Czujnik do pomiaru wilgotności temperatury

Kiedyś parę razy korzystałem z najtańszego czujnik DHT11. O ile wskazania temperatury wyglądały na poprawne, to wskazania wilgotności były jakąś masakrą - w warunkach pokojowych odczytywana wartość utrzymywała się stale w granicach 30%, z okresowymi, chwilowymi skokami i spadkami. DHT22 w tym samym czasie rysował ładny wykres.

Obydwa czujniki obsługiwałem za pomocą tej samej, uniwersalnej biblioteki (typ określany poprzez odpowiednią makrodefinicję). Oczywiście nie wykluczam, że w kodzie biblioteki mógł być błąd - jednak ja nie byłem w stanie go dostrzec. Dość szybko zrezygnowałem ze stosowania DHT11 na rzecz DHT22.

Teraz mam jednak pytanie - widzę, że w TME można kupić wyraźnie droższe

80-100 zł moduły do pomiaru wilgotności i temperatury na I2C, np. BME280. I teraz moje pytanie - czy ich stosowanie ma sens? Czy też może DHT22 można uznać za źródło wiarygodnych pomiarów?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 2016-08-16 o 14:26, Atlantis pisze:

Używałem SHT11, nie było problemów, nawet fajnie to działało. Procedurę napisałem sam, w asm.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu wtorek, 16 sierpnia 2016 14:27:38 UTC+2 użytkownik Atlantis napisał:

U siebie w malinie korzystam z DHT22. Właśnie dlatego że sporo ludzi chwaliło że są dobre i jest soft poprawnie je obsługujący.

Nowszych nie testowałem, narazie mi ten dht22 starcza i jak umrze to będę rozważał inne mozliwości.

Reply to
sczygiel

W dniu 2016-08-17 o 09:06, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Można uznać, że DHT22 nadaje się do zastosowań półprofesjonalnych, czy to jednak taka zabawka dla amatorów? Stosuje się go gdzieś w jakichś fabrycznych urządzeniach, które mają monitorować warunki otoczenia?

Reply to
Atlantis

A tak w ogóle to po co Co ten odczyt wilgotności??

Reply to
Marek

W dniu 2016-08-18 o 11:00, Marek pisze:

A po co odczyt temperatury?

Reply to
Irokez

Marek wrote in <news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl>

W Obserwatorium Astronomicznym UJ higrometr sluzy do zapobiegania kondensacji pary wodnej na drogiej kamerze CCD podczas jej pracy.

formatting link
sie temperature punktu rosy. W razie niebiezpieczenstwa skroplenia, wylacza sie droga aparature. Nie moze byc ona podgrzewana (szum termiczny, turbulencje powietrza), zawsze jest wiec wystawiona na warunki zewnetrzne w nieogrzewanej kopule.

Reply to
astro

Temperatury - ok ale wilgotności??

Reply to
Marek

To rozumiem, ale z wypowiedzi Atlantisa nie wynikało, że ma taki jakiś podoby i istotny powód pomiaru, stąd pytanie.

Reply to
Marek

W dniu 2016-08-18 o 11:00, Marek pisze:

Pomiar warunków panujących w domowej biblioteczce/archiwum. ;) Wolałbym po prostu, żeby zastosowany czujnik miał bliżej do rozwiązań profesjonalnych, niż jakiejś zabawki, która może pokazywać odczyty zupełnie nieodpowiadające rzeczywistości. Nie chodzi mi tutaj o dokładność do któregoś miejsca po przecinku, a jedynie o wiarygodność odczytu.

Reply to
Atlantis

W dniu czwartek, 18 sierpnia 2016 14:08:15 UTC+2 użytkownik Atlantis napisał:

Heh to masz deczko podobnie do moich potrzeb. U mnie wilgotnośc była potrzebna aby ocenić jak bardzo wilgotnośc się zmienia w trakcie roku i jak bardzo mogę ją metodami prostymi zmienić. A sednem było to czy parkiet będzie mocno pracować przy zmianie wilgotności.

U mnie wyszło że wilgotnośc raczej zmienia się z 40% na 70% między zimą i latem i raczej nie ma zbytnio przejść między tymi stanami. Do tego witerzenie podczas gotowania niewiele zmienia a bez wietrzenia wilgotnośc relatywnie szybko wraca do stanu poprzedniego.

Reply to
sczygiel

Użytkownik "Marek"

A tak w ogóle to po co Co ten odczyt wilgotności??

Reply to
re

Użytkownik

... U mnie wyszło że wilgotnośc raczej zmienia się z 40% na 70% między zimą i latem i raczej nie ma zbytnio przejść między tymi stanami. Do tego witerzenie podczas gotowania niewiele zmienia a bez wietrzenia wilgotnośc relatywnie szybko wraca do stanu poprzedniego.

Reply to
re

W dniu czwartek, 18 sierpnia 2016 18:27:14 UTC+2 użytkownik re napisał:

Oczywiście, ale zależy też od tego jaka ta wentylacja będzie. W domu mam wentylację "krótką" czyli powietrze z dworu wchodzi do pomieszczeń bez zbytnich komplikacji, bez rur, ciągów, wiatraków.

W mieszkaniu mam po drodze pare metrów ciągów gdzie wilgoć ma szanse sie wykroplić i powietrze tam jest suchsze.

Tak czy siak te 70% wilgotności utrzymuje się w domu czy tam jesteśmy czy nas tam przez nawet pare dni nie ma a pomieszczenia są wietrzone.

Dzieki temu czujnikowi wiem na ile jestem w stanie skorygować to co sie dzieje z wilgocią w pomieszczeniu.

Reply to
sczygiel

formatting link
c.

Reply to
Cezar

W dniu 2016-08-16 o 14:26, Atlantis pisze:

Ale zdajesz sobie sprawę, że BME280 to coś więcej niż DTH22?

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.