'analogowa' klawiatura dla pic16f628

pewnie jak nie znajde to napisze, ale po co wynajdowac kolo... ktos moze sie spotkal z gotowcem?

zasada dzialania prosta, minimum uzytych pinow, 'analogowe' wejscie dla kazdego bloku klawiszy, wersja z 'shift' i bez - obie sie przydadza.

fajnie jakby byl tez jakis uruchomiony projekt, z dobranymi juz rezystorami...

potrzeba klawiszy tyle zeby wprowadzic tekst (~40 klawiszy) niekoniecznie przecinki/nawiasy itd (moga byc pod shiftem)

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski
Loading thread data ...

Użytkownik Piotr "Curious" Slawinski napisał:

A zrobić drabinkę z szeregowo połączonych 40-tu rezystorów zasilaną z napięcia referencyjnego ADC. Przy 10-cio bitowej rozdzielczości powinno się udać pewnie rozpoznać te 40 poziomów napięcia.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@antispam.control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:hj9ejt$7sh$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Skąd wziąć przetwornik A/D ? Zewnętrzny? Ma być do PIC16F628. To uC bez bajerów.

Reply to
u

A jak chcesz zrobić klawiaturę analogową bez przetwornika A/C?? :P...

Reply to
Konop

Użytkownik Konop napisał:

Aż zerknąłem w pdf-a. Faktycznie ten uC nie ma przetwornika A/D. Już zapomniałem, że jeszcze takie procki robią ;-) Z tego co widzę, to można by coś wykombinować z PWM-a i komparatora analogowego, ale to już przysłowiowa "rzeźba w glinie". Zmienić procek, lub dorzucić drugi do obsługi klawiatury.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Konop" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:hj9j6i$lre$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Rybki albo pipki - z czegoś trzeba zrezygnować Albo dołoży scalak albo zmieni mikrokontroler albo zrobi cyfrową matrycę 5+8 linii ( a ten PIC ma tylko 15 I/O) albo pomiesza analog z cyfrą wykorzystując wewnętrzny komparator w trybie INTERNAL REFERENCE , 4bitowy VOLTAGE REFERENCE MODULE

Tak czy siak sam musi rzeźbić:-)

Reply to
u

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@antispam.control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:hj9krf$3nm$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

PIC16F628A i "bracia" mają pewne zalety. To całkiem wydajne procesorki w obudowach klasycznych DIL do prościutkich zastosowań. Literowa klawiatura przekracza ich możliwości. :-)

Reply to
u

Grzegorz Kurczyk pisze:

Ten procesor ma wbudowaną regulowaną referencję (2x16 poziomów). Możesz ją użyć i zrobić SAR na piechotę. Do tego komparatory są dwa więc możesz podzielić klawiaturę na dwie sekcje.

Zmniejsz liczbę klawiszy. Zawsze możesz wprowadzać litery tak jak w telefonie komórkowym.

Reply to
Zbych

A tutaj masz opis jak zrobić klawiaturę analogową bez ADC, np. mierząc czas ładowania kondensatora:

formatting link

Reply to
Zbych

Użytkownik Zbych napisał:

Ale to nie ja potrzebuję takiej klawiatury ;-) Sam wywaliłbym tego PIC-a i wsadził AVR-a. Lub w ostateczności (płytka z PIC-em jest już gotowa) na jakimś małym AVR zrobiłbym klawiaturę, która z tym PIC-em gadała by po SPI/RS/I2C/1WIRE czy jeszcze czym sobie twórca zapragnie.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik u napisał:

A to już AVR-ów nie robią w DIL-u ? ;-) Nie chcę rozpoczynać wojny PIC kontra AVR bo nie miałem wiele do czynienia z serią PIC, ale przeglądając dokumentację tych mniejszych procków jakoś nie mogę zauważyć przewagi PIC-a w jakimkolwiek punkcie. W porównaniu z serią '51 jest dużo bardziej wydajny, ale z rodziną AVR to chyba już niespecjalnie. No może niski pobór prądu w PIC16F628A, ale Atmel też robi AVR-y z serii PicoPower. Czy dobrze doczytałem ? Ten PIC ma tylko ośmiopoziomowy stos ?

