cześciowo cyfrowe

Witam.

Wpadła mi w oko okładka jakiegoś czasopisma z czymś co wyglądalo jak falomierz/generator z wyswietlaczem LED 7-seg (zakładam że do okreslania f). Czy ktoś może mo podrzucić nazwę czasopisma i numerek? Wydaje mi się że to było polskie czasopismo i dośc niedawno ,ale głowy sobie nie dam obciąć.

Ewentualnie czy ktoś gdzieś widział projekt takiego urzadzenia z generatorem (+ częstościomierzem?) cyfrowym gdzieś do max 40MHz?

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Użytkownik "Sebastian Biały" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:iegi70$6mj$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Może to :

formatting link

Reply to
henry1

Nie ;) Chodzi o cały falomierz.

Reply to
Sebastian Biały

Jeśli nie jest tak że znów nie wiesz o czym piszesz i faktycznie chodzi ci o klasyczny generator-falomierz zdudnieniowy to obawiam się że będzie trudno. Ostatnie takie konstrukcje eksploatowałem blisko czterdzieści lat temu i były to ciut wiekowe wówczas konstrukcje. Obecnie najbliższym falomierzowi zdudnieniowemu jest chyba wobuloskopowy analizator widma - czyli falomierz w którym generator ręcznie strojony zastąpiono wobulowanym a słuchawki - ekranem oscyloskopu. Normalne generatory straciły część falomierzową, częstotliwość mierzy się cyfrowo (bo po co inaczej?) - od dziesięcioleci podejrzewam że nikt takiego cudactwa nie konstruował, toż już deepmeter jest przydatniejszym wynalazkiem.

Reply to
invalid unparseable

A nie bedzie tak ze to jest klasyczny F-G, z cyfrowym pomiarem czestotliwosci ? To by chyba mialo sens - krecimy sobie galka jak chcemy a potem odczytujemy dokladnie ile nakrecilismy.

J.

Reply to
J.F.

... Coś takiego:

formatting link
? Ciekawy generator na 2 pnp z cewką do masy, do ok. 150MHz.

Reply to
ceat

Dokładnie tak. Czytanie skali jest może i wygodne, ale znacznie wygodniejsza jest pewność, nawet jesli ma tylko 3 cyfry.

Reply to
Sebastian Biały

Nie. To nie to. Obrazek jaki widziałem wygladał tak jak typowy FG: konstrukcja do trzymania w łapie, na końcu wymienna cewka.

Ponadto nie jestem prenumeratorem EP więc sobie nie zerknę. Ale nie chodzi o generator tylko o falomierz a to istotna różnica.

W zasadzie to sprzet bardziej krótkofalarski...

Zrobił bym sobie sam, korzystając z typowej konstrukcji takiego falomierza i dodając tylko wskaźnik czestotliwości. Ale coś mi się wydaje, ze sam wskaźnik może mocno zakłucać pracę falomierza i chciałbym raczej konstrukcję sprawdzoną w praktyce.

Reply to
Sebastian Biały

Ale falomierzy zdudnieniowych w wersji klasycznej to się od niepamiętnych czasów nie używa - więc nie sądzę żeby jakieś współczesne konstrukcje istniały. Pewnie trzeba by trochę samemu dobudować do jakiegoś generatora czy syntezera.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.