5V z HMI

Elo

Chciałbym zasilać małe urządzenie 5V pobieranymi z gniazda HDMI. Wg rozpiski piny 17 i 18 to odpowiednio GND i +5V. Nie pomyliłem kierunku lewy/prawy czyli gniazda z wtyczką, ale napięcie wynosi 0V. Coś robię niewłaściwie?

Reply to
Zbynek Ltd.
Loading thread data ...

W dniu 28.12.2019 o 00:49, Zbynek Ltd. pisze:

A sprawdzasz na źródle sygnału czy na odbiorniku?

5V znajdziesz w dekoderze sat albo odtwarzaczu, w gnieździe HDMI telewizora go nie będzie :)
Reply to
AS

AS napisał(a) :

Dzięki za odpowiedź. No właśnie TV. Też już się dowiedziałem dzień prędzej od mądrzejszych. Żywych ludzi. Bo google mi nie podpowiedziały.

Reply to
Zbynek Ltd.

Pewnie pasek LED chcesz zasilić Olej zasilanie z tv bo to se ne da. Osobny zasilacz i tyle

Reply to
Kris

Z USB można.

Reply to
Mirek

Nie. Wzmacniacz antenowy. 15mA poboru prądu.

Teoretycznie. Mam tylko 1 gniazdo USB, za to 3 HDMI. Te pierwsze tylko 500mA wydajności. Podłączę dysk, to może zabraknąć mi tych

15mA. Nie chciałem dodawać osobnego zasilacza USB, który będzie przyczyniał się do zwiększenia emisji CO2 :-D A serio, to nie lubię mieć włączonych urządzeń, których nie używam. Chyba jednak odżałuję te 2,00 zł na rok :-) i dam osobny zasilacz.
Reply to
Zbynek Ltd.

U mnie jest. Podpięty switch HDMI tylko do kabla do TV ślicznie świeci. Możliwe że to jest: a) czasami spotykane b) jest do tego opcja w menu tv

Reply to
heby

Jeśli wpiąłeś do wyjścia switcha to oczywiście zadziała. Pytanie jak zasilasz switch HDMI? Z zasilacza czy z innego źródła sygnału?

Reply to
AS

W dniu 2020-01-01 o 17:17, Zbynek Ltd. pisze:

Jak masz wyjście audio światłowodowe TosLink (a często było takie zamiast Coax) to możesz po włączeniu TV wykorzystać światło do załączania po światłowodzie fototranzystora, który włączy zasilanie do wzmacniacza antenowego z dodatkowego zasilacza. Czyli w standby będzie tylko jakiś prąd jałowy z zasilacza. O ile nie używasz Toslinka.

Reply to
Irokez

Irokez napisał(a) :

Dzięki. To już byłby fanatyzm :-D

Reply to
Zbynek Ltd.

W dniu czwartek, 2 stycznia 2020 11:11:46 UTC+1 użytkownik AS napisał:

Z tego, co zrozumiałem, wystarczy podłączyć kablem HDMI wejście (input) telewizora z wyjściem (output) switcha - i switch się włącza. Oczywiście do wejść (inputs) switcha nic nie jest podłączone. Tak samo nie jest podłączony do switcha żaden zasilacz. Wniosek - switch zasilany jest 5V po kablu HDMI z telewizora - więc na gniazdku to 5V jest, niezależnie od tego, że jest to wejście (input) HDMI.

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu wtorek, 31 grudnia 2019 15:29:45 UTC+1 użytkownik AS napisał:

A to dlaczemu? Niby że w odtwarzaczu czy dekoderze sat jest hdmi output, a w telewizorze zwykle są tylko hdmi input? Jest o tym gdzieś w specyfikacji? W sumie jakiś to tam sens ma, bo po co łączyć 5V ze źródła z 5V odbiornika - więc pytanie, czy to jest "5V i już" czy "5V jedynie na output". Ew. może jest to coś w stylu USB-on-the-go - tyle że np. ręcznego, że output ma to 5V mieć, a input może/musi mieć opcję włączania - a domyślnie ma być wyłączone?

Reply to
Dawid Rutkowski

Z telewizora. Przy czym nie zasilam już bo telewizora już dawno nie ma. To był jakiś Sony Bravia. Widziałem też na youtubie mistrza który z kabla HDMI podpiętego pod TV zasilał Raspbery Pi Zero. Nie pamietam już co to był za model TV.

