Czujnik na podczerwień

Wiadomo mniej wiej jak toto działa ale czy nie będzie problemu jeśli w pomieszczeniu bedzie mocno nagrzany grzejnik? bo w sumie i grzejnik i człowiek oddaje ciepło.

Reply to
Osadnik
Loading thread data ...

Dnia Mon, 04 Aug 2008 09:04:13 +0200, Osadnik napisał(a):

Jeśli masz na myśli czujkę PIR alarmową to problem będzie. Wytworzy sie obieg powietrza a wraz z nim jego turbulencje. Powierzchnie "widziane" przez czujkę będą omywane falami powietrza o zmiennej temperaturze albo zacznie się ruszać firana i już masz kilka - kilkadziesiąt fałszywych alarmów w ciągu roku. Trudno jest pogodzić czujkę PIR z kaloryferem :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski pisze:

nie chodzi o alarmową ale taką do światła jak jest w popularnych lampach halogenowych.

ostre skierowanie jej pola na konkretny punkt pomoże? to ma być do małego WC w którym jest grzejnik.

Reply to
Osadnik

inna dlugosc fali - termiczna IR ma znacznie wieksza dlugosc fali

Reply to
PAndy

Dnia Mon, 04 Aug 2008 10:50:04 +0200, Osadnik napisał(a):

To są czujki o bardzo zbliżonej konstrukcji i funkcjonalnosci. Ale raczej mają gorsze parametry od alarmowych a myślę tu o ukształtowaniu charakterystyki przestrzennej oraz o analizie sygnału z elementu światłoczułego.

Eksperyment wykaże wszystko :), wypróbuj. Ponieważ czujka jest szerokokątna więc raczej nie umieścisz jej na ścianie tak by "nie widziała" grzejnika. Można ewent. próbować umieścić ją na suficie tak by górna krawędź pola widzenia była skierowana pionowo w dół a grzejnik był poza nią. Pamiętaj o regulacji czułości.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Mon, 4 Aug 2008 11:07:49 +0200, PAndy napisał(a):

ejże? :) a jakieś dane masz?

Reply to
Jacek Maciejewski

"Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl wrote in message news: snipped-for-privacy@40tude.net...

"Infrared radiation has wavelengths between about 750 nm and 1 mm, spanning three orders of magnitude. Humans at normal body temperature can radiate at a wavelength of 10 microns."

"A third scheme divides up the band based on the response of various detectors:[6] Near infrared (NIR): from 0.7 to 1.0 micrometers (from the approximate end of the response of the human eye to that of silicon) Short-wave infrared (SWIR): 1.0 to 3 micrometers (from the cut off of silicon to that of the MWIR atmospheric window. InGaAs covers to about 1.8 micrometers; the less sensitive lead salts cover this region Mid-wave infrared (MWIR): 3 to 5 micrometers (defined by the atmospheric window and covered by Indium antimonide [InSb] and HgCdTe and partially by lead selenide [PbSe]) Long-wave infrared (LWIR): 8 to 12, or 7 to 14 micrometers: the atmospheric window (Covered by HgCdTe and microbolometers) Very-long wave infrared (VLWIR): 12 to about 30 micrometers, covered by doped silicon These divisions are justified by the different human response to this radiation: near infrared is the region closest in wavelength to the radiation detectable by the human eye, mid and far infrared are progressively further from the visible regime. Other definitions follow different physical mechanisms (emission peaks, vs. bands, water absorption) and the newest follow technical reasons (The common silicon detectors are sensitive to about 1,050 nm, while InGaAs' sensitivity starts around 950 nm and ends between 1,700 and 2,600 nm, depending on the specific configuration). Unfortunately, international standards for these specifications are not currently available. The boundary between visible and infrared light is not precisely defined. The human eye is markedly less sensitive to light above 700 nm wavelength, so shorter frequencies make insignificant contributions to scenes illuminated by common light sources. But particularly intense light (e.g., from lasers, or from bright daylight with the visible light removed by colored gels[1]) can be detected up to approximately 780 nm, and will be perceived as red light. The onset of infrared is defined (according to different standards) at various values typically between 700 nm and 800 nm."

za

formatting link

Reply to
PAndy

Dnia Mon, 4 Aug 2008 13:22:49 +0200, Jacek Maciejewski snipped-for-privacy@o2.pl napisał:

mozesz tez tasma klejaca regulowac strefe widzenia. Poza tym czujka w wc to kiepski pomysl, musisz sie ruszac od czasu do czasu zeby ci swiatlo nie zgaslo. A juz calkiem kretynskie sa czujki pir ktore nie widza delikwenta (np jedna przy wejsciu do publicznej toalety, ustawiona z oszczednosci na 1min :-)

