co na automatyke?

Witam serdecznie wszystkich grupowiczow! W niedalekiej przyszlosci zamierzam studiowac Automatyke i Robotyke. Swoja przyszlosc wiaze z automatyka lub robotyka. Mam pytanie jakie programy/jezyki programowania/systemy operacyjne nalezy opanowac aby byc przygotowanym do tej pracy.

Z gory dziekuje za wszelkie sugestie

Reply to
Piotr Piwko
Loading thread data ...
Reply to
Andrzej Kamieniecki
Reply to
Marek Dzwonnik

Studiuje AiR na polibudzie na elektrycznym i jezeli chodzi o programowanie to byly 2 semestry Javy i 2 semestry C++, poziom smieszny (przynajmiej dla mnie, bo sa i tacy co maja z tego warunki), i w zasadzie zalezy to na kogo trafisz na informie (tzn. moze byc tak ze bedziesz mial np. 4 semestry C++).

6 semestr asembler i niesmiertelny `51 (tutaj troszeczke trudniej) z tego co sie orietuje to w tym roku zmienil sie program i troszeczke to sie pozmienialo, slyszalem ze ktos meczy VC++.

pozdrawiam Switch`ak

Reply to
Switch`ak

Do studiowania to glownie Laplace'a.

J.

Reply to
J.F.

Uzytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@4ax.com

oki ale co w pracy sie przyda? myslalem o QNX no ale patrzac na obecny rynek w Polsce to chyba nie, bo np w Londynie to wiekszosc systemow wbudowanych stoi wlasnie na tym

Reply to
Piotr Piwko

serwus

IMO nie da rady powiedziec jakie nalezy opanowac akurat na automatyce. na pewno dobrze jest znac linuxa, unixa, c, jave i wszystko co wpadnie ci do glowy ale, przynajmniej na automatyce na elektrycznym programowanie jest raczej na drugim planie. bardziej rzeczy zwiazane z teoria sterowania, elektryka, przesylaniem sygnalow - czyli raczej przedmioty scislej wiazace sie z automatyka wlasnie. dopiero na bogdajze 7 semestrze jest specjalnosc automatyka i informatyka techniczna (chyba) i tam bardziej skupiaja sie na jezykach programowania komputerowego. na moj rozum to najlepiej sie koncentrowac na jezykach niskiego poziomu - ale to tylko moja opinia (student 3 roku air na PG)

Reply to
Popey

Nie wiem jak w kontekscie samej nauki ale jesli chodzi o praktyke w automatyce to powiem tak : sterowniki plc czesto maja dodatkowy jezyk wywodzacy sie (skladnia) z pascala oraz maja mozliwosc dolaczania programow w c , systemy scada czesto jako jezyki skryptowe stosuja basic. Pomimo iz sam pisze w pascalu (delphi) to ze wzgledu na mozliwosc pisania pod rozne platformy - np wspomniany tutaj QNX stawialbym dzis na C . Na powaznie przyjrzalbym sie tez basicowi wbudowanemu w aplikacje M$ np w excela.

Niemniej jednak z uwagi na szalona roznice pomiedzy umiejetnoscia napisania programu ''hello world'' ( znajomoscia podstaw jezyka) a umiejetnoscia pisania w tym jezyku programow , na tym etapie radzilbym poprobowac wszystkiego - i nie poddawac sie piep.... ze jakis jezyk jest lepszy od innego .

pzdr wojtek

formatting link

Reply to
neuron

Zadne. Albo wszystkie. Zaleznie od punktu widzenia. :-) To sa tylko narzedzia i teoretycznie nie ma wiekszego znaczenia na ktore sie zdecydujesz, wyrazalnosc wiekszosci jezykow programowania jest taka sama. W praktyce: naucz sie takich, za znajomosc ktorych ktos bedzie chcial kiedys zaplacic. Przeciez i tak glownym celem studiow jest poznanie teorii ("nauczenie myslenia"), umozliwiajacej samodzielne rozwiazywanie nowych problemow, a nie czysto odtworczej praktyki, bo od tego sa szkoly zawodowe i odpowiednie technika. Stad bardziej przyda Ci sie obycie w matematyce i elementach informatyki teoretycznej (podstawy analizy algorytmow i teorii sterowania) niz jakikolwiek jezyk programowania czy system operacyjny. No chyba, ze po studiach zamierzasz zostac konserwatorem sieci komputerowej, co zmienia postac rzeczy... :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Witam, Co do jezykow programowania. Warto pozanac 6 jezykow:

