Czestotliwosc pürobkowania

Witam!

Problem w zasadzie wydaje sie prosty, ale pewne osoby zasialy mi w glowie ziarno watpliwosci, wiec wole zasiegnac opinii znawcow tematu.

Mam zmierzyc wychylenie pewnego walka w czasie. Wartosci dostaje w stopniach, walek wychyla sie, pokonujac w sumie max. 120 stopni (np.

+/-60, +40, -80, mozliwe sa mniejsze wychylenia takie, ze ich suma bedzie dla pojedynczego drgania mniejsza od 120 stopni). Odczyt musi byc dokonany z dokladnoscia +/-0,05 stopnia. Do tego czestotliwosc tego drania wynosi 9-10 Hz.

Ja to widze tak:

120 stopni / 0.05 = 2400 wartosci 2400*10 Hz = 24000 Hz Z twierdzenia Shannona o probkowaniu otrzymuje czestotliwosc 24000 * 2,2 = 52800 Hz i te biore jako czestotliwosc probkowania.

Te pewne osoby, o ktorych wspomnialem na poczatku twierdza jednak, ze zeby otrzymac zadana dokladnosc odczytu wystarczy probkowac z czestotliwoscia 1 kHz. Niestety podaja te informacje na zasadzie: wiem, ale nie powiem dlaczego.

Bede wdzieczny za wszelkie odpowiedzi potwierdzajace moj sposob myslenia lub wskazujace, gdzie sie myle.

Reply to
R.M.M
Loading thread data ...

R.M.M snipped-for-privacy@op.pl napisał(a):

Nie wiem skąd wziąłeś to mnożenie. Po prostu f_próbkowania=2*f_max i koniec.

Reply to
bartekbosowiec

Uzytkownik "R.M.M" snipped-for-privacy@op.pl napisal w wiadomosci news:dbnn77$iks$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

To jakas nowa teoria, czy robisz moze wlasny przetwornik 1-bitowy? Z teorii Shannona wynika, ze jezeli cos drga z czestotliwoscia 10 Hz (przy czym sa to drgania sinusoidalne), to wystarczy to próbkowac z czestotliwoscia nieco ponad 20 Hz. Problem w tym, ze nie wiemy, jakie sa czestotliwosci skladowe (czyli widmo) drgan tego walka, ale zapewne moga siegac kilkudziesieciu lub kilkuset Hz. Wystarczy, ze na glówny ruch walka o czestotliwosci 10 Hz nalozone sa chwilowe zwolnienia i przyspeszenia ruchu i juz pojawiaja sie nowe, wyzsze czestotliwosci. Analogia jest sinusoida o czestotliwosci 10 Hz na która nalozymy jakis maly przebieg o wyzszych czestotliwosciach (np. szum pasmowy).

Z tego, co napisalem powyzej wynika, ze 1 kHz moze tu byc bezpieczna czestotliwoscia próbkowania. Sa to jednak tylko przypuszczenia. Natomiast dokladnosc odczytu zalezy od rozdzielczosci przetwornika. Powinien wystarczyc 12-bitowy.

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
Marcin Slawicz

I tu musisz sie zastanowic co wlasciwie chcesz zmierzyc.

Jesli chcesz w dowolnym momencie znac pozycje z dokladnoscia wieksza niz 0.05 stopnia to ..

troszke nie tak. Jesli mamy 10Hz drgania, to walek zmienia pozycje o 240stopni w 100ms. Wychodzi nam 2.4st/ms .. ale to jest srednia predkosc. Jesli wychylenie jest sinusoidalne [w czasie] to chwilowa predkosc jest troche wieksza. Jesli nie jest sinusoidalne - to moze byc nawet sporo wieksza. No ale zalozmy ze mamy 4st/ms. Wychodziloby ze potrzebujesz ok 80kHz zeby otrzymac odczyt co kazde 0.05 st

I znow wracamy do tego co chcesz naprawde zmierzyc. Bo jesli odczytasz w kolejnych pomiarach: 10.15st, 13.00, 15.75, 18.20 .. to moze i sa to uzyteczne pomiary, tylko co z ta dokladnoscia ? Bo dokladnosc niby jest w momencie pomiaru, ale co miedzy nimi ?

Osobna sprawa - potrzebujesz przetwornik ktory dokonuje pomiaru w ~12us lub mniej. Albo posiada uklad probkujacy. Bo jesli ADC usredni przez dluzszy czas, to dokladnosci nie ma.

Ale przy tej dokladnosci to pewnie i tak jest tam cyfrowy enkoder. .. ktory musi wspolpracowac z odpowiednio szybkim scalakiem liczacym.

J.

Reply to
J.F.

O ile zrozumialem to jest raczej +/-60, a 120 jest pik-pik. Wiec 240/100ms :-)

A cholera wie co on naprawde potrzebuje :-)

Pod warunkiem ze ruch nie zawiera skladowych wyzszej czestotliwosci !

J.

Reply to
J.F.

Marcin Slawicz schrieb:

Czy nowa teoria(:]), to nie wiem. Moja wiedza odnosnie miernictwa jest raczej typu "na chlopski rozum":)

Przetwornik bedzie tak czy owak 16-bitowy.

Reply to
R.M.M

Uzytkownik "R.M.M" snipped-for-privacy@op.pl napisal w wiadomosci news:dbq400$94t$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Napisz, do czego beda sluzyc pomiary. Czy tylko rejestracja, czy moze jakies serwo do sterowania?

M
Reply to
Marcin Slawicz

Marcin Slawicz schrieb:

Tylko rejestracja. Musze sie dokladnie dowiedziec o co chodzi z tymi

0,05 stopnia. Czy to jest tolerancja czy rozdzielczosc. Odezwe sie niebawem.

Poza tym wielkie dzieki za dotychczasowe informacje.

R.M.M

Reply to
R.M.M

Witam ponownie,

no wiec troche sie wyjasnilo. Otoz +/-0,05 stopnia to ma byc, jak sie okazalo, jedynie dopuszczalne odchylenie dla odczytanej wartosci (jakby nie mozna tego bylo w dokumetacji po ludzku napisac:/). Jak rozumiem nie ma to w takim razie nic wspolnego z czestotliwoscia probkowania, ktora moge sobie dobrac zaleznie od potrzeb? W zwiazku z tym kolejne moje pytanie, jesli caly lancuch pomiarowy (czujnik + karta pomiarowa) ma zachowac te tolerancje, to na co zwrocic uwage przy ich wyborze? Zakladajac, ze walek drga z czestotliwoscia 10 Hz, odczyt powinien byc robiony (dla pelnego odwzorowania tego przebiegu) z ciut ponad 20 Hz? Istotne sa tylko graniczna czestotliwosc (tak mam w specyfikacji) czujnika i maksylmalna czestotliwosci probkowania karty pomiarowej (+ dokladnosc ADC) czy cos jeszcze?

Reply to
R.M.M

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.