Funai 1506 - problem z przetwornicą

W dniu 2017-04-17 o 21:43, Irokez pisze:

Kombinowałem, że może znalazłbym go po temperaturze bo pirometrem to taki z deka słaby pomiar (za duże pole z którego sumuje).

Po czym wnosisz, że ten PROTECT1 leci z INV22V jak on podpięty jest jeszcze do innych napięć?

Na IC601 są zaniżone napięcia jak nie chce wystartować. Tak jakby detekcja tutaj się wysypywała, a nie na etapie załączania płyty głównej wyświetlacza.

Reply to
sirapacz
Loading thread data ...

W dniu 2017-04-17 o 22:01, sirapacz pisze:

Pisałem o Protect-2

Chyba nie rozumiesz jak to działa. Po włączeniu do prądu TV jest w StandBy. A w StandBy masz wszystkie napięcia zaniżone (dodatkowe napięcie z rezystorów 1k5 przez D645 polaryzuje regulowaną zenerkę D647).

Włączenie TV polega m/in na załączeniu Q632, który te napięcie z rezystorów 1k5 ciągnie do masy. Przetwornica musi więc podnieść napięcie, aby teraz przez rezystory 3k9 wysterować zenerkę D647 do osiągnięcia takiego samego prądu sterującego transoptorem IC601.

Jak nie chce wystartować (nie podaje P-ON-H) ze StandBy to szukasz dlaczego (są 3 kanały Protect). Jak już się włączy a napięcia pływają to sprawdzasz obwody wpływające na pracę D647 (albo coś Ci przeciąża zasilacz).

Reply to
Irokez

W dniu poniedziałek, 17 kwietnia 2017 21:01:01 UTC+2 użytkownik sirapacz napisał:

Jak sygnał nie jest za słaby i nie za szybki to zwykle robię po prostu pomiar różnicowy dwoma sondami, mam nieprzyjemne doświadczenia z "odziemionymi" oscyloskopami. Porażenie to jedno (jak się boso nie stoi i podłoga przyzwoita to raczej się przeżyje), ale te współczesne oscyloskopy strasznie lekkie i delikatne są, nie przepadają za strącaniem ich ze stołu;)

Pozdrawiam,

Reply to
kropelka

W dniu 2017-04-17 o 21:07, Irokez pisze:

Sądziełem że przestała działać :)

Reply to
Janusz

W dniu 2017-04-17 o 21:54, sirapacz pisze:

No to w końcu zmierz te napięcia na wtórnym, masz je na schemacie więc porównaj je. Transoptor na razie zostaw w spokoju. Wymieniłbym C631 i C636, jak one są zużyte to tętnienia na nich zakłócają start i stabilizację napięcia.

Reply to
Janusz

c631 wymieniłem wcześniej a C636 teraz na 470uF (ma tłumić tętnienia a że nie miałem 220uF to dałem 2x większy i przez kilka minut popracował poprawnie w temperaturze pokojowej). Co ciekawe stary miał 200uF po zmierzeniu więc w zasadzie w normie. Pomierzyłem napięcia i leży mi AL+3.3V - 0,8 standby i 1v na włączonym. Bez specjalnych tętnień - ale zaraz wylutuję kondensator jaki jest przy tym stabilizatorze. Napięcie +5V jakie zasila stablilizator jest poprawne. Gdy odłącze płytkę z elektroniką LCD od zasilacza to napięcie w standby AL_3.3 jest w przybliżeniu ok 2V. Laminat jest zarumieniony nieznacznie dookoła tego stabilizatora oraz przy diodach D665 i D657 (choć bardziej to diody się grzały niż stabilizator biorąc pod uwagę równomierność zbrązowienia). Jak chciałem wlutować nowy C645 okazało się, że obok niego znajduje się C517 który wyparował. Zostały tylko nóżki i okrągły odcisk z wyciekającego elektrolitu. Po podmianie i wlutowaniu zguby (musiałem kupić z brakującym kondkiem bo nie było śladów w obudowie:)))) nie ma specjalnie zmian. Po włączeniu jest 1V z tętnieniami ok 100mV. Wyjście stabilizatora +5V IC606 ma równiuteńko 6,3V (zgodnie ze schematem). ALE AL_5V(D) ma ok 1V, a AL_5V ma 5V. Napięcie przed diodą D665 mam ok 7,5V a za diodą mam 1,7V, chociaż wg schematu powinno być tam 6,9V (wejście stab 3V3).

