arduino sensor

Mam wielka prosbe do znajacych sie na takich klockach jak ten:

formatting link
To jest klocek, polprodukt, ktory mozna wylkorzystac w robotyce do okreslenia odleglosci od przeszkody. Tam na wyjsciu uzyskuje sie impuls, ktorego dlugosc jest funkcja odleglosci.

Czy ktos moglby mi pomoc w dopasowaniu czy skonstruowaniu do tego modulu odpowiedniego czasomierza, czyli elektronicznego stopera, ktory zmierzy czas trwania tego impulsa? Pisalem do firmy ale mnie normalnie olali:) a scislej odeslali do szkolki, tyle ze jej zakres nie wykracza poza produkcje firmy. Zatem jestem sklonny za ew. project, jakies niewielkie, ale "many", zainwestowac. I pytanie czy jest mozliwe przeprogramowanie tego modulu umozliwiajace powiekszenie jego rozdzielczosci kosztem zasiegu?

Z Noworocznymi Zyczeniami Tornad

Reply to
Tornad
Loading thread data ...

W dniu wtorek, 6 stycznia 2015 01:38:27 UTC+1 użytkownik Tornad napisał:

Masz tam moduł z wyjściem analogowym. Podłączasz woltomierz i masz na nim odległość.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Ja sie nie znam ale w data shitach pisza, ze trzeba mierzyc czas czyli dlugosc impulsa a Ty proponujesz mierzyc jego amplitude? Cos mi sie to widzi za proste a zatem niedokladne. Ale dzieki za porade. Tornad

Reply to
Tornad

Jakiej dokładności oczekujesz?

Reply to
Marek

W dniu wtorek, 6 stycznia 2015 02:18:41 UTC+1 użytkownik Zachariasz Dorożyński napisał:

Gdzie go masz? Nie pleć głupot.

Reply to
stchebel

W dniu wtorek, 6 stycznia 2015 01:38:27 UTC+1 użytkownik Tornad napisał:

Zwykły licznik wyzwalany zboczem narastającym i zatrzymywany zboczem opadającym. Można to zrobić na TTl'ach, albo mierzyć ten czas z pomocą uC, banalny programik.

Nie! To nie jest moduł programowalny.

Ponadto jest bardzo drogi. To samo + trochę przydatnych informacji za inne pieniądze masz tutaj:

formatting link

Reply to
stchebel

"Tornad"

Ale to jest miernik ultradzwiekowy. A chyba wiem do czego go chcesz uzyc. Do mierzenia predkosci swiatla? :-) Tak wiec, dokladnosc poza zasiegiem.

Robert

Reply to
Robert Wankowski

W dniu wtorek, 6 stycznia 2015 09:42:33 UTC+1 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Na stronie z czujnikami ultradźwiękowymi. Wyjście analogowe prądowe 4-20mA. jest schemat jak z tego 0-5V wydusić. Raptem dwa oporniki.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W dniu 2015-01-06 o 13:25, Zachariasz Dorożyński pisze:

jest schemat jak z tego 0-5V wydusić. Raptem dwa oporniki.

Ale ten SRF05 nie ma wyjścia analogowego, więc nie piernicz głupot.

Reply to
janusz_k

W dniu wtorek, 6 stycznia 2015 13:57:27 UTC+1 użytkownik janusz_k napisał:

Dostałeś bana na stronie tego sprzedawcy i nie możesz obejrzeć innych produktów. To przykre.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W dniu wtorek, 6 stycznia 2015 13:25:53 UTC+1 użytkownik Zachariasz Dorożyński napisał:

Taaak? To podaj namiar na stronę na której takie bzdury wypisują.

Reply to
stchebel

TRoche a nawet bardzo rozjasniles mi problem. Tyle, ze jak pisalem, nie mam mozliwosci wykonania tego miernika na TTLach czy innych mosach.

tego ukladu do kompa, co w warunkach "polowych" byloby uciazliwe. Podsumowujac bardzo mi pomogles dajac tego linka. Cenami sie nie przejmuje zwlaszcza, ze Chajniki produkuja klony w cenie okolo dolara za sztuke; wlasnie zamowilem 10 sztuk tego czujnika za okolo 14 dolarow.

Gdybys mial ochote to chetnie zlece wykonanie tego co mi potrzeba. Jesli mialbys "wolne moce przerobowe" to napisz na priv w celu ustalenia co, jak i za ile:). Moj adres wajdatmalpaaol.com

Dzieki, Tornad

Reply to
Tornad

W dniu 2015-01-06 o 15:10, Tornad pisze:

No może nie do kompa ale do czegoś co przeliczy i wyświetli - np procek. Jeśli potrzebujesz jednak miernika który wyświetli od razu wynik to lup sobie gotowy dalmierz.

formatting link

Reply to
Mario

Nie, nie zamierzam mierzyc predkosci swiatla matrem krawieckim. Mam troche czasu wiec normalnie chce sie pobawic, budujac malego robotka dla wnuczka:)

Te klocki arduino chyba do tego celu produkuja i kupujac je i z nich cos tam kombinujac, nie musze sie spowiadac do czego mi to potrzebne.

