A zwykła lampa LED...

Jak ściemnić zwykłą LED, taką 'świetlówkową' co to składa się z wielu szeregowo połączonych. No bo chciałbym by w nocy mniej intensywnie świeciła ale nie, że np zacznie migać. I najlepiej jakby przekaźnik to mógł załączać. Jeśli rezystorem to jak powinien dobrać wartość rezystancji by osiągnąć właściwy efekt. A może ... kondensator? A może ...

Reply to
io
Loading thread data ...

W dniu 1.12.2023 o 18:43, io pisze:

A może... sprawdź rezystor, kondensator i opisz co ci wyszło?

Reply to
Kaczin0

W dniu 01.12.2023 o 18:43, io pisze:

A co napisano na zasilaczu tejże lampy?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 01.12.2023 o 18:43, io pisze:

styki przekaźnika w łańcuch spiąć i część zwierać to da wymierny efekt ściemniania. Żadne elementy przed zasilaczem nic nie dadzą. Trzeba od razu kupić ściemnialne lampy/zasilacze/drivery LED.

Reply to
Rutkowski, Jacek

W dniu 01.12.2023 o 19:58, Kaczin0 pisze:

Dużo roboty. Trzeba mieć jakieś rezystory, kondensatory i sprawdzić. Ja pytam bo może ktoś ma jakieś doświadczenia i po prostu wie.

Reply to
io

W dniu 01.12.2023 o 20:03, Robert Wańkowski pisze:

Gotowa oprawa.

Reply to
io

W dniu 02.12.2023 o 19:23, Rutkowski, Jacek pisze:

A to nie jest tak, że wszystkie LEDy są w szereg?

Czemu właściwie?

Gdybym robił oświetlenie od zera to niewątpliwie powinienem zastanowić się nad dobrymi lampami, ale teraz to ja wolałbym coś prostego.

Reply to
io

W dniu 02.12.2023 o 23:34, io pisze:

Kupić LED-a ściemnianego i ściemniacz.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Zależy co tam siedzi między tymi ledami a zasilaniem. Niektóre są ściemnialne (układ dostosowany do bycia ściemnianym), inne nie.

Reply to
Arnold Ziffel

No ale to jest jasne. Nie jest jasne jak ściemniać i/lub czego szukać. Wydaje się, że jakieś żarówki z regulacją jasności by miały sens gdyby dały się sterować po WiFi bez żadnych chmur producenckich. A tak to, skoro mi się i tak ta lampa spaliła, to jak będę kupował lampę kupię drugą na noc i tyle. No chyba, że coś to jednak padnie co mnie przekona...

Reply to
io

Bo to zalezy od tego, co poprzednio :-)

Moze byc trudne w konfiguracji. I w integracji - jak bedziesz chcial z jednej apki róznymi sterować.

To co zawsze - jesli odpalenie apki bedzie dla ciebie latwiejsze niz podejscie do przełącznika/gałki - to będziesz wybieral zdalne sterowanie. Do tego moze byc kwestia wychodzenia z ciepłego łózka itp.

Z drugiej strony - jak sie rozwinie wygodne sterowanie głosowe ...

J.

Reply to
J.F

Ale człowieku, jakiej apki?! Ja mam automatyzację, inny świat. Chcę tylko dodać tryb nocny w przedpokoju. Lampka akurat załącza się jak wykryje ruch, ale przycisk i sterowanie głosowe to żaden problem. Jedynym problemem jest, że urządzenia końcowe są często 'proprietary' i trzeba jakieś czary odprawiać by działały bez chmur producenckich. No i cena, jak masz lampę ze ściemniaczem to kosztuje np 100zł a zwykła lampka 15, dwie 30 ... za 100zł można tych lampek zrobić sobie 6.

Reply to
io

I działa ci jak chcesz ?

No ale nie będą sterowane. Chyba, ze sobie będziesz indywidualnie włączał.

Niestety - problem taki, ze popularny "zasilacz kondensatorowy" nie jest łatwo sciemnialny, trzeba by napięcie obniżać. Zasilacz impulsowy/przetwornica moze miec zakres pracy np 90-250V i też sie nie da sciemnić, itd.

J.

Reply to
J.F

No tak, wymyślę sobie coś i mogę zrealizować.

No i właśnie tak mogę w każdej chwili zrobić ale miałem działającą lampkę a teraz jak padła to i tak muszę nabyć coś, co ją zastąpi więc i mogę te dodatkowe nabyć nie mówiąc o tym, że mogę z założenia zrobić oświetlenie na wiele lamp.

No pooglądałem i wygląda na przetwornicę, wcześniej myślałem, że to coś prostszego. W przetwornicy są rezystory konfiguracyjne, ale nie pójdę w tę stronę tylko wielu lamp.

Reply to
io

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.