Dławik z drutu oporowego -- jak podłączy

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Aj, no faktycznie, rozpędziłem się nieco, dzięki za skorygowanie. Prawda - lica musi, bo inaczej dobroć obwodu podobno pójdzie sie... no, wiecie... i takie tam. Rzeczywiście, chodziło mi o lutowanie linki - niejedno połączenie musiałem już rozkręcić, obciąć lutowany kawałek, oczyścić nowy odcinek, porządnie skręcić i zacisnąć śrubką, bądź innym zaciśnięciem. Cyna się układała, co luzowało połączenie i potrafiło iskrzyć, i/lub inne rzeczy się dziać, z przerwą włącznie. Hmmm... choć chyba raz spotkałem się z licą w przewodzie zasilającym... Przez pamięć usiłuje mi się przecisnąć wspomnienie, o jakimś dość nietypowym kabelku, pomijam już gruby kabel z wtyczką do zasilacza, któremu nadepnięciem połamałem wtyczkę, okazało się, że żyłki są cieniutkie i cholernie sprężynujące, dodatkowo, przyciąga je magnes. Jakoś je zacisnąłem, na szczęście, strat poza połamaną wtyczką nie było, miałem swoją. Choć fajfusy w Chinach nie dali przewodu "uziemiającego". Zasilacz chodzi nawet nieźle. A ten nietypowy kabelek miał chyba wlaśnie izolowane lakierem żyłki. Tandeta tandetę tandetą pogania.

Reply to
HF5BS
Loading thread data ...

Użytkownik "Waldemar" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

Kto naprawial opornik dmuchawy, ten juz nie jest taki pewny :-)

Czy na pewno dobrze okreslono sposob powstawania usterki? IMO - Musialby ten NTC miec ze 180C, no moze 150, zeby takie wypluwanie bylo mozliwe. I to "wypluwanie" z 30um szczeliny dlugosci 1-2 mm ...

Bo takie usterki/luty to widzialem, ale skad one sie braly - trudno powiedziec.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "HF5BS" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:o6o1n4$uj2$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl... Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w

Nie bardzo rozumiem - co szkodzi odizolowac druciki, a potem zacisnac ? Pomijajac oczywiscie szkodliwy wplyw samych gabarytow zacisku na parametry obwodu.

A co do rozrozniania ... kto dobry w historii ?

formatting link
z niemieckiego, a tam Litze to po prostu linka :-)

Ktos nie dopatrzyl tej izolacji, czy slowo bylo za dlugie ?

formatting link
W niemieckiej odnosnik do ksiazki z 1937 ..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:588f985f$0$15186$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Problem w tym, że często te druciki są bardzo cienkie i wszelka działalność mechaniczna może je osłabić. Można próbować, jak ktoś ma wyczucie. Jeśli zacisnąć, to pod jakąś sprężyną, która przez jakiś czas powinna być w stanie choćby częściowo skorygować płynięcie lutu. Poza tym, pocynowana końcówka, w zacisku lubi syfieć i trafić kontakt, więc dodatkowo, jakość połączenia się pogarsza.

W języku polskim nie tylko te słowa rozróżniamy. Przykładem - angielskie "president", powszechnie błędnie tłumaczone, jeśli chodzi o szefów organizacji, jak np. "prezydent FIFA". Niestety, jest on jedynie prezesem. Sprawdziłem definicję w słowniku, jeśli o to chodzi, tytuł prezydenta przysługuje szefom miast, państw, być może innych jednostek terytorialnych. Ale nie organizacji.

pierwszy obrazek, jakimiś tępymi "ostrymi" cięte... Nie widzę, by izolacja była zdjęta. Coś takiego mniej-więcej widziałem, jako przewód zasilający. Tutaj chociaż można próbować mechanicznego zdjęcia niepotrzebnej izolacji, niektórzy bawią się krótkim przypalaniem w płomieniu gazu, albo i świeczki, a następnie delikatnie zaczyszczają.

Oj, nie szprecham...

Reply to
HF5BS

A komu by się chciało odizolowywać 2000 drucików o średnicy 0.1 mm?

Nic na to się nie poradzi.

Ale w polskim jest tak jak piszę.

A co nas obchodzi niemiecki?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Mon, 30 Jan 2017 22:40:09 +0100, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Ale sa i ciensze lice, np z 7 drucikow :-) Poza tym rozne byly patenty na odizolowywanie, nie kazdy drut jest tak wprost lutowalny.

Ale te 2000 drucikow ... do plytki wlutowujesz, czy po zlutowaniu konca w zacisk wsadzasz ? :-)

Tez kalka z niemieckiego

Ciekawi mnie, bo pochodzenie wyraznie niemieckie, a oni tak mowia na zwykla nieizolowana linke.

