Hvor finder jeg data på en x-tal oscillator. Det er en SMD type med 4 ben. Følgende står på den: SDC 0519K o100.0000 Jeg ved at der er tale om en 100 MHz osc. Men flere data samt tilslutning er ønskeligt :-) Har prøvet at google samt Alldatasheet.com og datasheet4u.com
Data på komponent.
Gode nærbilleder vil være en hjælp
Bo //
Den ligner denne, alle mål passer.
Men da jeg ikke kender Vcc, er jeg lidt lost. Kender heller ikke fabrikat.
"Uffe Bærentsen" skrev i en meddelelse news:46478c8a$0$52123$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...
Har en mistanke til at det kunne være denne:
Men det er godt nok ikke let at se ud fra mærkningen.
Det er almindeligt at forsyningen sidder over diagonalen. Og output "plejer" at sidde samme sted. Nogen bruger sidste ben som enable, og andre til at trimme frekvensen.
0519 på ryggen af den er sandsynligvis datokoden: uge 19 år 2005, SDC er enten fabrikat eller typeangivelse, men jeg kan ikke finde det nogen steder.Forsyninsspændingen kan jeg ikke hjælpe med. Hvis den begynder at svinge ved ca 2.5V er det formodentlig en 3 eller 3.3 volt oscillator. Men der er stor usikkerhed. Er den en type Du har MANGE af ?
Frem med scopet og labforsyningen. Husk afkoblingskondensator og sikkerhedsbriller :-)
Bo //
"Bo Bjerre" skrev i en meddelelse news:46481d0b$0$4158$ snipped-for-privacy@nntp02.dk.telia.net...
Den er kun i enkeltstyk, så der er grund til at passe på den. Men det er en sød lille en :-)
Større komponenter => større brag ;-) Men det er ikke rart med svitsede fingre.
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required