Jeg leder efter et digitalt ur der blot skal vise klokken og intet andet. Det der er det specielle er at lysstyrken skal afpasses til omgivelserne. Dvs i stærk sol, skal lysstyrken være kraftig, og om natten i mørke, skal lysstyrken være meget svag. Sagen er at uret skal bruges i et soveværelse og derfor ikke forstyrre med sit lys, men omvendt være i stand til at vise klokken uanset lysforholdet. Jeg har før forhørt mig i gruppen, og fandt da også en svensker der havde hvad jeg eftersøgte. Desværre var manden meget syg og skrev at han ville kontakte dem der havde henvendt sig, når han atter var på banen. Nu har jeg imidlertid ikke hørt noget som helst i meget meget lang tid, og vil derfor prøve at finde noget brugbart et andet sted. Desværre har jeg fået slette alle mine tidligere links o.a. jeg havde indsamlet i det forløb. Så hvis der er nogle der kan hjælpe mig igang igen vil jeg være meget taknemlig. Evt gerne et diagram, for jeg kan forestille mig at man "bare" skal have en dimmer ind over lysstyrken i et hvilket som helst digiur ;o)
Selvbyg af digitalt ur
Hej Andersen
Jeg ved ikke om man kan få det mere, men for år tilbage fandtes der IC kredse der indeholdt komplette ure, og nogle af disse havde også indbygget muligheden for at styre intensiteten med en fotocelle.
Max skrev:
Jo, måske er der en sådan kreds i dette Velleman kit:
Ivar Magnusson
...
Hej!
Her er det bedste til et radiour:
Radiourmodtager med dekoder til næsten alle standarder - CME8000 baseret
- nyeste teknologi. incl. påloddet ferrit antenne. Kig på databladene. Bruger lav strøm:
Modulet skal blot styres af en mikrocontroller.
-Radioure - der er også nogen med lysdioder (LED). Du må selv finde ud af om de er Y2K compliant ;-) :
-MSF60 styret (UK) (udskift med CME8000 universel modtager?):
A Radio-controlled Digital Clock
DCF77 styret (Tyskland) (udskift med CME8000 universel modtager?):
ARM7 Controlled OLED Display Clock
Demo-application for Philips LPC2000 ARM7TDMI controller with a KS0108/KS0107-based graphics-LCD (128*64 pixels), DCF77 time-receiver and Onewire-Bus (for DS18x20-Temp.-Sensor):
DCF-77 PIC LED clock:
DCF77 Clock - A DCF77 Clock with RS232 Interface:
NTP DCF77 LED Clock
Radiosignaler:
Germany Signal DCF77 - 77.5 kHz. UK Signal MSF - 60 kHz USA Signal WWVB - 60 kHz. Japan Signal JJY - 40 kHz.
-Andre ure - uden radiostyring:
Nørd uret: Binary Clock:
Quozl's Alarm Clock:
ur med (nixie) rør:
Build a Nixie Tube Digital Clock:
hilsen
Glenn
Hej!
Her er CME8000 databladet:
hilsen
Glenn
Hej!
Fandt denne i en af linksene:
Automatic LED display dimmer:
I stedet for lysdioden som sensor, kan en forkoblet LDR-modstand selvfølgelig anvendes.
hilsen
Glenn
Andersen [3650] skrev den 25-11-2008:
Jeg er meget taknemlig for de forslag der er fremkommet, men det er nok lige vel langhåret til en elektriker ;o) Jeg har dog fundet noget, inspireret af jeres input.
Andersen [3650] wrote: ...
Hej!
Kig også i følgende indlæg (26 sider) - nyeste på sidste side:
7-segment LED Clock:f.eks.
ca. halvvejs nede.
hilsen
Glenn
Hej!
Det var på side 24 ca. midt:
hilsen
Glenn
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required