Disable standard blæser på Geforce 6800GT grafikkort

Jul 15, 2005 13 Replies

Hej NG



Jeg skal have sat en Zalman VF700-CU grafikkort køler på mit nye Geforce



6800 GT AGP fra Aopen. Det kan også sagtens lade sig gøre, men grafikkortet vil ikke starte op når standardblæseren ikke er sat til kortet.

Dvs. jeg kører både med den nye køler som trækker strøm fra strømforsyningen samt blæseren der oprindeligt sad på grafikkortet som får strøm fra selve grafikkortet.



Hvad gør jeg for at kun at køre med den nye køler som trækker strøm fra strømforsyningen?



Håber der er nogle der kan hjælpe.



Med venlig hilsen Kenneth Odense


"KB" skrev i en meddelelse

er der 3 ledninger til standardblæseren ?

hvis ja , så har du en mulighed for at "snyde" kortet til at tro at der er en blæser sat til ( populært sagt)

Venlig Hilsen Michael Meidahl Jensen www.tidsfaktoren.dk mmj@FJERNDETTEtidsfaktoren.dk

Nej, desværre. Det er 2-pin.

mvh. Kenneth

"Michael Meidahl Jensen" skrev i en meddelelse news:42d94e1a$0$173$ snipped-for-privacy@dtext02.news.tele.dk...

Mon ikke du kan løse det ved bare at smide en modstand imellem de to ben på grafikkortet? Hvor stor modstanden skal være kan jeg dog ikke hjælpe med desværre :p

Men bortset fra det, hvorfor kan din nye blæser ikke benytte stikket fra kortet i stedet? Der findes med garanti en omformer fra det format du har, til det der er på kortet...

Også min første tanke. Men så var der en der sagde...

"Så nemt er det ikke. Grafikkortet aflæser blæserens omdrejninger og reagerer helt korrekt, da blæseren i princippet ikke kører. Der må findes et værktøj til nVidiakort ligesom ATI-Tool, som kan frakoble alarmen til blæseren, eller tillade manglende blæser."

Jeg forstår så ikke helt hvorfra kortet kan aflæse blæserens omdrejninger når strømstikket kun har to ben.

Zalman køleren han har monteret trækker strøm direkte fra PSU'en - man kan selv vælge 5v eller 12v, alt efter hvor meget man synes den må larme og så videre.

Hvad mon der er af strøm i stikket på selve kortet?

-Sune

Nuke a gay vegan whale for christ! My band: www.secondnature.dk [Remove the monkey to send mail]

Hej

Jeg har prøvet og lede efter sådan et tool på Nvidia's hjemmeside uden held. Jeg benytter ikke Aopen's egne drivere da de er for gamle til fx Battlefield

  1. Med venlig hilsen Kenneth Odense

"Sune Salm>>> Nej, desværre. Det er 2-pin.

Huh? Hvem sagde det? Dén post kan jeg ikke se :/

Men bortset fra det. Som jeg læser det første indlæg kan han ikke engang starte computeren uden blæseren tilkoblet... Hvis noget software skal slå dét fra, må det kræve at der bliver ændret i firmwaren på grafikkortet (da windows' drivere først læses ind meget senere). Jeg har ikke før oplevet at en driver til et grafikkort ændrer i dens firmware :/ Men hvorfor ikke...

En tilføjelse til min anden post. Er du HELT sikker på dette? Prøv at have begge blæsere koblet på (som beskrevet i første indlæg), men blokér den blæser der sidder på grafikkortet... hvis du stadig kan starte computeren, må konklussionen være at en modstand på stikket vil kunne løse dit problem.

Det er en rigtig god idé.

Ja, eg glemte at lave 'kildeangivelse' :-) Indlægget jeg citerede stammer fra en tråd i dk.edb.hardware.grafikkort. Det var mig der sendte indlæggets forfatter herind.

Jeg kan stadig ikke forstå hvordan kortet kan aflæse blæseromdrejninger når der kun er to ben på stikket til blæseren. Er der nogen der ved hvordan det kan lade sig gøre? Er det fordi der sidder en føler et andet sted eller hvad?

Jeg er som sagt glad for at jeg ikke rendte ind i samme problem, jeg har nemlig lige skiftet køler/blæser på et 6800 GT (men det var fra Leadtek). Jeg hænger bare på fordi jeg er nysgerrig.

-Sune

Nuke a gay vegan whale for christ! My band: www.secondnature.dk [Remove the monkey to send mail]

"Sune Salminen"

kortet måler på den strøm der løber i blæseren typisk 150 til 300 mA ved 12 v men jeg ville nu være lidt forsigtig med at sætte en modstand over hvis "noget" brænder af, så er kortet jo dødt. Så hellere en extra blæser i kabinettet :)

Venlig Hilsen Michael Meidahl Jensen www.tidsfaktoren.dk mmj@FJERNDETTEtidsfaktoren.dk

Burde man så ikke kunne måle sig frem til hvor meget blæseren bruger når den kører, og derfra regne ud hvor stor modstanden skal være?

Hej Casper,

En blæser giver spikes der kan aflæses/tælles, det gør en modstand ikke, så om det vil virke ??

Venlig hilsen, Søren * If it puzzles you dear... Reverse engineer * LM317-PSU-Designer v1,0b

Good point... men spørgsmålet er så bare om de har gjort så meget ud af det da de designede stikket til blæseren... Det burde i hvert fald ikke skade at forsøge.

Hej

Systemet starter selvom standardblæsere er tilkoblet, og jeg holder mine fingre på blæseren så rpm er 0. Så jeg tror ikke grafikkortet måler på blæserens rpm.

Det må være noget elektrisk når standardblæseren på 2-pin sættes til. Men det er jeg ikke ekspert i.

Mvh Kenneth

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required