[cross] Jaka karta microSD do raspberry?

Dwie rady:

a) kup kartę dużo większą niż używasz. Karta będzie w stanie wtedy pracować dłużej z powodu tego że w tle będzie miała gdzie relokować sektory, a dzieje się to nawet jesli karta "nic nie robi".

b) niektóre karty (głównie stare <=4GB) miały popsuty wear-leveling co objawiało się sporadycznym psuciem się przypadkowych plików, nawet jesli karta była tylko czytana. Znaczęściej trafiało się kiedy wyłaczenie zasilania było nagłe, w środku procesu relokacji. Można to częsciowo naprawić stosując kondensator na zasilaniu bo karta kiedy detektuje spadek napięcia to blokuje algorytm. Obecnie ciezko znaleźć taką kartę

8G i większą, zazwyczaj wear-leveling jest już transakcyjny.

Innymi słowy celuj w większe niż potrzebujesz, cena to .50zł za 1GB więc nie ma co oszczędzać.

Reply to
heby
Loading thread data ...

W dniu 13.11.2019 o 19:25, heby pisze:

Uwaga! Zdetektowano analfabetę!

Reply to
Kaczin

W dniu 2019-11-13 o 18:53, ToMasz pisze:

Ale pytajnik pytał w kontekście wykorzystania w Raspberry. RPi 1 i 2 (wyższe nie wiem) startuje z µSD.

Reply to
Adam

A możesz zdefiniować analfabetę tak aby ta definicja pasowała do czegokowliek do czego się odnosisz?

Reply to
heby

Cos tam wspolnego mialem od dawna, tak z mieszanymi uczuciami. Zaraz, ktory mamy rok ... to juz ze 20 lat, zaczynalem w czasach modemow 1200 :-)

No dobra - wspolczesne Windows to juz calkowicie wlasnym zyciem zyje, cos tam stale na dysku rzezbi, ch* wie co :-)

J.

Reply to
J.F.

W "salonowym" j. polskim nie istnieje słowo "detektuje". Acz ja już wiem, jaką potęgą jest i-net, i pod wpływem codziennych wpisów widać, że język ewoluuje coraz to szybciej, i szybciej. Sam używam wielu słów "kupionych" w necie, a do tego lubię i produkować neologizmy. Acz, jako zapiekła konserwa to i jakoś-tam jestem wyczulony na piękno naszego, polskiego, absolutnie niepowtarzalnego, języka. Z którego powodu dzień w dzień dziękuję Bogu, że urodziłem się Polakiem.

Reply to
jaNus

Niestety nijak nie tłumaczy to wspomnianego "analfabetyzmu". Dalej czekam na definicję, usenet wszystko przyjmie.

Reply to
heby

Wcale nie przypadkiem, dnia Wed, 13 Nov 2019 18:53:47 +0100 doszła do mnie wiadomość <qqhfvb$uut$ snipped-for-privacy@dont-email.me od ToMasz snipped-for-privacy@poczta.fm.com.pl> :

Tu jest pewien kłopot, między dyskiem SSD a ciotką Maliną wystąpią złącza i kable produkcji chińskiej. To jest loteria, uptime ciotki Maliny może drastycznie spaść. Przebadałem kilka takich wynalazków - nawet firmowych - i nie jest dobrze, dodatkowo o funkcji TRIM można zapomnieć, też loteria.

Reply to
Olaf Frikiov Skiorvensen

Czy to oznacza, że aby zachować dane karcie (pendrive) należy ją regularnie podłączać do zasilanie (nawet nic z niej czytając) aby dane się automatycznie odświeżyły? Jak często i na jak długo?

Adam

Reply to
Adam Lubszczyk

Dnia Wed, 13 Nov 2019 11:43:12 +0100, jaNus napisał(a):

No właśnie odwieczny problem...

microSD bo mała - słabo odprowadzająca ciepło bo w ubranku adaptera dużejSD

dużaSD bo duża - dobrze odprowadzająca ciepło bo na golasa.

Mówisz że GOODRAM jest gut?

Reply to
dantes

Ja używam od 1.5 roku bardzo intensywnej tej:

formatting link
i jeszcze działa. Dobre zbilansowanie szybkości działania i trwałości.

