W Laboratorium Metrologii PG EiA znajduje się lampa jak na zdjęciach:
- posted
18 years ago
W Laboratorium Metrologii PG EiA znajduje się lampa jak na zdjęciach:
Na oko raczej trioda. Jakby siatke widac ..
J.
Dnia Sun, 28 Nov 2004 23:55:21 +0100 na fali pl.misc.elektronika stacja badworm snipped-for-privacy@post.pl nadała:
Jest to trioda nadawcza o mocy (nie znam dokładnych rozmiarów) rzędu
100W - 1kW, najprawdipodbniej dość snatyczma. Może to być też dioda, jak siatka jest połączona z anodą wewnętrznie (bywały takie patenty).
Śliczna old time trioda dużej mocy. Podałbyś wymiary, to coś o mocy by się powiedziało. Częstotliwość graniczna niewysoka, góra 30MHz. Na pewno nic na bańce nie pisze?
Dnia 2004-11-29 08:31, Użytkownik Jacek Maciejewski napisał:
Wymiary przybliżone - długość jakieś 35cm, średnica może ze 20cm. Jutro na laborkach zobaczę czy nie ma jakiś napisów ale może być ciężko bo lampa jest zawieszona dosyć wysoko.
No to może mieć 1-3 kW mocy admisyjnej (3 to już baaardzo optymistycznie :)
Dnia 2004-11-29 15:50, Użytkownik Jacek Maciejewski napisał:
Nie stawiałem na lampę dużej mocy bo nie widać żadnych elementów poprawiających chłodzenie a przy takiej mocy chyba są już niezbędne?
Po pierwsze, te anody pracują przy bardzo wysokiej temeraturze, prawie czerwonego żaru i potrafią wypromieniować masę ciepła w podczerwieni. Byle je odprowadzić z otoczenia a nie odbijać z powrotem. Po drugie, bardzo często stosowano silny nadmuch na bańkę lampy z wiatraka umieszczonego pod podstawką.
Dnia Mon, 29 Nov 2004 15:50:10 +0100, Jacek Maciejewski snipped-for-privacy@go2.pl napisał:
Duże odległości pomiędzy elektrodami wskazywałyby na wysokie napięcie zasilania, natomiast mała masa anody (praktycznie cienka rurka) wskazuje na małą moemisyjną. Triody mocy w.cz. moga pracować bez radiatorów, ale wtenczas anoda ma potać masywnego walca z żebrowaniem lub kostki i wykonana jest z grafitu. Rzeczywiście, przy dużym obciążeniu może rozgrzewać się do koloru wiśniowego. Musi mieć intensywny nadmuch powietrza chłodzącego z wentylatora. Pokazana tu lampa, sądząc z konstrukcji i sposobu zawieszenia, jest prawdopodbnie eksponatem pokazowym lu miała służyć do cwiczeń.
W Cezasie nigdy czegoś takiego nie było. Konstrukcja wskazuje na dużej mocy triodę przemysłową pracującą przy setkach kiloherców (zgrzewarka plastyku?) lub pracującą w wzmaku akustycznym dużej mocy, np. radiowęzłowym. Troche trudno by było zrealizowac odpowiednie moce i napięcia dla takiej bani w pracowni szkolnej, nie mówiąc już o bezpieczeństwie :) Swego czasu niemal identyczną konstrukcyjnie (mniejszą) lampę widziałem w nadajniku wojskowym BC w klubie SP3KBJ w Poznaniu :)
Dnia 2004-11-29 20:17, Użytkownik Krzysztof Kucharski napisał:
Jedyny napis jaki udało mi się dzisiaj wypatrzyć to CCCP ;-)
Dnia 2004-11-29 20:03, Użytkownik Krzysztof Kucharski napisał:
Widziałem znacznie mniejsze(gabarytowo) lampy do nadajników radiowych, które były już stworzone do pracy z radiatorem więc stąd moje zdziwienie.
Dnia Tue, 30 Nov 2004 11:57:46 +0100 na fali pl.misc.elektronika stacja Trurl snipped-for-privacy@op.pl nadała:
Niekoniecznie. Lampy nadawcze Philips ZI i ZII (I i II to liczby rzymskie) wyglądały tak samo, miały moc około 200W (jak mnie skleroza nie myli). Tyle, że pochodziły z pierwszej połowy lat 20-tych i dziś stanowią bardzo wartościowy zabytek.
ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.