Detektor kabli

Śmieszna sprawa, ale kupiłem jakiś czas temu, do zabawy dla dzieciaków, dziadowski wykrywacz metali, taki do szukania monet w trawie.

Takie guano:

formatting link
... i on widzi też kable w ścianach ;)

Machając cewką jestem w stanie zlokalizować druty z dokładnością do centymetrów, więc rozdzielczośc nie imponuje, ale za to wykrywa to, czego dedykowane urządzenia nie widziały. No i ma spory zasięg "w głąb" więc z kablami pod styropianem się nada.

Zagadaj z kimś z okolicy, z facebooka, taki hobbysta chętnie podejmie wyzwanie. Te wykrywacze mogą wyglądać podobnie, ale niekoniecznie mieć to samo w środku, mogłem mieć szczęscie.

Po kilkudziesięciu minutach bawienia się, jestem w stanie, z grubsza, wykrywać rurki orzewania podłogowego pod kafelkami. Ale jak mówię, precyzja raczej nie milimetrowa za to działą lepiej niż dedykowane próbniki jeśli chodzi o zasięg.

Reply to
heby
Loading thread data ...

W dniu 03.02.2022 o 12:58, J.F pisze:

Nie. Problem jedynie w umiejętności lutowania. Kable powinny zachodzić na siebie równolegle ok 1cm. Zupełnie wystarczy. Po zalaniu cyną/koszulka jest wieczne.

Problem z czasem/utlenianiem w złączkach, to nie jest połączenie galwaniczne. Jak skręcisz (chociaż nie jest to potrzebne a i zapasu mało) i polutujesz to trzyma na wieki.

Reply to
LordBluzg®

Pan J.F napisał:

Połączenie skręcane Cu-Cu ma niezawodność większą, niż *to samo* połaczenie zalane cyną lutowniczą. Powinno dać się wyszukac literaturę nia ten temat, choć nie wiem, czy w Internecie, bo problem był badany dawno temu.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

W dniu 03.02.2022 o 13:17, Jarosław Sokołowski pisze:

Zgoda, pod warunkiem że pomiędzy kablami jest warstwa cyny. Jeśli jednak umiesz coś takiego polutować, to lutuje się to w styku cu-cu równolegle ok 1cm (zależne od grubości drutu) i zalewa cyną dookoła. Łatwiej się wtedy izoluje takie połączenie.

Reply to
LordBluzg®

LordBluzg pisze:

^^^^^^^ ^^^^^^^

Powinienem wcześniej dodać, że problem był nie tylko _badany_, lecz również _zbadany_. Co rzecz jasna nie jest przeszkodą w nowych odkryciach dzisiejszych Wybitnych Teoretyków.

Reply to
invalid unparseable

W czwartek, 3.02.2022 o 12:58, J.F napisał:

Przy przewierceniu kabla w ścianie nie ma co skręcać, czy lutować, bo jest przerwa na grubość wiertła co najmniej i kabel zwykle nie z gumy przewodzącej. Pozostaje sztukowanie i zalecane przez Pana Majstra skręcanie, lub szybkozłączka. Kiedyś użyłem w takim przypadku "szybkozłączki" w postaci kostki łączeniowej, na śrubki. Zaizolowałem dodatkowo, podkułem miejsce dla kostki i gra muzyka do dziś.

Reply to
Collie

Zgadza sie - mialem na mysli skrecic z dodatkowym kawalkiem drutu.

No wlasnie - skrecana kostka ma swoje wymiary i gole srubki pod napieciem.

a tu widze zlaczki przelotowe

formatting link
Hm, a to do czego sluzy:
formatting link

J.

Reply to
J.F

Ale czy nie byl zbadany w kontekscie: lutowac, czy owijac kynar na kwadratowych trzpieniach ?

Ewentualnie: profesjonalnie zacisnac czy lutowac ?

A ja profesjonalnej zaciskarki nie mam ... choc do naprawy urwanego druta az sie prosi miedziana rurka o odpowiednim przekroju ... tylko jak potem zacisnac ... zaciskarke do BNC gdzies jeszcze mam, ale podejsc z nia do kabla w scianie ... troche malo miejsca.

J.

Reply to
J.F

Przy delikatnym wierceniu nie przewiercisz drutu, jedynie izolację (i powinny wybić zabezpieczenia elektryczne). I wtedy drewnianym kołkiem go ;-). A jakby co to puszka.

----- jak sie juz kabel przewierci ... sa jakies zgrabne sposoby na naprawienie?

Reply to
ąćęłńóśźż

Taa ... delikatne wiercenie wiertarką udarową ...

J.

Reply to
J.F

A to zależy. Pneumatycznego udaru nie należy dociskać. Gdy wiercisz przez tynk lepiej na początku wyłączyć udar. Podobnie przy glazurze.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

Pan J.F napisał:

To w drugą stronę szło: badano zjawisko, a w wyniku tego nabyta wiedza pozwoliła na stworzenie technologii połączeń owijanych.

