Falownik Coupley - rozwiązanie problemu

Hejka,

jako, że parę tygodni temu zainicjowałem konkurs "co się stało z moim falownikiem" tutaj rozwiązanie problemu.

Okazało się, że amerykanie też potrafią produkować buble. Jako, że miałem już element zastępczy w postaci nowego falownika za drobne 1k$, zabrałem się za sekcję zwłok. Przyczyną defektu okazał się zimny lut w okolicy termistora ograniczającego prąd udarowy baterii kondensatorów. Jak ci amerykańcy wpadli na ten głupi pomysł taki termistor wlutować w płytkę, nie mam pojęcia. Dla informacji: tam może być 20A przy 350VDC, energia udaru > 100J. Stary naprawiłem, tak, że mamy element zapasowy.

Waldek, KSC, Cape Canaveral, FL

Reply to
Waldemar Krzok
Loading thread data ...

Użytkownik "Waldemar Krzok" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de>

Bo ja wiem czy taki glupi .. jakos przejsc przeciez trzeba. Nauczka na przyszlosc - kilka takich termistorow rownolegle :-)

A w NASA przybedzie kolejna wytyczna do projektowania ukladow.

A tak swoja droga .. to co wlasciwie wykonczylo to przelaczenie ? kiepski lut od samego poczatku, czy wystarczy spory prad udarowy i nawet dobry lut sie sp* ?

J.

Reply to
J.F.

Zaraz koło tego termistora są trzy pręty (wsporniki metalowe) przykręcone śrubami do dwóch płytek. Tymi wspornikami leci DC z prostownika zintegrowanego z mostkiem IGBT do płytki górnej, na której znajduje się ten termistor. Najprostszym dobrym rozwiązaniem byłoby przyspawanie punktowe termistora do dwóch końcówek śrubowych i przykręcenie ich do tych wsporników, bo i tak jest tam przylutowany. Tego typu połączenia widziałem wielokrotnie, tam, gdzie elementy w normalnej pracy osiągają znaczne temperatury.

NASA ma chwilowo inne problemy. Obama chce urżnąć Kijka, czyli ARESa i 7000 ludzi w KSC pójdzie na zające. Constellation na odstrzał.

Myślę, że obie opcje jednocześnie. Płytka w okolicy wygląda, jakby część cyny wyparowała z połączenia (biały nalot), przemawiałoby to za opcją 1. Ale możliwe też, że połączenie było już na "in God we trust" i się bardziej grzało niż ustawa przewiduje.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.