CPLD - po co to komu?

Elektronika to nie tylko sprzęt komercyjny - a w przemyśle urządzenia pracują całymi dekadami, nowe moduły często są cząstką całej reszty urządzenia zrobioną 30 lat temu i niewartą wymiany - i po prostu lepiej czasem zastosować kostke która wytrzyma te 5V niż obkładać wszystko dookoła buforami w obie strony.

Reply to
Pszemol
Loading thread data ...

O ile potrzebę 5V u kustoszy muzealnych (o których pisze Przemol) można zrozumieć, to nie pojmuję po co np. takie arduino zrobili pięcio woltowe. I gdy trzeba arduino zinterfejsować z czymś bardziej skomplikowanym od diody LED to arduinowcy szukają tuturiali jak zinterfejsować arduino z jakimś fajnym peryferium, bo wiadomo, że wszystkie fajne peryferia są max 3.3V.

Reply to
Marek

W dniu 2015-02-17 o 10:24, Marek pisze:

Nie tragizuj, arduino to nie mikrokomputer przemysłowy tylko edukacja. Rezystor i dioda zenera na linie zwykle wystarczą.

Reply to
invalid unparseable

Bo np. można bezpośrednio sterować MOSFETami mocy logic-level. Niektóre mikrokontrolery 8-bitowe pozwalają na szybszy zegar też tylko przy zasilaniu 5V (co nie znaczy, że inne nie pozwalają, tylko jeżeli z jakichś innych powodów uprzesz się akurat na taki, to masz bonus).

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

edukacja.

Czemu edukacji nie pasi 3.3V?

Reply to
Marek

Marek pisze:

Czemu 3.3V a nie 2.5V albo 1.5V? TTL jest dość odporne na błędy i zakłócenia, dość częste na etapie edukacji.

Reply to
AlexY

W dniu 18.02.2015 o 11:11, AlexY pisze:

Dlatego, że obecnym de facto standardem cyfrówki jest 3V3, dlatego, że "99%" współczesnych układów peryferyjnych pracuje w zakresie napięcia zasilania 2V7 - 3V6, a przy 5V mogą posłużyć jedynie jako szybka i jednorazowa grzałka?

Co do poziomów typu 1V5 to racja, to już wkraczanie na teren "voodoo" przy projektowaniu PCB (nie wspominając o uruchamianiu tego na stykówce)

- edukacyjnie nieprzydatne, przynajmniej dla "elektroników" na poziomie Arduino.

Reply to
butek

Dnia Mon, 16 Feb 2015 20:59:27 +0100, J.F. napisał(a):

W przypadku tej karty tych nm2 będzie jeszcze mniej:

formatting link
ą drogą ciekawie to wygląda - w przestrzeni zajmowanej przez dysk twardy 2,5" zmieści się kilkaset kart uSDHC a dla dysku 3,5" będzie to ponad tysiąc. 1000x200GB=200TB, takowych dysków jeszcze nie ma i długo nie będzie. Aż jakoś tak dziwnie się robi jak przypomnę sobie dysk 3,5"

120MB ATA, który jeszcze gdzieś w piwnicy zalega a który przez kilka lat pełnił funkcję dużej dyskietki. Za kilka lat faktycznie niemal wszystkie swoje dane będzie można mieć na nośniku wielkości paznokcia.
Reply to
badworm

W dniu wtorek, 17 lutego 2015 01:36:20 UTC+1 użytkownik Pszemol napisał:

Niższa.

formatting link

Reply to
stchebel

W dniu 2015-02-16 o 20:59, J.F. pisze:

No tak zapomniałem że to giga bity, a zmyliło mnie bo ostatnio czytałem że chyba intelowski procek ma już tylko 1,2mld tranzystorów :)

Podobno udało się zrobić tranzystor z bramką 6nm ale nie pamiętam gdzie to czytałem.

Reply to
janusz_k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.