztował tyle ile wynosi stawka akcyzy. Stawka akcyzy na prąd jest bardzo mała. Ale konsekwencje z nie zgłoszenia i nie płacenia akcyzy mogą być niezwykle kosztowne. Taka sama sytuacja jest z biopaliwami. Wszystkie paliwa używane do napędu samochodów obciążone są akcyzą. W skrajnym przypadku jak kogoś złapią ze jeździ na oleju rzepakowym, nie objętym akcyzą bo przeznaczonym do konsumpcji. To oprócz mandatu musi zapłacić akcyzę obliczoną od pojemności zbiornika paliwa jaki ma w samochodzie. I nie ma znaczenia że sam zasiał rzepak i potem wycisnął z niego olej. Czyli. Jeśli sam wyprodukuję prąd żeby potem go użyć do ogrzewania albo oświetlania to od każdej kilowatogodziny muszę coś wpłacić do US. Bo nie produkcja jest objęta akcyza tylko świecenie żarówek i podgrzewanie wody. Tomek

Reply to
kogutek44

Prad ze zrodel odnawialnych jest zwolniony.

Biopaliwa nie. Przynajmiej tak mi sie wydaje. Ale jest niuans.

A jak ma tylko po baku ? :-)

Ale jak wiatrakiem podgrzejesz wode bezpradowo, to nie placisz :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.