Graficzny LCD i podłšczenie - pytanie.

Witam.

Mam wyświetlacz HY-12864K Zastanawiam się jak go podłączyć do procesora bo mam wątpliwości dotyczące sygnałów Chip Select (a niechciałbym problemów już na tym etapie). Czy sygnały CS1 i CS2 trzeba sterować osobno czy można razem?

A może jest ktoś kto używa takich wyświetlaczy (z tej serii).

Reply to
Slawomir Sidor
Loading thread data ...

CS1 aktywny ( czyli zazwyczaj stan H) aktywuje dostęp do rejestrów lewej strony wyswietlacza czyli 64x64pixeli i oczywiscie CS2 analogiczne strona prawa. Co oznacza że nie można aktywować zapisu do obu stron jednoczesnie - chociaz może jeżeli to jest tylko zapis a nie odczyt to mozna spróbować - może przynajmniej kasowanie wyświetlacza mozna w ten sposób przyspieszyć.

Andrzej

Reply to
Andrzej Kasprzak

No dzięki. Chociaż wcale mnie nie pocieszyłeś :) Jakby tak chcieć narysować coś na środku to się niezła matematyka robi

Od tego zacznę ;) Może będę miał dwa 64x64 proste w obsłudze ;)

Reply to
Slawomir Sidor

Jaka matematyka? Trzymasz w pamięci procka własną współrzędną X, jej szósty bit to numer CS, a bity 0-5 to współrzędna X odpowiedniej połówki. Jak by było za trudno liczyć (za mało czasu procka na przykład) albo za mało portów procesora, automatycznie wyprowadź ten szósty bit na port i wprost do CS2, a przez negator do CS1. Samo się będzie ustawiać.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Spójrz na to z innej strony: całe rysowanie rób w pamięci RAM na bitmapie monochromatycznej 128x64. A potem tylko sprytna funkcja wysyłająca dane obrazu na wyświetlacz - niech ona się martwi podziałem ekranu na dwie połówki. W ramach optymalizacji można na LCD wysyłać tylko "ruszone" paski 8-pikselowe. Przy okazji takiego podziału prac odpada problem migotania: możesz kawałek ekranu wyczyścić, napisać tam tekst i otoczyć ramką, a dopiero potem wymusić wysłanie obrazu na LCD.

Reply to
Adam Dybkowski

Tak wiem, to najlepsza metoda. Tyle, ze pamieci mi braknie ;) Filmow tam nie bedzie wiec kazda metoda sie sprawdzi, tam ma byc slupkowy wykres roznych wartosci (taki bargraf).

Reply to
Slawomir Sidor

Slawomir Sidor napisał(a):

Zobacz ten przykładzik:

formatting link
jest własnie na taki dzielony LCD podpięty pod szyne adresową 8051.

Reply to
"Miłosz K."

Moze czas zmienic procesor? Mi przesiadka z procesora ATmega128 na AT91SAM7S256 tylko dodala skrzydel: 2x tyle pamieci programu, 16x tyle pamieci RAM, 6x szybszy zegar. A nowy proc kosztuje tyle, co do niedawna ATmega128 (trzydzieści kilka zł w Seguro).

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

Gdyby jeszcze pobierał tak mało prądu jak ATmega128 to ... Atmel przestałby robić AVR'y.

Reply to
"Miłosz K."

O ile wiem jądro ARM jest bardzo oszczędne jeżeli przeliczać mW/MIPS. Tak że ARM popędzany 8 MHz nie powinien ciągnąć więcej prądu niż 8 MHz AVR. Ale jako że tego ARMa można poganiać na 48 MHz to dlaczego by z tej mocy nie skorzystać? A wtedy już oczywiście prąd rośnie.

Niestety w głębokim PowerDown'ie ten ARM ciągnie więcej niż ATmega.

Reply to
Adam Dybkowski

Jesteś wielki. Dziękuję. Jeszcze nie zakombinowałem zbyt głęboko, ale jakoś to mi do głowy nie przyszło.

Reply to
Slawomir Sidor

Slawomir Sidor napisał(a):

Proszę bardzo :) Mi też to od razu do głowy nie przyszło.

Też na początku budowałem wielką matematykę. Żebyś widział moje pierwsze funkcje obsługujące taki wyświetlacz ;)

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.