74141, nixie, prowadzenie ścieżek

Szybkie pytanie. Jest sobie lampa nixie (powiedzmy IN-14) ze sterownikiem 74141. Czy dopuszczalne jest puszczenie ścieżek prowadzących do katod lampy pomiędzy pinami układu scalonego? W tym także pomiędzy pinami wejść sterujących?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Innymi słowy: czy dopuszczalne jest zrobienie czegoś takiego?

formatting link

Reply to
Atlantis

Atlantis wrote on 12.10.2018 19:39:

Skoro sterujesz to z uC to możesz dowolnie wymieszać piny na wyjściach dekodera (wyjścia 0...7; 8,9 bym nie ruszał) i spróbować odwrócić 141.

Reply to
Zbych

Co to znaczy "dopuszczalne"? Znikomy odstep (ponizej 0.1mmm) bedzie "dzialac" (tzn. nie przebije sie) do ok. 300V. Setki chinskich urzadzen na rynku to ilustruje. Standarty bezpieczenstwa mowia o znacznie wiekszych odstepach -- jesli nie dasz gdzies duzo mocniejszej izolacji to ta konstrukcja moze byc "niekoszerna".

Inna sprawa to 74141: z tego co pamietam to maksymalne katalogowe napiecie na wyjsciu to 30V. Sterowanie nixie z tego jest dosc karkolomne -- z tego co slyszalem to 74141 lubily sie palic. Jak 74141 sie nie spali to napiecie na katodzie jest w miare niskie i nie oczekiwalbym problemu z powodu malych odstepow miedzy sciezkami.

Reply to
antispam

74141 wytrzymuje co najmniej 60V. Wystarczy, żeby ta wartośc była większa od napięcia zapłonu NIXIE (i oczywiście napięcie zasilania nie jest za wysokie), bo pracujący NIXIE zachowuje się jak dioda Zenera na wysokie napięcie.
Reply to
Tomasz Szcześniak

Od napięcia zapłonu czy różnicy napięć zapłon-wygaszenie? Nie wiem jakie macie te nixie, ale ja kiedyś testowałem jakieś i ta różnica była na poziomie kilkanaście V i kusiło mnie żeby to zrobić na

4017 :D
Reply to
Mirek

Dnia 13.10.2018 Mirek snipped-for-privacy@null.dev napisał/a:

Yyy, oczywiście, że od różnicy.

Zapewne się nie uda. Wyłączony tranzystor (jego złącze CB) pracje jak dioda Zenera, przez wyłączony NIXIE płynie jednak jakiś prąd, układy MOS z ich dużą impedancją mogą tego nie przezyć.

Reply to
Tomasz Szcześniak

Dnia Sat, 13 Oct 2018 16:55:30 +0000 (UTC), snipped-for-privacy@math.uni.wroc.pl napisał(a):

Moze zle zapamietalem numerki, ale nixie z reguly sterowalo sie 74141 i nic sie nie palilo.

Co do napiecia ... ciekawa sprawa. Wylaczona nixie pradu nie przewodzi. Tzn jakis tam minimalny uplyw pewnie jest ... i pewnie tranzystor w 141 tez ma uplyw i ustali sie tyle, ile ustali. Ogolnie niegrozne.

Po wlaczeniu napiecie na 141 jest znikome.

Przy wylaczaniu ... napiecie na tranzystorze musi wzrosnac. Na nixie spada i swiecenie ustaje. I tu gdzies moze byc przekroczenie parametrow ... przez moment.

J.

Reply to
J.F.

Ciekawe czy by wyszlo.

4017 nie ma wyjsc typu OC/OD, ale to moze byc zaleta - gorny tranzystor powinien zadzialac jak dioda zabezpieczajaca i odprowadzic nadwyzke do zasilania.

Bo bez niego ... bipolarne sa dosc odporne na przebicia, krotkie/niskiej mocy sa niegrozne, a jak z mosfetami?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-10-13 o 08:23, Atlantis pisze:

a nie będzie jarzenia nieaktywnych katod przez sprzężenie pojemnościowe zbliżonych ścieżek ?

Reply to
Roman Rogóż

Jak kto inny napisal: zeby zgasic roznica miedzy napieciem zasilania a napieciem przewodzenia nixie powinna byc mniejsza od napiecia przebicia 141. Zeby zapalic napiecie zasilania musi byc wieksze od napiecia zaplonu nixie. Roznica miedzy napieciem zaplonu a napieciem przewodzenia nie jest taka duza, da sie dobrac napiecie zasilania. Ale to jest karkolomne, w sensie ze trzeba dobrze dobrac napiecie zasilania, jak sie zle dobierze (albo dana lampa ma nietypowo male zapiecie przewodzenia czy jak napiecie zasilania troche odjedzie w gore) to 141 moga sie palic.

