[pytanie] oznaczenia cewek na schematach

Witam Szanownych Grupowiczów...

... i jeszcze raz proszę o wsparcie :(

Mam fragment takiego oto schematu : (

formatting link
) Pokazana na nim cewka jest jedyną w układzie

- i opisana lakonicznym "5 turn coil" co jak sądzę oznacza 5 zwojów... tyle że stąd - przynajmniej dla mnie - do indukcyjności droga daleka. Długości cewki nie ma, ani informacji o wypełnieniu... ... czy to może jakiś żargon, którego przez własną ignorancję nie łapię, czy faktycznie nic z tym się nie da zrobić ?

Tak na marginesie : to jakaś interesująca moda, aby nie podawać wartości indukcyjności - w podręczniku p. Bieńskowskiego cewki też są pięknie opisane jakąś dziwną notacją (poza średnicą, reszty mogę się tylko domyślać). Dlaczego tak jest ?

Pozdrawiam, Antey

Reply to
Antey
Loading thread data ...

Chwilowo moduluje niestety tylko napięcie...nerwowe.

Świetnie :O) Problem w tym, że ciężko to SPICE'owi wytłumaczyć ;O) a mnie (na chwilę obecną) działający układ absolutnie nie jest potrzebny. Działać ma symulacja - a to tego potrzebuję konkretnej wartości, której z samej ilości zwojów nijak nie wyliczę. Niby można założyć, że chodzi o nawiniętą przylegająco cewkę powietrzna...ale potrzeba pewności, a tej nie mam - bo skąd ?

Próbuję jak dotąd liczyć tę cewkę z innych zależności, ale marnie mi idzie. Ostatecznie, to przecież prosty, przestrajany generator... :/

Pozdrawiam, Antey

Reply to
Antey

Z doswiadczenia - nawinac na wiertle fi 5, dlugosc wyjdzie gdzies miedzy 5 a 10 mm :-)

A jak zobaczysz ze cewka ma 1uH - to co ci to da ? Ma byc ilosc zwojow, drut, srednica i dlugosc :-)

A jak cie interesuje indukcyjnosc .. pojemnosci widac, czestotliwosc znasz :-)

J.

Reply to
J.F.

Fakt :( Kto mógłby pomyśleć że "projekt" to dopasowanie rzeczywistości do teorii...

No i właśnie tu rzeczywistość skrzeczy

- wzory niby znane, ale dalej z działaniem problem.

W każdym razie, jakoś się zrobi :O/

Pozdrawiam, Antey

Reply to
Antey

Użytkownik Antey napisał:

Witam Też kiedyś kombinowałem z symulacją takich generatorów na SPICE... za grzyba to nie chce działać. Po starcie pojawia się kilka oscylacji i układ milknie.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

I problem w tym, że to działać ma ta cholerna symulacja :O/

U mnie jest lepiej - oscylacje są. O amplitudzie 10^-30 [V] ;OD Przebadałem z kilkanaście podobnych układów - problemy zawsze te same ; duże skoki od warunków początkowych, pojawiające się nie wiadomo skąd na spektrogramie monstrualne wartości średnie przebiegów i drgania bądź gasną, bądź mają amplitudy dla ktorych przedrostków brak...

Pozdrawiam, Antey

Reply to
Antey

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.