Development Tools dla 80C186/188

Loading thread data ...

A że tak się zapytam... po co chcesz się pchać w 186? Muzeum obrabowałeś? :) Jeśli sie nauczyć czegoś nowego to lepiej zabierz się za jakieś współczesne procesorki. Masz wiekszą szansę na znalezienie czegoś wspieranego przez gcc.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Kilka lat temu, w firmie gdzie kiedyś pracowałem, robiliśmy pewne urządzenie na czymś takim (konkretnie AMD 188ES - już nie produkowany, wszelkie zamienniki wymagają zmian w projekcie sprzętu). Narzędzia - Borland C++ 3.1, Paradigm Locate (takie coś co w uproszczeniu z *.exe robi *.hex, bo sam linker Borlanda nie potrafi), działające pod DOS-em (w urządzeniu nie było DOS-a, tylko prosty system w asemblerze).

Szkoda, że wtedy zbyt mało wiedziałem o GCC (z 16-bitowych chyba już wtedy wspierał H8/300). Teraz jest pewien problem - zalegalizować narzędzia, których dawno nie ma w sprzedaży, a zbyt mało tych urządzeń się robi by opłacało się wszystko przewracać i robić nowy projekt na czymś wspieranym przez GCC, choćby ATmega128...

A może o czymś nie wiem - i istnieje coś takiego jak GCC i binutils generujące kod 16-bitowy x86?

pozdrawiam Marek

Reply to
Marek Michalkiewicz

GCC chyba nie, ale szybki przegląd rezultatów zwróconych przez guglownice sugeruje poszukanie czegos co nazywa sie Pacific C. Ma to być darmowy kompilator C obsługujący także rodzinę 186.

pzdr. j.

PS:

formatting link

Reply to
Jacek R. Radzikowski

Wed, 17 Dec 2003 09:28:07 +0100 (CET) jednostka biologiczna o nazwie Marek Michalkiewicz snipped-for-privacy@amelek.gda.pl.invalid> wyslala do portu

119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Ooo to jest cos. Mam jednego H8/3256 z demontazu. Nie robilem nic na nim wprawdzie ale "features" to ma wypasione jak na taki stary procek. W dodatku jest fajnie pomyslane rozmieszczenie nozek bo wszystkie potrzebne do dolaczenia pamieci itd (szyna danych, adresowa, sygn. sterujace) sa wyciagniete na jedna strone obudowy, dzieki czemu nie trzeba kombinowac przy projektowaniu plytki.

Reply to
BLE_Maciek

Jest jakas kompilacja linuxa na 286, byl tez minix, czyms to musieli skompilowac - mysle ze generuje. Tym bardziej ze kod na 86 jest bardziej naturalny niz np na AVR..

A nie jestem pewien czy od Borlanda by nie dostal pisemnego zezwolenia na uzywanie takiego zabytku ..

J.

Reply to
J.F.

On Wed, 17 Dec 2003 09:28:07 +0100 (CET), Marek Michalkiewicz snipped-for-privacy@amelek.gda.pl.invalid> wrote: [.....]

Poszukaj czegoś o DJGPP. Osobiście nie znam tego narzędzia, coś mi się obiło o uszy że ma taką możliwość.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

Jeśli interesują Cie zastosowania typu embedded, zerknij na

formatting link
Oczywiście nie musisz ograniczać do wymienionych tam architektur, ale warto wiedzieć co obecnie jest 'trendy'. Mi bardzo spodobały się ARMy z całą ich RISCowoscia (15 instrukcji, każda może być wykonana warunkowo, mniam:) Trzeba będzie się porozgladać za jakimś tanim routerkiem na arm7 i pohackować go:) Ciekawie też wyglada architektura OpenRisc i wszystko wskazuje na to że w przyszłości może zająć mieksce kosztownych ARMów. Ale pewnie jeszcze trochę czasu minie zanim któryś z wielkich producentów zdecyduje się na przesiadkę. Poza ww. strona polecam też lurkowanie na comp.arch.embedded.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

NIestety chyba nie. djgpp to dosowy port gcc i nie przypominam sobie żeby generował kod na coś niższego niż 386. Z tego co pamiętam programy były uruchamiane przez extender.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.