Ale skoro jestes taki ciekawy, co jest synonimem mlodosci, to zdradze Ci tajemnice; badam zycie seksualne mrowek domowych:). Tych wiekszych, czarnych okolo 1 cm, ktore zagniezdzily mi sie gdzies na strychu i calymi watachami odwiedzja moja kuchnie. Zastanawiam sie nawet nad kupnem gana (pistoletu) strzelajacego sola.

formatting link
Czego to ludzie nie wymysla... Pzdr Tornad

Reply to
Tornad

W dniu wtorek, 6 stycznia 2015 15:05:05 UTC+1 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Jak sam nie potrafisz znaleźć to taki namiar Ci do niczego niepotrzebny. Bo nic z taką informacja nie zrobisz. Jest na stronie sprzedawcy z linku z tematu moduł mierzący odległość i mający wyjście analogowe. Możesz wierzyć, możesz nie wierzyć, koło chuja mi to lata.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Oczekuje rozdzielczosci rzedu +- 1 mm. Na odleglosci rzedu metra gora dwoch. Gotowe dalmierze ultradzwiekowe maja rozdzielczosc 10 razy gorsza. Mam takie dwa i praktycznie zmierzona rozdzielczosc maja okolo +/- 1.5 cm.

Przy czym mi nie chodzi o dokladne mierzenie odleglosci tylko o wychwycenie malych roznic danej odleglosci. Np masz napieta tasme czy drut drut, ktorego strzalka ugiecia jest zalezna od temperatury; tam roznice sa milimetrowe, na ktore normalny dalmierz nie reaguje. Mam pomysl jak te rozdzielczosc powiekszyc ale nie potrafie sam tego zrobic; oczy juz nie te a to wszystko produkuja w skali mikro. I nie mam sprzetu, specjalistycznej wiedzy, doswiadczenia i wielu innych rzeczy. Dlatego chce to raczej zlecic.

Zapomnialem dodac, ze pomiar musi byc ciagly, zatem nie potrzeba mi odczytu wartosci, lecz najchetniej czestotliwosci, lub napiecia bedacych funkcja odleglosci. Wtedy uklad sprzezenia zwrotnego umozliwi latwa stabilizacje naciagu.

Od razu tez pisze, ze czujnik laserowy, co prawda majacy wymagana rozdzielczosc, ze wzledow technologicznych nie moze byc zastosowany. Poza tym one tez wyswietlaja odleglosc. Ale nie przejmuj sie; jesli mi sie to nie uda zrobie to, co zrobil moj ojciec 50 lat temu, gdy mu z pod knajpy konia z wozem ukradli:) Dzieki za zainteresowanie i porady. Pzdr Tornad

Reply to
Tornad

To przykre.

A po co mam oglądać inne? to ja szukam czy autor wątka, więc spadaj na drzewo ze swoimi radami.

Reply to
janusz_k

W dniu wtorek, 6 stycznia 2015 16:05:50 UTC+1 użytkownik Tornad napisał:

Tą metodą nie uzyskasz takiej rozdzielczości. Prawa fizyki nie puszczają. Rozdzielczość może być rzędu długości fali. W Twoim przypadku f=40kHz,V=340m/s więc Lambda=8.5mm. Do tego dochodzi dyspersja prędkości propagacji fali dźwiękowej w zależności od ciśnienia, temperatury i takie tam...

Można teoretycznie pójść trochę w górę z częstotliwością, ale wtedy współczynnik tłumienia fali cholernie się zwiększa, a co za tym idzie zmniejsza się zasięg pomiaru. No i trzeba mieć przetwornik piezo o charakterystyce przesuniętej w kierunku tej wyższej częstotliwości. SRF05 jest jaki jest i niestety o rozdzielczości +-1mm można zapomnieć.

Reply to
stchebel

W dniu wtorek, 6 stycznia 2015 15:34:35 UTC+1 użytkownik Zachariasz Dorożyński napisał:

PLONK

Reply to
stchebel

Zapomnij o takiej rozdzielczości, zmiany temp i wilgotnosci powietrza dają większy błąd.

To opisz, przedyskutujemy.

gdy mu z pod knajpy konia z wozem ukradli:) >

Wyjechał do ameryki aby na nowy zarobić?

Reply to
janusz_k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.