Za komuny koledzy mieli dojscie do krajowych lamp i zdobyli troche 141 -- wszystkie 141 im sie spalily. Pewnie za mocny zasilacz i za duze napiecie. Ja mialem jeden jedyny 141 i jak zobaczylem parametry katologowe to zwatpilem. OK, bylem wtedy malego ducha...

W kazdym razie w dobrze zaprojektowanym ukladzie napiecie na katodzie nixie nie moze byc zbyt wysokie.

Reply to
antispam

J.F. wrote on 15.10.2018 19:23:

Albo zapomnieli o rezystorze w anodzie Nixie.

Dokładnie, strona 69:

formatting link

Reply to
Zbych

W dniu wtorek, 16 października 2018 18:43:03 UTC+2 użytkownik Zbych napisał:

to płytki w V543 były rysowane od ręki z absurdalnie dużymi jak na standardy XXI wieku odległościami między ścieżkami, więc na pewno żadnych problemów nie było;) Za to mechanicznie mam dużo zastrzeżeń do tego projektu, ostatnio potrzebowałem wyregulować zero na wewnętrznym potencjometrze i jedna z nóżek się złamała po dotknięciu śrubokrętem - przy naprawie okazało się, że ktoś dobrał nieprawidłowy rozstaw tak, że nóżki były naciągnięte i do tego ze względu na dostęp przez otwory "rewizyjne" wygięto potencjometr o 90 stopni.

Pomijając to mój V534 działa i trzyma kalibrację od ćwierć wieku;) Inna sprawa, że dziesięcioobrotowe trymery są Vishay albo Bourne o ile dobrze pamiętam, musiało być z wkładu dewizowego, bardzo odstają od reszty konstrukcji która wygląda pod względem jakości montażu jak radio tranzystorowe z lat 70.

Pozdrawiam,

Reply to
kropelka

Dnia Tue, 16 Oct 2018 16:32:57 -0700 (PDT), snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Ale tez technologia nie pozwalala na wiecej. A moze i pozwalala, bo wszak sie wiele nie zmienila, ale tak wszyscy projektowali.

No i chyba dyskusja nie o takim padaniu byla.

A moze rozstaw byl dobry, tylko zamowionego rozmiaru nie dowiezli ?

W koncu technika jeszcze lampowa :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia 15.10.2018 Roman Rogóż snipped-for-privacy@szpitaljp2.krakow.pl> napisał/a:

Nie będzie. Prąd taki bedzie o rzędy wielkości mniejszy od dającego wizualny efekt. No i do podtrzymania wyładowania jarzeniowego potrzebny jest pewien minimalny prad. Poniżej - łuk gaśnied i masz zwykły gaz, będący izolatorem.

Reply to
Tomasz Szcześniak

Żeby nie zaczynać nowego tematu zapytam tutaj:

1) Czy rezystor SMD (powiedzmy 1206) może być zastosowany w obwodzie anody lampy nixie (powiedzmy IN-14)? 2) Czy bargrafy nixie (np. IN-9 albo IN-13) mogą być przyciemniane za pomocą sygnału PWM kluczującego obwód anody? Ze zwykłymi lampkami nie ma problemu, ale te działają w sposób specyficzny - długość linijki jest regulowana napięciem przykładanym do drugiej elektrony (katoda w IN-9 i osobna siatka w IN-13). Czy impulsy na anodzie nie zakłócą tego procesu w żaden sposób?
Reply to
Atlantis

Osobiście dałem 2512. Z tego co pamiętam, ze względu na napięcie rezystora i traconą na nim moc.

Inaczej, długości linijki w IN-9 jest proporcjonalna do prądu.

formatting link
Można więc sobie wyobrazić że wystarczy odpowiednio to kluczować, ale pytanie/zadanie do sprawdzenia w praktyce - jaka jest bezwładność lampki.

Reply to
Jakub Rakus

Dnia Fri, 26 Oct 2018 03:00:45 +0200, HF5BS napisał(a):

Ale ja nie o schematach, tylko o mozliwosci plytkarni.

Ale mozliwosci optyki sie wiele nie zmienily, mozliwosci emulsji chyba tez nie ... wiec czemu dawniej byly takie grube sciezki i odstepy ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.