częstotliwości pracują przetwo

Mma tu taki przetwornik, niestety bez żadnych danych ktore pozwoliły by namierzyć opis. Nie wiem tez, czy czestotliwości sa podobne dla wszystkich, czy co producent to inaczej.

Mógłbym znaleźc recznie generatorem przeczesując jakiś zakres, ale wlasnie nie wiem jaki, boje się, że złapie jakies inne czestotliwości niz znamiomowa.

Ma ktoś wiedzę na jakim f to pracuje typowo (lub w jakim zakresie szukać)? A może wie ktos też jaką to ma orientacyjnie moc? 1W ? 10W? I jak się ja definiuje w tym przypadku?

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

stawiam na 20-30kHz i ok 1W

@
Reply to
Artur Miller

1,7 MHz OIDP

Mirek.

Reply to
Mirek

Na właściwej częstotliwości rezonans będzie najsilniejszy, tak że nawet jak będzie ich kilka, to znajdziesz właściwy - ten dla którego będzie najmniejsza impedancja. Mi też wydaje się że w okolicy 1MHz i wyżej.

Reply to
shg

Sebastian Biały pisze:

Choć potrzebną fontannę ultradźwiękową można wytworzyć przy pomocy bardzo różnych częstotliwości, to typowe nawilżacze pracują między 1 a 2MHz.

Moc może być bardzo różna, zależna od wielkości urządzenia.

W. Bicz

formatting link

Reply to
W.Bicz

Czy ktoś się orientuje jak najlepiej modulować sygnał wyjściowy z tego urządzenia i czym wtedy sterować mocą ? I czy można to wykorzystać również jako mikrofon?

Czy to jest "zwykły" kryształ piezo?

Chciałbym go użyć do szybkiej transmisji danych pod wodą (słona woda, więc EM odpada).

Reply to
Pszemol

Pszemol pisze:

To jest "zwykła ceramika piezoelektryczna", ale w takim wykonaniu nie nadaje się do komunikacji podwodnej, chyba że na minimalne odległości.

Każda cerymika może pracować jako mikrofon.

W. Bicz

formatting link

Reply to
W.Bicz

Możesz rozwinąć temat? Czemu sie nie nadaje do transmisji na odległość?

Reply to
Pszemol

Pszemol pisze:

Proszę bardzo:

zbyt duże tłumienie częstotliwości rzędu 2MHz w wodzie.

Za mała kierunkowość.

Za mała moc.

Do tego celu robi się specjalne przetworniki i stosuje dość wyrafinowane metody modulacji.

W pierwszym przebiegu znalazłem na przykład taką dostępną w sieci publikację:

formatting link
Proponuję poczytać.

W. Bicz

Reply to
W.Bicz

No tytuł jest obiecujący, choć ta wstawka powiedziałbym poraża mnie: "I want to thank the Lord Jesus Christ for his grace and for being my whole reason for studying and living." Mnie szczerze mówiąc wcięło :-) Nie spodziewałem się tego typu wstawek w naukowym bądź co bądź opracowaniu :-)))

Reply to
Pszemol

Pszemol pisze:

No cóż. Każdy ma prawo mieć takie powody do życia i studiowania, jakie uważa za stosowne. Kiedyś w naszym kraju (i nie tylko) obowiązkowa w pracach naukowych była wstawka o Partii i osiągnięciach Komunizmu, dzisiaj niejeden daje podobne wstawki jak autor tej pracy, ale jako rodzaj wstępu do tematyki praca ujdzie. Można znaleźć wiele innych tego typu publikacji dostępnych za darmo i oczywiście nieco książek i artykułów, już nie darmowych. najbardziej wyrafinowane idee nie są niestety upowszechniane, co można łatwo zrozumieć.

Uzyskanie realistycznej komunikacji ultradźwiękowej na w miarę przyzwoitych odległościach (rzędu dziesiątek metrów)nie jest jednak banalną sprawą. Nieprzypadkowo autor wspomina tutaj o profesjonalnych rozwiązaniach, które są bardzo drogie.

Jest to dość łatwe do zrobienia w rozwiązaniach stacjonarnych, ale to na ogół nie ma większego sensu, więc niestety pozostaje mozolne pokonywanie trudności. Oczywiście można sobie zawsze powiedzieć, że skoro innym się to już udało...

W. Bicz

Reply to
W.Bicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.