HJÆLP - Printplade til en harddisk-reperation

Oct 13, 2003 4 Replies

HJÆLP



Jeg arbejde med min computer. De to harddiske kom til at røre hinanden. Det kom noget røg, og lys fra den ene. Det ser ud som om forbindelsen til en af de 4 "ben" på strømtilførselen er brændt af.



Er der en som kan ordne dette??



Jeg bor i Københavnsområdet.



mvh



Nuser


Fint.

Du må oplyse NØJAGTIGT om Harddiskfabrikat og -kapacitet type & variant for at nogen måtte få en chance for at hjælpe dig.

Mvh Villy

formatting link

Prøv at genetablere den forbindelse, hvis du er heldig er det det eneste der er sket.

Ulrik Smed, Denmark, Aarhus

(MEGET heldig ;-) /A

det

Nåhh ja, det har man vel lov at være engang imellem. ;-) Men egentlig er det ikke sååå usandsynligt, hvis stellen på den ene HD har rørt +5 eller +12V på den anden, så futten man jo nok en printbane/stik over, og så sker der ikke mere. Hvis kortslutningen var sket andre steder var der nok fyret noget mere alvorligt af. Men OK, held skal der absolut til, lad os høre om det virker! :-)

Ulrik Smed, Denmark, Aarhus

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required