blaty indukcyjne przeróbka

Ostatnio chciał ym wykonać piec indukcyjny (nie musi być duży) do wyginania prętów. Widzę to tak. podgrzewam pręt w piecu indukcyjnym i wykonuję jego dalszą obróbkę.

Nie chciał bym się grzebać z projektem, ponieważ zauważyłem na aukcjach, tanie blaty indukcyjne mocy (1-2)kW. Czy ktoś próbował przerobić taki blat na piec indukcyjny ? Moc by mi odpowiadała, oglądałem na necie moce (300-400)W i dawały zadowalające efekty.

Wiem że nie ma problemu z wykonaniem takiego pieca od podstaw ale kupując taki blat mam już wszystko niezbędne, łącznie z filtrami sieciowymi i istotna sprawa nie musiał bym biegać za podzespołami.

Za wszelkie sugestie i uwagi z góry podziękowania.

Reply to
xymax
Loading thread data ...

Użytkownik "xymax" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:ghqc4l$qvb$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

A nie jest tak aby że to działa na 50Hz po prostu, jak transformator ze zwartym zwojem w postaci dna garnka?

Reply to
Jd.

Użytkownik "Jd." napisał w wiadomości

Właśnie o to mi chodzi co by ktoś mógł powiedzieć czy warto ? Myślisz że 50 Hz powodowało by grzanie garnka ? Nie za mała częstotliwość ? Może regulacja mocy jest na regulowanej częstotliwości ? Właśnie chodzi mi o takie szczegóły. Ostatnio nawet w supermarkiecie widziałem taką kuchenkę na jeden palnik za 99 zł. I tak stałem przyglądałem się :) Do domu niepotrzebne ale kupić, rozebrać szkoda środowiska :)

Reply to
xymax

Dnia Mon, 15 Dec 2008 06:33:00 +0100, xymax snipped-for-privacy@op.pl napisał:

to raczej na kilkunastu khz dziala, obiektu o rozmiarze garka by sie 50hz nie nagrzalo. Kupilem takie cos w aldim i w srodku jest troche elektroniki. Generalnie to sie tylko do magnetycznej stali nadaje, bo cieplo jest generowane glownie przez straty magnesowania/ demagnesowania a nie przez prady wirowe.

Reply to
yorgus

yorgus snipped-for-privacy@terramail.pl napisał(a):

Kilkanaście może kilkadziesiąt kiloherców - istotne, że grzeją się tylko ferromagnetyki. Nawet, jeśli pręty przeznaczone do grzania są ferromagnetyczne, to rozżarzyć do czerwoności nie dadzą się - wcześniej materiał przekroczy tzw. punkt Curie - przestanie być ferromagnetykiem i przestanie się grzać. Metalurgiczne piece indukcyjne pracują na znacznie wyższych częstotliwościach, gdzie generują się prądy wirowe, niezależnie od właściwości magnetycznych materiału. Wmak

Reply to
Wmak

Użytkownik " Wmak" <napisał w wiadomości

Może zwróciłeś uwagę jak wykonane i czy są zabezpieczenia ? (chodzi mi o element indukcyjny).

Na stronce

formatting link
jest mały projekt i byłby zadpwalający.

Jeszcze raz wielkie podziękowania. Wnioskuję że nie warto kupić lepiej zrobić :) To jedyna rzecz, której Chińczycy nie robią masowo :) ?

Reply to
xymax

Dnia Tue, 16 Dec 2008 06:17:43 +0100, xymax snipped-for-privacy@op.pl napisał:

Cewka w kuchence jest nawinieta cienkim drutem rzedu 0.5mm , w piecach indukcyjnych ktore widzialem to na ogol cewka to byla miedziana rura kolo 5mm przez ktora plynala woda i same piece dzialaly na okolo 1MHz. Zabezpieczenie w kuchence jest takie ze jak zdejmiesz garnek to sie wylacza generator. Jak polozysz cos niewlasciwego (aluminium) to tez. Piec indukcyjny najprosciej jest zrobic na solidnej lampie nadawczej, wtedy starczy zaledwie pare elementow. Kondensatory musza tez byc odpowiedniej jakosci. Jak dasz cewke o malej indukcyjnosci i duzej dobroci do tej elektroniki z kuchenki, to na 90% elektronika sie spali.

Reply to
yorgus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.