Du kan bruge en Schotky diode, den har et spændingsfald på ca. 0.2V
-- Venlig hilsen
Lars Andersen
"Alex" skrev i en meddelelse news: snipped-for-privacy@4ax.com...
O
Ove Kjeldgaard
Hej Alex
Kan du fortælle lidt mere om hvad dioden skal bruges til.
For hvis det f.eks. er polaritets beskyttelse på en forsyning kan en MOS-FET transistor kobles op på en lidt speciel måde så man kan komme under 0,05 Volt.
Med venlig hilsen, Ove Kjeldgaard, nospam AT privat DOT dk
Natur og Friluftsliv:
A
Alex
Den skal beskytte et rekonstrueret notebook-batteri mod at blive ladet op af notebookens indbyggede lader (jeg lader det i stedet op i en hjemmelavet ekstern lader - uden om dioden )
Problemet med et MOS-FET kredsløb, vil nok være at det jo helst ikke må belast batteriet for meget i "tomgang". Og den eneste "hjælpespænding" der er til rådighed, er selve batteriet (10.8 V eller betydelig mindre hvis det er helt afladet) - så diodeløsningen er nok mere realistisk og selvfølgelig mere enkel - og 0,2 volt betyder nok ikke ret meget for driftstiden.)
Men det kunne være interessant at høre om det teoretisk kan lade sig gøre med et enkelt MOS-FET kredsløb....
Alex
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required
Report Content
You are reporting this content to the moderators. They will look at it
ASAP.