Czy to możliwe, że ta dioda jest klepnięta, że tak dziwne napięcie za nią zostaje? Czemu ta dioda jest na 600V skoro tam raptem kilka V jest (z tej serii najniższe są na 50V). Wstawienie zwykłej prostowniczej 50V ma sens czy muszę szukać dokładnego zamiennika?

Zrobiłem jeszcze przed chwilą eksperyment i chyba sam sobie odpowiedziałem. Zmroziłem ją powietrzem w puszce (wylewając ciekłe na diodę). Podłączyłem zasilanie i voila:) 6,4V zamiast 1,7V :) To tłumaczy reagowanie na temperatury choć byłem święcie przekonany, że to któryś kondek mi tak lata w funkcji temperatury.

Reply to
sirapacz

a jaką rolę pełni zenerka D643 na wyjściu stabilizatora? I po co tam D665 - ma za zadanie jedynie obniżyć napięcie dla stabilizatora 3.3?

Reply to
sirapacz

W dniu 2017-04-19 o 21:10, sirapacz pisze:

Kondki też Ci latały z temp, jak są ciepłe to tracą esr, a na mierniku pojemność prawie zawsze mają dobrą, diodę masz padniętą daj jakąkolwiek o tym samym prądzie lub większym, wg pdf-a dioda ma 1,5A, dałbym 3A.

Reply to
Janusz

Dlatego powymieniałem te, które były podejrzane. Polapalem się, że dioda odpowiadała za paski na lcd a niewłączanie się i niestabilność pracy była winą kondensatorów. Aczkolwiek takiego zachowania diody jeszcze nigdy nie doświadczyłem - inna sprawa, że jestem amatorem:)

diodę masz padniętą daj jakąkolwiek

jadą do mnie RL207 (2A) bo z zapasów mam jakieś jedynie nieoznaczone diody jedynie z paskami z jakichś komunistycznych produkcji:)

dziękuję

Reply to
sirapacz

też tak myślałem (bo w pewnym momencie przestała w ogóle reagować na wyjście z StandBy)

Reply to
sirapacz

W dniu 2017-04-19 o 21:24, sirapacz pisze:

wygląda na zabezpieczenie przed wzrostem ponad 15V

raczej zabezpieczyć przed cofką napięcia i przywrócić 5V na AL+5V (razem z D657, na stabilizatorze IC606 masz też 2 diody na masie, co podnosi je o około 1,2V)

Reply to
Irokez

Dziękuję! Teraz drugi mi został:)

Reply to
sirapacz

W dniu 2017-04-20 o 19:44, sirapacz pisze:

Ok, mam nadzieję że pójdzie.

Uważaj na ruskie bo mają odwrotnie paski.

Proszę :)

Reply to
Janusz

Pierwszy 1506 wygrzewa się bajkami już czwartą godzinę i wszystko jest dobrze:)

Mam teraz drugiego z nieco innym problemem. Z góry wymieniłem mu te same elementy co pierwszemu (bo też wylatany a oryginalne elementy były). Działa i jest dobrze - nie wyłącza się. Mam natomiast nieco inny objaw:

Puszczając sygnał przez EURO mam obraz dobry przez 1-2 minuty, po czym podczas podgrzewania się zaczyna się robić coraz jaśniejszy aż w końcu biały(jak ostygnie znowu da się zobaczyć obraz do momentu zagrzania się). Na TV problem nie występuje - szum szumi sobie radośnie. Na composite(przez RCA) było ok. Composite przez EURO oraz RGB przez euro - taki sam efekt.

Możliwe by powysychały kondensatory które są w torze sygnału video? Czemu jest różnica pomiędzi composite z RCA a composite/RGB z euro? ...i co może powodować biały obraz?

Zasilanie chyba nie jest przyczyną, bo TV działa jak i composite z rca (jeszcze raz sprawdzę czy nie gadam głupot-wcześniej działało).

Idąc po schemacie od pinu 20 EURO (Wejście composite) jest kondensator odcinający składową stałą C758 i to generalnie tyle - jeszcze jest jeden kondensator idący do masy 100p i od razu wejście scalaka:(

Reply to
sirapacz

śmiga kilka godzin już na testach

O... Na szczęście nie znalazłem tych starych zapasów a RL207 ma z dobrej strony:)

Reply to
sirapacz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.