J.

Reply to
J.F.

Am 30.01.2017 um 20:05 schrieb J.F.:

Gdzieś mam zdjęcie. Widać wyraźnie nalot cyny w okolicach padu. Gdyby ten NTC miał 180C to by się kompletnie wylutował. Cyna zaczyna plastycznieć od 100C. Na dodatek nogi NTC i płytka mają różne współczynniki termiczne i dochodzi mechaniczne obciążenie (plus udary

100A++).

Waldek

Reply to
Waldemar

Użytkownik "Waldemar" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

Ano, więc widać, że kładzenie przewodu linkowego "silnoprądowego" pod zacisk po uprzednim pocynowaniu tego przewodu, to proszenie się o kłopoty. Robiłem komuś starego (710 OIDP) Rubina, wyłączało się wysokie. Przyczyna banalna - pocynowane nóżki lampy (mała pentoda) stanowiącej generator odchylania poziomego. Robił się syf, żarzenie dostawało przerwy i obraz nagle łagodnie przygasał, tracąc też po chwili synchro. Trafolutówka - na pewno każdy zna zjawisko, gdy roztopiona kulka lutu, ujęta końcówką grota, "tańczy" w takt klikania włącznikiem prądu. Niekiedy ruch jest tak silny, że kropelka potrafi nieźle odprysnąć na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt cm. Wystarczy, aby padło gdzieś na ścieżki i zwarło, najprawdopodobniej (prawa Murphy'ego) tam, gdzie skutek zwarcia będzie szczególnie dotkliwy.

Reply to
HF5BS

Jasne

Lice z wielu cienkich drutów muszą być lutowalne - inaczej by to sensu nie miało.

Końcówka oczkowa do zalutowania a nie zaciskania.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości Hello J.F.,

Lice sa od dawna, a lutowalne druty od niedawna :-)

Czyli rozumiem ze zalutowana koncowka oczkowa, przykrecona na srubke do stosownego zacisku.

Czyli teoretycznie moglo byc np listwa zaciskowa jak dla elektrykow, tylko trzeba opanowac technologie odizolowania, no i wciskania w dziurke zacisku :-)

P.S. Do czego taka lica - toz to ma z 8mm srednicy. Nadajnik 1MW ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-01-31 o 16:42, J.F. pisze:

Aspiryna jest od dawna...

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

Lice od dawna to były lice w bawełnie, dla obwodów w.cz. I się robiło cuda z denaturatem i opalaniem. Lice mocy zaczęły mieć sens właśnie dopiero po pojawieniu się lutowalnych drutów emaliowanych. Wcześniej nikt nie wpadał na pomysł 2000x0.1, bo sensu to nie miało.

Dokladnie.

Ale po co? Cynujesz w tyglu po zdjęciu zewnętrznej izolacji licy.

Do zasilaczy dużej mocy.

Jest formowana na przekrój prostokątny - lepiej wypełnia karkas.

To jest ledwie 15.7 mm² - 157A przy 10A/mm² - uzwojenie wtórne małej spawarki inwertorowej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu poniedziałek, 30 stycznia 2017 20:47:44 UTC+1 użytkownik J.F. napisał:

Przez większą część życia myślałem, że Litz to jakiś niemiecki wynalazca :-) Szczególnie, że w druku niejednokrotnie spotkałem sformułowanie "przewód Litza", no to chyba logiczne;)

Pozdrawiam,

Reply to
kropelka

Pan Karol Piotrowski napisał:

Tak naprwawdę, to autorem tego wynalazku jest radziecki uczony profesor Nawojow. Dlatego mówimy "lica Nawojowa".

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Najsympatyczniej lutuje mi się licę... z przewodów od słuchawek, cyna, topnik, przyłożyć, przygrzać, izolacja sama odpływa na bok i wszystko gra, bez skrobania.

A to tak, bo nie zjedzą tego naprężenia mechaniczne i płynięcie materiału.

Reply to
HF5BS

Nic mądrzejszego nie wymyślono. To jest potężna powierzchnia lutowania

- ciężko to zepsuć.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Ano właśnie - nawet, jak popłynie, to chyba choćby przez przyleganie, czy dyfuzję, albo Siedmiu Krasnoludków, czy kto tam jeszcze, utrzyma. Zdarzało się jak patrzałem, w urządzeniu mającym wiele lat, że spoina była nieco zdegenerowana mechanicznie, ale jeszcze trzymała i kolejne 50 lat by to banglało, rozciągnięta była nieco po prostu.

Reply to
HF5BS

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.