Atmel a 6 kanalow PWM?

Witam! Przy mierzam sie do projektu pracy dyplomowej na Atmelku (z uzyciem Bascoma) . W zwiazku z tym mam pare pytan - na ktore google mi nie odpowiedzialy:

  1. Czy w mega128 kazdym z 6 kanalow PWM mozna sterowac niezaleznie (sterowanie predkoscia 6 wentylatorow) ?
  2. Jezeli nie to jak zrealizowac niezalezne sterowanie 6 wentylatorami na Atmelu?
  3. Wiatraki do komputerow maja 3 przewody - 2 to zasilanie a trzeci to info zwrotne do sterownika o predkosci. W jaki sposob jest okreslana przez sterownik predkosc wentylatora?

Serdecznie pozdrawiam Michal

Reply to
Therminator [3m
Loading thread data ...

Dnia 2004-11-04 01:11, Użytkownik Therminator [3m] napisał:

Sterowanie przy pomocy PWM jest bardzo prosto zrealizowac jesli nawet procesorek nie obsluguje sprzetowo tej mozliwosci. Mozna wtedy sobie zaprogramowac tyle kanalow PWM ile procek ma nozek. Polega to na tym, ze w nieskonczonej petli ustawiasz sobie jakas zmienna (powiedzmy t). Bedzie ona nam sluzyc do odmierzania czasu. Bedzie przyjmowac wartosci od 0 do 255. Potrzebna jeszcze jest tablica o wymiarze [ilosc_kanalow]. Dla kazdego kanalu sa w tej tablicy zapisane wartosci przy ktorych port ma zmienic stan. Powiedzmy ze t=0. t jest zwiekszane pod koniec przebiegu kazdej petli. Zanim to jednak nastapi, jest sprawdzenie czy pierwszy element tablicy jest wiekszy niz t. Jesli tak, to ustawiamy na pinie odpowiedniego portu 0. Jesli nie, to ustawiamy 1 (lub odwrotnie zaleznie od potrzeb). Wypelnienie dla kazdego kanalu jak netrudno wymyslec, ustawia sie wpisujac do tej tablicy odpowiednie wartosci na odpowiednie pola. To co opisalem to najprostrzy sposob na generator PWM w procku ktory nie ma tej mozliwosci sprzetowo. Rozwiazanie proste ale nie tak dokladne jak przy pomocy uzycia timerow. Przy drobnej modyfikacji da sie to na timerach zrobic. Jadnakze wydaje sie ze nie trzeba az tak kombinowac... w koncu to tylko wentylatory. Nawet nie zauwaza roznicy czy to jest takie czy inne rozwiazanie :) Powodzenia !

Pozdr, mavs

Reply to
mavs[NOSPAM

Np. tranzystor p-mosfet i wtedy zaprogramuj układ PWM jako "odwracający", to jest zmiana jednego bitu w rejestrze sterującym.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Hej! Serdeczne podziekowania dla Was Koledzy za pomoc. W temacie PWM juz mam jasnosc. Jednakze jak przespalem sie z tematem to potrzebuje jednak pomocy: Na razie zrobilem sterowanie PWM przez driver ULN2003A. Jak sie wyczytalem sterowanie masa nie jest dobre dla sterownika wentylatora - nie mozna odczytywac impulsow predkosci w poprawny sposob.. Czy jest jakis driver "plusowy" - jakis symbolik, albo info gdzie poszukac? Jak zrobic (policzyc) uklad calkujacy napiecie na wyjsciu z drivera (np. RC )?

Mam jeszcze pytanie odnosnie odczytu predkosci wentylatora z tego 3 przewodu. Nie jestem biegly w temacie (przygode z elektronika zaczynam od cyfrowki) i nie za bardzo wiem jak ugrysc temat. Gdzies wyczytalem ze wentylator generuje 2 impulsy na obrot. Jakie to mogaz byc impulsy i w jaki sposob je zliczac?

Pozdrawiam Michal

Reply to
Therminator [3m

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.