Reply to
yorgus

Dnia Mon, 4 Aug 2008 14:00:47 +0200, PAndy napisał(a):

Czekajże, czy ja cie dobrze zrozumiałem? Sądziłem że twierdzisz że czujki PIR używane w systemach alarmowych jako detektory ruchu działają na innym zakresie podczerwieni aniżeli czujki używane jako detektory ruchu i najczęściej zespolone w jedno urządzenie z reflektorem halogenowym dosyć często spotykane w sklepach elektrotechnicznych i używane do oświetlania przejść czy podwórek. A ty zdaje się masz jakąś inną różnicę na myśli, aczkolwiek nie domyślam się jaką?

Reply to
Jacek Maciejewski

yorgus pisze:

na podczerwień też? mi się wydaje ze promieniuję ciągle bez przerwy. póki promieniowanie jest to sie włącza, promieniowania nie ma (tylko ten nieszczęsny grzejnik)

Reply to
Osadnik

Ano wiadomosc o temacie "Czujnik na podczerwien", w tresci "Wiadomo mniej wiej jak toto działa ale czy nie będzie problemu jeśli w pomieszczeniu bedzie mocno nagrzany grzejnik? bo w sumie i grzejnik i człowiek oddaje ciepło."

nie ma w sobie nic na temat PIR - nie odgadlem intencji autora i czujnik na podczerwien to dla mnie uklad czujnik z detektorem np takim jak w TV

Reply to
PAndy

Hmmm ty raczej jakis bolometr potrzebujesz - w czujkach PIR daje sie zazwyczaj filtr gornoprzepustowy by wyeliminowac wolnozmienne IR (duza ilosc falszywych alarmow) - dlatego dosc latwo oszukac czujnik PIR ruszajac sie bardzo powoli w pomieszczeniu chronionym PIR (a jak ubierzesz pianke do nurkowania to juz nawet normalne chodzenie moze nie zostac wykryte)

Reply to
PAndy

Dnia Mon, 4 Aug 2008 18:02:15 +0200, PAndy napisał(a):

Ano to się zgadza, to coś co służy za medium w pilotach TV to całkiem inny zakres...

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Mon, 04 Aug 2008 17:53:35 +0200, Osadnik napisał(a):

Nic z tych rzeczy. Te czujki nie tyle wykrywaja podczerwień co zmianę natężenia podczerwieni. Jeśli nie będziesz się ruszał, nie będzie zmiany :) Weź poczytaj coś o czujkach PIR...

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski pisze:

Oky, widzę różnicę. to może coś na zasadzie przesłaniania?

Jeden obiekt totalnie pasywny drugi aktywny i jeśli miedzy nimi następuje przerwa to się światło zapala jak nie to nic sie nie dzieje.

Reply to
Osadnik

Bariera odbiciowa - odbłyśnik na środku drzwi, a czujnik tak, że klapa od sedesu go zasłania :D Żeby zgasło światło musimy zakryć sedes, wyjść i zamknąć drzwi...

Mirek.

Reply to
Mirek

Fajne, fajne, może jakieś szczegóły.

Reply to
Osadnik

Dnia Mon, 04 Aug 2008 21:19:05 +0200, Osadnik napisał(a):

I czujka PIR użyta do zapalania światła w sraczu i bariery optyczne nawet najbardziej wymyślne mają swoje wady. Najistotniejszą wadę czujki PIR już znasz - nie ruszasz się, światło gaśnie. Ważne szczególnie dla tych którzy lubią poczytać gazetę podczas posiedzenia :) Wady barier to takie że np. mogą niezapasować na dziecko. Albo jak w przykładzie z klapą sedesu - nie każdy ci go zamknie. Oba rozwiązania mają cechę poniekąd wspólną - światło zapala się dopiero jak wejdziesz do środka, póki co ciemnego :) Sam kiedyś nad tym myślałem i wymodziłem (jeszcze za tranzystorowych czasów) takie coś:

formatting link
chcesz to ci podrzucę schemat i opis, chyba że nie potrzebujesz bo możesz się sam zalogować.

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski pisze:

To zaleta!

Y. co?

Po kablu? nieee :) chociaż na upartego ;)

Reply to
Osadnik

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:1e9g6qasz69q5.f12akyrflw6x$. snipped-for-privacy@40tude.net...

zrobił mój kolega w latach 70-tych. Przez pewien czas był bardzo dumny z tego, ale potem zona kazała mu zdemontować, bo np. przy korzystaniu z pralki było dla niej zbyt kłopotliwe. pozdrawiam, Andrzej

Reply to
Andrzej

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.