Atmel AVR + program w zewnetrznej pamieci

Witam,

chcialbym podlaczyc dodatkowa pamiec (nieulotna) do atmela AT90S2313 (lub inny z dwoma wolnymi portami), tak zeby mozliwy byl odczyt zapisanych tam danych, zapis oraz w drugiej wersji, zeby program wykonywany przez mikroprocesor byl odczytywany z tej zewnetrznej pamieci.

jaka pamiec wybrac, jak ja podlaczyc (schemat), jak obsluzyc - chodzi o jak najprostsze i w miare tanie rozwiazanie.

pozdrawiam,

Janek

Reply to
Janek
Loading thread data ...

Najprosciej to jakas pamiec szeregowa zastosowac. Chyba, ze masz atmega64(?) lib atmega128, ktore maja interfejsy do pamieci, wtedy potrzebujesz tylko dodac latcha (schemat jest w pdfie). Niestety procesory AVR nie moga wykonywac programu z zewnetrznej pamieci, wiec ta mozliwosc odpada. Jesli bardzo ci na tym zalezy to na opencores masz AVRy w VHDLu, widzialem tam projekty z mozliwoscia wykonywania programu z zewnetrznej pamieci.

Reply to
T.M.F.

Uzytkownik "T.M.F." snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@hermes.wizzard...

Ale mozna zastosowac bootloadera i instrukcje samoprogramowania danymi z pamieci szeregowej. Tyle, ze to juz dosc skomplikowane rozwiazanie i trzeba bardzo uwazac w czasie pisania programu.

Fishman

Reply to
Fishman

Za bardzo skomplikowane to to nie jest, problem w tym, ze FLASH mozna programowac skonczona ilosc razy, a wiec jesli czesto mialby sie reprogramowac z zewnetrznej pamieci to dlugo by nie pozyl. Poza tym nie wszystkie AVRy moga sie same programowac.

Reply to
T.M.F.

W ATMega8515 piszą, że 10000 razy to nie jest tak mało. Powiedzmy, że programujemy to 10 razy dziennie to wystarcza na trzy lata prawie. Po trzech latach w najgorszym przypadku można wymienić procka o ile w ogóle komuś jeszcze te urządzenie będzie potrzebne, ponieważ pewnie będzie nowsze :-)

Reply to
AdelA

No wlasnie, dyskusja czysto akademicka, bo zamiast bawic sie w reprogramowanie prosciej wziasc procka, ktory ma wieksza pamiec. Najwiekszy obecnie AVR ma 256kB.

Reply to
T.M.F.

dzieki za podpowiedzi :)

mam jeszcze jedno pytanie: z tego co sie orientuje, to istnieja rozne typy pamieci szeregowych - ktore uklady sa najbardziej popularne (tzn. czesto wykorzystywane w ukladach) i daja sie programowac w sposob podobny do programowania atmeli (czyli bez wykorzystania specjalnych programatorow - a poprzez prosty interfejs podpiety do PC) ?

(wybaczcie, jesli pytam o banalne rzeczy ;)

chodziloby o sytuacje, gdzie dane wprowadzane sa do kosci pamieci raz, poza ukladem, a potem sa tylko wykorzystywane i ew. modyfikowane przez program mikroprocesora.

Janek

Reply to
Janek

Zainstaluj ponyproga i zobacz jakie pamieci supportuje.

Reply to
T.M.F.

Z pamieci szeregowych najtanszych w przeliczeniu zl/MB, a jednoczesnie jeszcze nie calych kart pamieci, polecam serie DataFlash od Atmela. 6 zl za 512KB to chyba dobra cena?

formatting link
Obsluguje je kabelkiem podlaczanym do portu LPT (podobnie jak programowanie AVRow) m.in. ISP Programmer:
formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.