- strukturalny (C, Pascal)

- obiektowy (Smalltalk, Java)

- funkcyjny (Haskel, Ocaml, Lisp)

- logiczny (Prolog)

- nieskiego poziomu (asembler np. MIPS'a)

- jezyk opisu sprzetu (VHDL, Verilog)

W nawiasach podalem przykaldowych reprezentantow kazdej z kategorii. Na poczatek wystarczy po jendym z kazdej. W kazdej grupie sa lepsze i gorsze do nauki, ale warto zetknac sie z kazdym rodzajem - to pozwala patrzec na swiat z kilku _roznych_ punktow widzenia.

Paweł

Reply to
Paweł Kołodziej

Piotr Piwko:

naucz się programowania. Język jest tylko narzędziem i jak wiesz jak programować to nauczenie się składni jest pestką. Jak już koniecznie chcesz się uczyć języków programowania, to zacznij od Pascala i C++. Przydać się może Java, Basic. Do kontrolerów assemblery różnego autoramentu no i (dla automatyka) języki kontrolerów PLC, np. Step. Języki Lisp i Prolog bym sobie odpuścił i się ich uczył wtedy i tylko wtedy, gdy są wymagane. Ja musiałem programować na uczelni w przynajmniej 20 różnych językach z dialektami i było to tak, jak z językami naturalnymi: pierwsze 10 wymaga pracy, reszta "wchodzi sama".

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Sat, 1 Nov 2003 22:19:24 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Piotr Piwko" snipped-for-privacy@afro.afraid.org> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Mysle ze Twoim najwiekszym koszmarem bedzie matematyka a nie jakies tam programowanie :-) BTW: Na PW bedziesz studiowal ?

Reply to
BLE_Maciek

Sat, 1 Nov 2003 23:56:45 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Piotr Piwko" snipped-for-privacy@afro.afraid.org> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Jak to jakie ? C/C++ ! To dzisiaj podstawa. Wszedzie.

Reply to
BLE_Maciek

To prawda, ale tez zalezy od tego, jaki poziom uznamy za dobra znajomosc jezyka. Co roku komitet ISO dodaje nowe wlasnosci do C++, wiec trzeba nieustannie uaktualniac wiedze. Ja uwazam, ze caly czas ucze sie tego jezyka (a bedzie to juz z 6 rok...), bo go jeszcze calkowicie nie opanowalem, a juz malo ktory kompilator daje mi rade (tzn. pisze absolutnie zgodnie ze standardem, a kompilator to odrzuca :-))) Zreszta nic dziwnego; nie sadze, by na Ziemi byla osoba znajaca _cale_ C++, a juz z pewnoscia nie ma takiego kompilatora. :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Tue, 4 Nov 2003 13:49:36 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Piotr Wyderski" snipped-for-privacy@ll.replies.to.the.group> wyslala do portu

119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Zawsze mozesz byc tym, ktory taki kompilator napisze jako pierwszy ;-)

Reply to
BLE_Maciek

No akurat to czym sie zajmuje mozna od biedy nazwac projektowaniem kompilatorow, ale zapewniam, ze mam wazniejsze rzeczy na glowie niz pisanie kolejnego kompilatora C++. :-) Chcialem tylko podkreslic, ze C++ mozna sie uczyc, ale watpie, ze mozna sie go _nauczyc_. :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Tue, 4 Nov 2003 18:03:19 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "Piotr Wyderski" snipped-for-privacy@ll.replies.to.the.group> wyslala do portu

119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Totez nie mialem na mysli zupelnego nauczenia sie tylko na tyle zeby mogl w miare szybko i bez klopotow napisac przecietny program. No i powstaje pytanie jaki to jest przecietny :-) nie mam tu na mysli rzeczy typu arkusz kalkulacyjny/baza danych :-) Mam na mysli cos prostego. I to bez jakichs wydumanych rzeczy typu sortowanie babelkowe czy siakies FFT. Sformuluje to inaczej. Pownien poznac jezeyk w takim stopniu, aby nie sprawialo mu trudnosci pozniejsze rozwiniecie umiejetnosci w potrzebnym kierrunku. Teraz sie chyba dobrze wyrazilem ? :-)

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.