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:hj9sbk$kvf$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Pozwolę sobie nie wojować. Wolę PICe:-)

Reply to
u

formatting link
Marek

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik Zbych napisał:

Czyli jednak z ADC, co prawda improwizowanym :-) Nie każde ADC jest przetwornikiem napięcie -> wartość cyfrowa.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik u napisał:

Czyżby Kolega celowo zakończył cytat na słowach: "W porównaniu z serią '51" ;-) Jeśli tak, to nie wątpię w słuszność podjętej decyzji :-) Ale oczywiście każdy ma swoje preferencje. Nie przeczę, że w niektórych zastosowaniach PIC-e mogą być lepsze od AVR-ów. Z PIC-ami miałem krótko do czynienia w czasach gdy królowała seria '51 i faktycznie był to wtedy solidny skok wydajnościowy. Były to jeszcze PIC-e z "oczkiem". Ale gdy "posmakowałem" pierwszego AVR-a to szybciutko zapomniałem o PIC-ach.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

o to chodzilo, dziekuje :)

sam kod mierzacy czas ladowania kondensatora na dowolnym pinie kiedys robilem do obslugi potencjometrow midi, i pamietam dzialalo toto na 16f84 , cos sie chyba uda posklejac :)

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

ad porad w tym watku - to ze sie da to juz wiem, bo robilem juz cos takiego tylko bez detekcji 'poziomow' (ich wykrywanie umozliwiloby szybsze wyjscie z petli a co za tym idzie szybszy odczyt klawiatury) po prostu szukam gotowca, coby nie klepac :)

a pic akurat glownie dlatego ze mam juz gotowy kod do reszty projektu , i brakuje tylko klawiatury (hellshreiber) , dodawanie extra chipow czy zmiana procka vs wklejenie gotowca i podpiecie drabinki rezystorow .. poki co zostanie pic, docelowo fajnie byloby miec wersje i na atmele (taniej wyjdzie), ale to jak sie znajdzie czas na przeklepanie reszty kodu...

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Dnia 21-01-2010 o 23:14:10 Piotr "Curious" Slawinski snipped-for-privacy@bwv190.internetdsl.tpnet.lp> napisał(a):

16F628 to procesor już nieco zabytkowy. Żeby było taniej i lepiej trzeba wziąć coś nowszego. W wyborze trochę ogranicza nas ta mało popularna obudowa 18-pin. Najsensowniejszy moim zdaniem wybór to PIC16F1827 - technologia XLP (popatrz w Electrical Specifications na prądy w Sleep - wersja LF przy 3V bierze 30 nA (@25 deg C), kwarc zegarkowy działa przy 800 nA). Można do tego podłączyć klawiaturę pojemnościową - sprzęt (Capacitive Sensing Module) jest cały na pokładzie. Procesor jest oparty na nowym rdzeniu PIC16 - liniowa pamięć RAM (bez bankowania), porządne adresowanie pośrednie.

Pozdrawiam, ae

formatting link

Reply to
Andrzej Ekiert

Dnia 21-01-2010 o 16:34:56 Grzegorz Kurczyk snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał(a):

Zobacz PICe z architekturą "Enhanced Midrange" oraz te z XLP:

formatting link
Pozdrawiam, Andrzej Ekiert
formatting link

Reply to
Andrzej Ekiert

On Thu, 21 Jan 2010 16:59:34 +0100, u napisał:

Ja od zawsze robie w PIC'ach ale... coraz bardziej mnie wnerwiają, to brak reentrance, to jaja z usb, to jakieś powalone kompilatory... Do prostych zastosowań świetne, i trudno je zawiesić EMC, ale coraz częściej rozglądam się za czymś innym...

Reply to
Verox

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.