Forward w topologii active clamp

Zrobiłem testowo przetwornicę forward 5V=>2V, 23kHz i stałym współczynnikiem wypełnienia 13%, we wspomnianej ostatnio topologii active clamp. Aby było ciekawiej, koniecznie chciałem, by jedno z wyprowadzeń cewki znajdowało się na potencjale GND, zastosowałem więc klucz P-MOS, co dodatkowo pozwoliło sterować bramką bezpośrednio z generatora na 74HC132. Tranzystor resetujący namagnesowanie rdzenia musi być więc typu N-MOS, ze źródłem znajdującym się na poziomie 5V, co powoduje pewne problemy ze sterowaniem. Aby było jeszcze ciekawiej, użyłem tranzystora z kazałem zubożanym (DN2450K4-G), a więc kontrolowanym napięciem ujemnym, co automatycznie:

a) eliminuje konieczność użycia drivera do translacji poziomów

-- steruje się dokładnie tak, jak P-MOSem;

b) pozwala sterować go *tym samym* sygnałem, co główny P-MOS

-- negację realizuje sama fizyka poprzez odpowiednie domieszkowanie, dramatycznie upraszczając przy tym konstrukcję.

Efekt: tak czystych, wręcz książkowych, sygnałów na drenie klucza jeszcze nie widziałem. Resetowanie oparte na dodatkowym uzwojeniu i diodzie Schottky'ego to kompletnie inny poziom, w odniesieniu do active clamp rzekłbym, że wręcz poziom dna.

Warto się tym zainteresować, zwłaszcza, że moje rozwiązanie działa do napięcia wejściowego ograniczonego napięciem przebicia tlenku bramkowego, czyli ~20V.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski
Loading thread data ...

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.