cewka przedluzajaca anteny

Witam, Mam pytanie dotyczace cewek przedluzajacych antene w nadajnikach RC.

Mam przestrojana aparature z 27MHz na 35MHz. W nadajniku byla antena dlugosci 110cm zakonczona cewka przedluzajaca. (dlawik 3uH). Teraz dla 35MHz antena bedzie takiej samej dlugosci (taki standard) ale trzeba bedzie zastosowac inna cewke przedluzajaca. Problem w tym jak ja obliczyc??

Mozecie podac jakies linki do opracowan lub wzory?

Pozdrawiam, Rafal

Reply to
Rafal
Loading thread data ...

Rafal napisał(a):

Ja również przyłączam się do pytania o teorię cewek przedłużających. Bo z praktyki widzę, że one głównie służą do przedłużania erekcji. Krótkie anteny CB z cewkami "przedłużającymi" dają marną jakość połączenia. Nie ma to jak uczciwy, prosty drut na antenę.

Uprzedzając możliwe odpowiedzi, nie mówię o cewkach zapewniających dopasowanie impedancyjne między wzmacniaczem a anteną, ale cewkach, których działanie ma rzekomo dawać to, co dłuższy drut.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Tomasz Wójtowicz napisał:

Witam W tym sęk, że tzw. dolna cewka przedłużająca stosowana w sprzęcie CB i RC właśnie ma głownie za zadanie zapewnić jako takie dopasowanie stopnia końcowego do niewymiarowej anteny. Wzrost "zysku energetycznego" anteny z taką cewką bardziej wynika z tego, że lepiej mieć za krótką antenę, ale jako tako dopasowaną, niż za krótką i niedopasowaną. Sama d.c.w nie promieniuje zbyt wiele energii w.cz. (tym bardziej, że często jest ona umieszczona we wnętrzu ekranowanej obudowy nadajnika). Pod względem skuteczności znacznie lepsza jest środkowa lub górna cewka przedłużająca, ale mają one większą indukcyjność (a co za tym idzie większe rozmiary) i sprawiają większe problemy konstrukcyjne (jak tu wsadzić cewę w środku anteny teleskopowej).

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Grzegorz Kurczyk napisał(a):

Dolna cewka zapewnia dopasowanie impedancyjne - takie zastosowanie rozumiem, ale co z tymi cewkami środkowymi i górnymi - czy one niby promieniują lepiej niż prosty drut? Przecież gdyby to było regułą, to wszystkie anteny były by skręcone w spiralę. Bo ja widzę np. anteny długości 60-80 cm, wykonane z drutu, a w środku długości ten drut jest skręcony w taką "sprężynę" długości ok. 15 cm, mający typowo 10-12 zwojów. Według mnie, to gdyby tą "sprężynę" rozprostować, to antena byłaby lepsza, bo dłuższa, ale może się mylę?

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Tomasz Wójtowicz napisał:

To zależy do jakiego drutu porównujesz. Jeśli weźmiesz prosty drut o długości np lambda/6 to antena o długości mechanicznej lambda/6 ze środkową cewką przedłużającą będzie promieniować lepiej od tego drutu, ale z pewnością gorzej od zwykłego drutu o długości lambda/2.

Ale cewki przedłużające stosuje się właśnie po to, aby tej "sprężyny" nie rozprostowywać :-) Cewki przedłużające należy traktować jako zło konieczne. Wyobraź sobie ręczniaka CB z anteną lambda/2 (długość fizyczna).

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk
Reply to
invalid unparseable

W aucie przede wszystkim nie ma szans na 1/4. Tzn do CB, gdzie musialoby byc 2.7m, bo radio FM to w sam raz 0.75m.

No i cos z tym trzeba zrobic. Zwinac srodkowy odcinek w kilka zwojow, dopasowac cewka czy innym filtrem.

J.

Reply to
J.F.

no bez przesadyzmu. Miałem w starym samochodzie 1/4 lambda na 10m, ale potem zmieniłem na antenę kombinowaną 6-10-20-80m, z cewkami przedłużającymi. Ale czubek anteny i tak był 3.50 od ziemi ;-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Dnia Sun, 18 May 2008 21:37:40 +0200, Rafal napisał(a):

Niby można to policzyć ale w praktyce ze zwgledu na znaczną ilość koniecznych założeń upraszczających otrzymuje się zbyt małą dokładność. W twoim przypadku postąpiłbym tak: Odwinął ok. połowy zwojów, włączył nadawanie na krótko ( z uwagi na możliwe przegrzewanie się stopnia końcowego nadajnika) i zmierzył poziom sygnału w odległości kilku długości fali. A potem krygowałbym tą indukcyjność metodą prób aż do uzyskania max. sygnału. Oczywięcie, położenie anten nadawczej i odbiorczej podczas tego procesu musi być stałe.

Reply to
Jacek Maciejewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.