Elektronika samochodowa - pytania luźne....

Chciałbym zapytać o linki do stron "poświęconych" zagadnieniu "zmiany mocy" w silnikach samochodowych przy pomocy zmiany (choćby nawet) np. kąta wyprzedzenia zapłonu.

Zdaję sobie sprawę że jest to temat rozległy - producentów samochodów bardzo dużo, każdy zapewne z nich ma swój soft który kompletnie nie nadaje się do zastosowania u konkurencyjnych marek, własne interfejsy diagnostyczne - czyli jakby to powiedzieć "co kraj to obyczaj", więc pomóc mi raczej będzie ciężko.

Niemniej jednak pozwolę sobie zadać pytanie:

Czy spotkał się ktoś z taką sytuacją że takowa zmiana parametrów (zapewne w jakimś głównym komputerze samochodu) odbywa się np. poprzez wylutowanie procka, zmiany w nim parametrów i ponownym jego wlutowaniu ?.

P.S. Kolega który jeździ VW (Polo 97) mówił mi że do jego samochodu (gdy miał jakąś lekką awarię - nieregularne obroty na biegu jałowym) koleś podchodził z laptopem na którym miał zainstalowany odpowiedni soft (nic w nim nie wylutowywał).

P.S.2. Póki co śmigam cieniasem 700 (Aissan) i żadne komputery, interfejsy diagnostyczne i inne tego typu badziewie nie jest mi naprawdę do niczego potrzebne, pytam tylko z czystej ciekawości :).

Reply to
Dr.Endriu
Loading thread data ...

Dr.Endriu pisze:

Ja to widziałem na własne oczy. Elektronik wylutował kostkę ze sterownika silnika, podpiął do komputera i po chwili na ekranie w edytorze hex pokazał się kod binarny programu. Tylko, że akurat w tym konkretnym przypadku chodziło nie o poprawę osiągów silnika (ale jest to możliwe), tylko o dostrojenie komputera do jakiegoś nieoryginalnego czujnika.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Dr.Endriu" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:gekne4$hpt$ snipped-for-privacy@news.interia.pl...

formatting link

Reply to
nom

System diagnostyczny OBD2, z tego co wiem, nie nadaje się do Fiatów. Dla Fiata znalazłem instrukcję serwisową, która doda trochę obrazków do tematu.

Reply to
invalid unparseable

W assemblerze to pisał, czy jak ?

P.S. Z ciekawości oczywiście zapytam.....

Reply to
Dr.Endriu

Dr.Endriu pisze:

Nie wiem, ja u niego byłem tylko po to, żeby mi zlutował urwane kable przy wentylatorze.

Ja myślę, że mógł nic nie pisać, np. dobrał się do stałych używanych przez program jako konfiguracja i zmienił wartość jakiejś stałej. Bo po co innego mógł otwierać w edytorze hex? Gdyby chciał zmienić program, to raczej wrzuciłby to na disassembler. Z drugiej strony byłem zaskoczony takim poziomem technologii, że już potrafią w firmwarze grzebać.

Reply to
invalid unparseable

To nie musialy byc wcale programy - to mogly byc tablice. Albo w ogole po prostu ekran programatora.

A i tak jestem bardzo ciekaw jak sie to modyfikuje - zdeassemblowanie kawalka programu jest bardzo pracochlonne, czyzby producent wypuszczal jakies opisy ? Czy to tylko wycieki od zatrudnionych przez niego programistow ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Edytuje się tzw. mapy wtrysku i zapłonu. Jeśli komputer pozwala, to także współczynniki korekcji temperaturowej, ciśnienia barometrycznego lub inne. Dlatego robi się to w hex edytorach, bo to zazwyczaj tablice

16x16 (czasem nawet 8x8) bajtów. No i nie w procesorze, a w EPROMIE.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

Ale i tak ktos musi opisac co i gdzie jest.

Czasy takie ze eprom moze byc w procesorze ..

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

To się w zasadzie automatycznie wyszukuje, bo te tablice mają dosyć charakterystyczne cechy.

Tak, ale informacje o których mowa przechowywane są w zewnętrznych kostkach.

Dariusz Żołna

Reply to
Dariusz Zolna

Moge zapytac o jakich obrazkach mowa?

Pozdrawiam

Reply to
Witek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.