Chlorek żelaza może się stopić?

Mam chlorek żelaza FeCl3 w granulkach - do trawienia płytek PCB.

Wczoraj część z nich zużyłem do wytrawiania płytek, pozostałą część zamknąłem w szczelnym worku (strunowym) i jeden worek został na balkonie, a drugi (również napoczęty, który wczoraj przesypywałem) zostawiłem w szafce pokoju, szczelnie zamknięty.

Część granulków się rozpuściła, na dole zrobił się płyn. Zapewne higroskopijny granulat nałapał sobie wilgoci z powietrza (było parno), a po ochłodzeniu woda się skropliła, rozpuściła chlorek i powstał kwas.

Stopić to się przecież nie mogło, bo topi się w 306°C.

Ale co z tym teraz zrobić? Odparować/wylać ciecz, wysuszyć granulat i uzywać? Zapakować szczelnie, nie przejmować się i użyć jak będę potrzebował? Jak te przygody wpłyną na działanie chlorku?

Reply to
Tomasz Pyra
Loading thread data ...

Użytkownik "Tomasz Pyra" snipped-for-privacy@spam.spam.spam> napisał w wiadomości news:fa16di$4bu$ snipped-for-privacy@news2.task.gda.pl...

Nie przejmować się, właściwości "trawienne" nie zmieniły się.

Pozdrawiam Szorterek

Reply to
szorterek

Iść do sklepu i kupić za 5zł nowy? Tak chyba łatwiej niż tracić czas na zastanawianie się co się z nim stało, czy będzie działać, a w końcu po licznych zabiegach mających na celu przywrócenie go do poprzedniej postaci stwierdzić że nie da się w nim nic wytrawić i wszystkie płytki trzeba przygotowywać od nowa.

Pozdrawiam

-willy-

Reply to
willy

Użytkownik "Tomasz Pyra" snipped-for-privacy@spam.spam.spam> napisał w wiadomości news:fa16di$4bu$ snipped-for-privacy@news2.task.gda.pl...

Ależ czym tu się przejmować, zabezpieczyć przed dalszym pochłanianiem wilgoci z otoczenia i trawić w nim do zużycia. Szczególnie bezwodny chlorek, dostępny w postaci ciemno metalicznego proszku potrafi łapać wilgoć wszelkiej masci, niedokładnie zakręcony słoik potrafi zamienić się w słoik gęstego płynu. Ale to w niczym nie przeszkadza.

Pzdr, Gejzero

Reply to
Piotr G.

Piotr G. pisze:

A właśnie przy okazji słoików - wydaje się to bardzo wygodny sposób na przechowywanie go, ale obawiam się że opary (ewentualnie wspomagane wilgocią) zaczną reagować ze stalową nakrętką. Jak zakręcasz swoje słoiki?

Reply to
Tomasz Pyra

Jak wilgoć odparuje to się zrobi z tego twarda bryłka. Można pokruszyć młotkiem.

Paweł

Reply to
pawel

wszsytko bierzesz i roźcienczasz wodą aby mieć roztwór 40%. Tą mała ilość płynu oczywiście wlej do roztworu.

Reply to
szlovak

Co byś nie robił i czym nie malował jej od środka, to pokrywka będzie korodowała. Jedynie w grę wchodzi zakręcenie wieczka na jakiejś folii. A najlepiej to wlać do czegoś plastikowego z dużą nakrętką plastikową.

Reply to
szlovak

Użytkownik "Tomasz Pyra" snipped-for-privacy@spam.spam.spam> napisał w wiadomoœci news:fa1e05$57f$ snipped-for-privacy@news2.task.gda.pl...

Rozpuszczonego chlorku ani myœlę wlewać do słoika, jak koledzy piszš, kwaœne roztwory dobrze w butelkach przechowywać tylko trzeba uważać na ewentualne reakcje, przy których powstajš gazy zeby butelki nie rozerwało. Suchy chlorek "bezwodny" bo akurat taki posiadam zapakowalem w litrowy słoik z metalowš pokrywkš i jak ostatnio sprawdzałem po dobrych 2 latach nakretka od srodka nie wykazywała większych ubytków. Wracajšc do plastikowych butelek np. po napojach to one nie nadajš się do długiego przechowywania roztworu wodorotlenku sodu wykorzystywanego przy wywolywaniu positivu, poprostu tworzywo z czasem rozpuszcza sie w roztworze.

Pzdr. Gejzero

Reply to
Piotr G.

Dobrze spisują się butelki 1 litrowe po płynie do spryskiwania szyb samochodowych .Zrobione z polietylenu .Ja w nich trzymam roztwór B327 i inne chemikalia . Pzdr

Reply to
henry1

Użytkownik "Tomasz Pyra" snipped-for-privacy@spam.spam.spam> napisał w wiadomoœci news:fa1e05$57f$ snipped-for-privacy@news2.task.gda.pl...

Większoœć odczynników chemicznych jest przechowywana w słoikach z polietylenu lub polipropulenu.

Być może dobre będš słoiki po œledziach zrobione z PET?

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

trzymajcie mnie

Reply to
at

może i mogło, FeCl3 *6h2o topi sie (rozpuszcza) już w 40 C :)

Reply to
lcc

Nie bardzo: podczas odparowywania takich hydratów zachodzi hydroliza i powstaje sporo soli zasadowych lub wręcz osadu wodorotlenku. Nie przejmowac się i stosować półpłynną masę. tpl

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.