Ale w przypadku skręcania miedzianych drutów instalacji elektrycznej też jest nieźle -- przy właściwej technice następuje trwałe połączenie siatek krystalicznych obu elementów. Po zalaniu tego lutem, metale mieszają się, a połączenie z czasem ulega pogorszeniu.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 03.02.2022 o 18:08, Jarosław Sokołowski pisze:

Należałoby dopisać, że głównie cyna w obecności przepływu prądu w takim połączeniu nie zachowuje swoich właściwości przy długim okresie użytkowania co powoduje jej krystalizację i kruszenie a w następstwie brak kontaktu dla przewodzenia prądu. Co prawda zalanie całego połączenia cu-cu powoduje brak dostępu powietrza i ma to korzystny wpływ dla tlenku miedzi, który w punkcie kontaktu drut-drut praktycznie nie występuje po czasie. Generalnie i tak rozmawiamy o problemie, który raczej nie wystąpi za naszego życia, chyba że będą tam pełzały straszliwe prądy, które głównie siłą ciepła przyspieszą te procesy.

Reply to
LordBluzg®

W dniu 03.02.2022 o 13:10, LordBluzg® pisze:

Porada w stylu: "jak tu najlepiej zaszkodzić".

Po pierwsze nie wszędzie można lutować, bo cyna ma pewną przypadłość nazywaną "zarazą cynową", a po drugie z całą pewnością nie wystarczy tylko i wyłącznie polutować z sobą przewody.

Jeżeli już lutować to tylko przewody, które są z sobą skręcone, a po drugie lutowanie takie można wykonać tylko tam, gdzie przewody nie będą narażone na ujemną temperaturę.

Reply to
Uzytkownik

W dniu 03.02.2022 o 18:45, Uzytkownik pisze:

Nono, gdybyś najpierw przeczytał cały wątek, to byś może doczytał iż opisałem wady i zalety takiego połączenia.

Jak zwykle, wpierdalasz się w połowie wątku, nie czytając reszty i próbujesz swoich wypocin na zasadzie "bo ja wiem lepiej".

Ja wiem, że mało wiesz, co już nie raz udowodniłeś i nie musisz tego ciągle udowadniać :)

Reply to
LordBluzg®

Ale wiertła sds widiowe są tępe i przy lekkim docisku nawet izolacji nie uszkodzisz a do przewiercenia tynku wystarczy. Jak wejdziesz już za tynk do muru to wtedy już można przycisnąć bo wiadomo że kabla nie będzie. Sam wielokrotnie tak wierciłem i nawet skrętki pod tynkiem nie uszkodziłem. No i lepiej z większą średnicą wiertło (8,10) niż małe (4,6) bo ciężej wyczuć opór jak trafi w kabel.

Reply to
Janusz

W dniu 03.02.2022 o 18:58, LordBluzg® pisze:

Wskaż palcem, gdzie napisałeś o wadach twojego, durnego pomysłu.

A ty jak zwykle piszesz głupoty. Najciekawsze jest to, że im większy nieuk na grupie tym bardziej się obraża jak ktoś krytykuje jego głupie pomysły.

Dałem ci szansę czegoś się nauczyć, ale jak widzę jest to strata czasu. Jak widać prędzej dałoby się nauczyć świnię tańca baletowego i śpiewu góralskiego ... :)

Myślisz, że jak mi tak naubliżasz to ci przybędzie rozumu? Czy też może w taki sposób leczysz kompleksy "małego wacka" i "krótkiego rozumku"?

Reply to
Uzytkownik

czwartek, 3 lutego 2022 o 18:45:54 UTC+1 Uzytkownik napisał(a):

Nich ci co chcą lutować przewody cyna 99,99 podniosą ręką. Widzę jedna. A teraz niech podniosą ręce, z wyjątkiem użyszkodnika oczywiście bo on podniósł wcześniej, ci co pisząc cyna mieli na myśli taki drut z cyny z czymś tam z kalafonia w środku co zwinięty na szpulce jeśli podpierdolic się nie da kupują w sklepie albo hurtowni. Widzę las rąk.

Reply to
Zenek Kapelinder

czwartek, 3 lutego 2022 o 20:00:44 UTC+1 Uzytkownik napisał(a):

Od ciebie użyszkodnik się nauczyć to lepiej nie umieć.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 03.02.2022 o 20:00, Uzytkownik pisze:

Nie zauważyłem, żebym ci ubliżał. Ty to robisz zawsze :)

Możesz zatem wypierdalać :)

Aha, nie myl z "wypierdolić", tutaj masz, jak się to odmienia:

formatting link
bo ostatnio zapomniałem ci wskazać, a ty jak zwykle miałeś za małą wiedzę :)

Reply to
LordBluzg®

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.