Reply to
Marek

Dnia Thu, 14 Nov 2019 11:17:54 +0100, Marek napisał(a):

A co tam fizycznie wsadzili do środka? Wiadomo?

Reply to
dantes
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Wcale nie przypadkiem, dnia Thu, 14 Nov 2019 11:43:14 +0100 doszła do mnie wiadomość <qqjb1f$1muc$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org> od dantes snipped-for-privacy@qmail.com :

To jest pSLC, pamięć jest MLC, a kontroler zapisuje tylko stany 00 lub 11. Pamiętam dysk SSD, dość starawy(chyba jeden z wcześniejszych modeli Cruciala albo OCz) który pracował w takim trybie jak był zapisany w mniej niż 50%, jak osiągnął prawie 50%, to zaczynał przebudowę w trybie MLC, strasznie wtedy spowalniał działanie.

Reply to
Olaf Frikiov Skiorvensen

Dnia Thu, 14 Nov 2019 12:06:13 +0100, Olaf Frikiov Skiorvensen napisał(a):

Nie ma to jak stare dobre "poććiwe" SLC. Były kiedyś takie kary SD 256 MB (i większe), z których "odzyskiwało" się 512 MB danych (i więcej) ;)

Reply to
dantes

Wcale nie przypadkiem, dnia Thu, 14 Nov 2019 11:59:43 +0100 doszła do mnie wiadomość <5dcd339f$0$17355$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl> od "Grzegorz Niemirowski" snipped-for-privacy@grzegorz.net :

Wymieniałem do tej pory gniazda USB w stacji dokującej i dwóch kieszeniach, msata-USB i M.2 USB. Gniazda przerywały obwód jak się trochę posmyrało kable. Z samymi kablami nie jest lepiej, jak potrzebuję dwa kable, to na wszelki wypadek biorę pięć i selekcjonuję.

Reply to
Olaf Frikiov Skiorvensen

Mam ją zapełnioną gdzieś w 80% i jeszcze nie zauważyłem spadku prędkości.

Reply to
Marek

Wcale nie przypadkiem, dnia Thu, 14 Nov 2019 15:05:57 +0100 doszła do mnie wiadomość snipped-for-privacy@news.neostrada.pl> od Marek snipped-for-privacy@fakeemail.com :

To nie dotyczy tej karty(flash w tej karcie jest MLC, ale karta zapisuje tylko stany LL lub HH - pseudoSLC), podałem przykład dysku, który(leśli miał >50% wolnego miejsca) pracował w trybie pSLC, jak wolne miejsce dobijało do 50% to robił sobie reorganizację danych(kompaktował dane do trybu MLC).

Reply to
Olaf Frikiov Skiorvensen

Wcale nie przypadkiem, dnia Thu, 14 Nov 2019 15:36:46 +0100 doszła do mnie wiadomość snipped-for-privacy@4ax.com od Olaf Frikiov Skiorvensen snipped-for-privacy@invalid.invalid :

Dodam jeszcze, że spowolnienie było spowodowane działającymi w tle procedurami kompaktowania a nie spadkiem wydajności zapisu/odczytu, wydajność przed i po kompaktowaniu była taka sama. Nowsze dyski tak nie robią, mają jakieś małe bufory SLC(lub pSLC) buforujące zapisy, po zapełnieniu tych buforów szybkość zapisu spada mocno w dół.

Reply to
Olaf Frikiov Skiorvensen

W dniu 2019-11-14 o 09:30, Adam Lubszczyk pisze:

Nie. Nie musisz podłączać bo nie straci danych niepodłączony. To, o czym pisze queequeg służy do przenoszenia bloków z miejsc które były często zapisane do miejsc które były zapisywane mniej lub wcale (np. z początku dysku na koniec). Chodzi o to, że mają skończoną żywotność komórki jeśli chodzi o zapisy. Jak w kółko będziesz zapisywać w tym samym miejscu bez wear-leveling to zrobisz "dziurę" i plik będzie nieczytelny (kilka komórek przeestanie działać podczas gdy reszta będzie działać bez zarzutu).

Reply to
sirapacz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.