dioda zenera - jaka częstotliwość?

Witam, ostatnio była mi potrzebna pewna wartość - a dokładnie do jakiej czestotliwości typowa dioda zenera pracuje poprawnie? w datasheetach jak zauwazylem nie podają takich parametrów, a zastanawiam sie jak sie takowa zachowa przy 200khz ;) ewentualnie jak inaczej obciąć sygnał prostokątny? mam z opampa podawany prostokąt o f 200khz, ale zależy on od napiecia zasilania itp, a ja potrzebuje dokładnie 5V (no z pewną tolerancją, ale stała)...

Reply to
nuclear
Loading thread data ...

Użytkownik "nuclear" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:emcmpl$qkq$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Dioda zenera równolegle z dużą pojemnością i małą (to na zwiększenie szybkości), zasilana przez rezystor. W sumie taki stabilizator. Sygnał do obcięcia podajesz przez diodę (np 1N4148 lub szybszą) na ten stabilizator. Ogólnie: sygnał nie "podskoczy" powyżej napięcia tego stabilizatora (+napięcie złącza). Wada rozwiązania: sygnał jest cięty do masy.

Desoft

Reply to
Desoft

faktycznie jest to pomysł - mam sygnał o amplitudzie w przyblizeniu +-10V, a chce mieć +-5V, więc na diodach zenera robie 2 stabilizatory (na +-5.1V) i sygnał łączę za pomocą 2 szybkich diód - wtedy bede miec zamierzony efekt ;) o tym nie pomyślałem ;)

Reply to
nuclear

dioda Zenera jest diodą typu złączowego czyli ma stosunkowo dużą pojemność około 100- 300 pf zależy od napiecia.z tego wzgledu dla bardzo wielkich częstotliwości zener jest nieefektywny bo wprawdzie działa ale wprowadza duże straty sygnału...w mojej ocenie można go stosować gdzieś do 0,5 Mhz.ulepszyć sprawę możesz włączając w szereg diodę typową dla wcz z uwzglednieniem jej własciwosci (tylko w kierunku przewodzenia!)

Reply to
dziad_ek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.