Najwidoczniej część TV mimo że nie muszą to podają 5V i to całkiem silne skoro Pi działało.

Reply to
heby

I to jest generalnie jednym z większych nieporozumień, jeśli chodzi o ten standard. Rozumiem, że napięcia zasilające nie występowały w złączach takich jak RS232, których geneza sięga komputerowej prehistorii. Jednak HDMI? Przecież to było do przewidzenia, że w końcu pojawią się źródła sygnału na tyle małe, by dało się je zmieścić w sporawej wtyczce. Korzystanie z takiego Chromecasta byłoby o wiele prostsze, gdyby można było go po prostu zasilić ze złącza HDMI.

Reply to
Atlantis

W dniu 02.01.2020 o 15:26, Dawid Rutkowski pisze:

To podłącz dwa telewizory kablem HDMI i sprawdź czy zadziała ;) Specyfikację HDMI łatwo można znaleźć w sieci (np. plik HDMISpecification13a.pdf). Zacytuję z niego:

4.2.7 +5V Power Signal The HDMI connector provides a pin allowing the Source to supply +5.0 Volts to the cable and Sink. All HDMI Sources shall assert the +5V Power signal whenever the Source is using the DDC or TMDS signals. The voltage driven by the Source shall be within the limits specified for TP1 voltage in Table 4-22. An HDMI Source shall have +5V Power signal over-current protection of no more than 0.5A. All HDMI Sources shall be able to supply a minimum of 55 mA to the +5V Power pin. A Sink shall not draw more than 50 mA of current from the +5V Power pin. When the Sink is powered on, it can draw no more than 10mA of current from the +5V Power signal. A Sink shall assume that any voltage within the range specified for TP2 voltage in Table 4-22 indicates that a Source is connected and applying power to the +5V Power signal. A Cable Assembly shall be able to supply a minimum of 50mA to the +5V Power pin to a Sink, even when connected to a Source supplying no more than 55mA. The return for the +5V Power signal is DDC/CEC Ground signal.

Źródło sygnału wystawia napięcie 5V po to by zasilić w odbiorniku pamięć eeprom po to by odczytać parametry telewizora (rozdzielczości itp) po I2C nawet przy wyłączonym telewizorze. Znalazłem w sieci schemat jakiegoś telewizora LCD SONY i wszystko było zgodne ze specyfikacją. Jeśli ktoś ma schemat telewizora w którym jest to inaczej rozwiązane to chętnie spojrzę.

Reply to
AS

Znalazłem ten filmik na youtubie:

formatting link
łabo go przeanalizowałeś bo mistrzu używa specjalną przejściówkę HDMI, która na pin 5V HDMI podłącza napięcie dostarczane kablem USB z gniazda USB w telewizorze :)
formatting link

Reply to
AS

W dniu 03.01.2020 o 12:42, AS pisze:

Zapomniałem o jednym wyjątku. Gniazdo HDMI w telewizorze z opcją MHL. Wtedy można spodziewać się napięcia 5V z większym prądem. Ale nie jest to już specyfikacja HDMI tylko MHL.

formatting link

Reply to
AS

To był po prostu sprytny hack. Niewykorzystane linie sygnałowe miały na tyle dużą wydajność prądową (a raczej elektronika myszy pobierała tak mało energii), że można z nich było zasilić urządzenie. Projektanci RS232 nie przewidzieli jednak osobnego pinu/pinów na zasilanie urządzenia peryferyjnego. A szkoda, bo plątanina kabli za komputerami w latach dziewięćdziesiątych uległaby redukcji. :)

No i to właśnie jest archaiczne myślenie, w którym komputer jest dużą skrzynką, a monitor stanowi podłączone do niego urządzenie wyjściowe. Żyjemy w XXI wieku. W dzisiejszych czasach telewizor wyposażony w złącze HDMI jest autonomicznym urządzeniem, a podłączony do niego "komputer" w formie takiego Chromecasta jest zaledwie gadżetem. To chyba dało się przewidzieć...

Jest coś takiego jak HDMI-CEC. Standard umożliwia komunikacją pomiędzy urządzeniem a telewizorem, nawet gdy ten jest "wyłączony". Dzięki temu taki Chromecast może wysłać żądanie włączenia telewizora i przełączenia się na właściwe źródło obrazu.

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.