Trafolak og isol.plast

Sep 22, 2006 6 Replies

Hej..



Til skadet ringkernetrato mangler jeg lidt (25 ml.) lak til at rep. af skade på kobbertråd, samt nogle meter af den smalle plasticstrimmel, der omvikles yderst ovenpå sek.vindinger.



Er der noger her, der kender en levarandør (små mængder) af dette ?



Venlig hilsen Finn


"Finn" skrev i en meddelelse news:45143717$0$12690$ snipped-for-privacy@dread14.news.tele.dk...

Du kan bruge to-komponent lim (araldit) som lak.

Hilsen Aksel

Den kendte jeg ikke, så det skal afprøves. Tak for det Aksel.

Venlig hilsen Finn

Vær lige opmærksom på at araldit bliver blød (smelter) hvis det bliver varmt. Et alternativ kunne være almindelig bygge silicone som er er rimelig stabil og tåler temmelig meget varme.

/JBH

hej

hvis du sender en frankeret svarkuvert med en 25ml engangsprøjte i til mig kan du få lak og mylar af mig. kast en mail hvis du er interesseret.

mvh ls "JBH" skrev i en meddelelse news:45148d04$0$20261$ snipped-for-privacy@dread16.news.tele.dk...

Tak skal du have Lau, sender mail.

Venlig hilsen Finn

Trafo vil kunne komme noget op i temp [er en 5-600 VA], så araldit'ten er måske en nødløsning, hvis der er lav belastning.. den går så ikke denne gang :)

Lau ser ud til at have den faglige løsning i dette tilfælde, så tak for de øvrige råd; dem får jeg med garanti brug for i en anden situation.

Venlig hilsen Finn

Lærdom er en streng herre og mest historisk, men erkendelse er visdommens juvel ;-))

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required