Min drejeskive har begyndt at larme. jeg mist=E6nker at det er lejrene. En elektriker jeg spurgt ,mener jeg kan s=E6tte en vaskemaskinsmotor ind. Findes der der andre muligheder?
drejeskive til keramik
Nov 17, 2010
4 Replies
Kan lejerne ikke skiftes ?
En moderne vaskemaskinemotor skal man ikke begynde at bruge til fremmede form=E5l medmindre man er helt p=E5 det rene med elektroniske motorstyringer.
Hvis din gamle drejeskive kan k=F8re men motoren bare larmer tr=E6nger den til nye lejer. En elektromekaniker burde kunne skifte dem, men om det kan svare sig er en anden sag.
Pr=F8v at se hvad der findes i den branche i dit omr=E5de.
Den motor - hvis det er den det er galt med - burde kunne repareres og herunder også at der skiftes lejer i hele maskinen. Der er firmaer der lever af at reparere motorer og el-værktøj. Dem der er på hjemmebane i sådan noget skriver for det meste i den nyhedsgruppe der hedder dk.teknik.el - da der for det meste er ganske stor forskel på El-teknik og Elektronik. ;-)
/Lars
Hej Lars Peter
Ja, og de siger at når en normmotor koster omkring en plovmand, ja så betaler reperation sig ikke.
Mvh
Max
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required