2-delt relæ

Dec 01, 2004 7 Replies

Til en RC-model lastbil vil jeg gerne overføre signaler til bremselys og blinklys til traileren. Det er oprindeligt lavet med et kabel, men så går det sjove af det med en fjernbetjening, når jeg alligevel skal have hånden ned og sætte stikket i eller tage det ud ved til- og afkobling. Modellen kan ses her:

formatting link



Det jeg tænker på er at sætte 3 elektromagneter på forvognen, omkring drejeskamlen, og så 3 magnetkontakter på undersiden af ladet ligeover disse elektromagneter. Der er i forvejen batterier i traileren til støtteben og konstantlys, så med disse kontakter vil jeg kunne undvære det sidste kabel. Men hvad hedder sådanne kontakter og magneter og hvor kan de købes? De skal nok have en rækkevidde på 10-20 mm, men heller ikke for langt, da der skal sidde 3 ved siden af hinanden.


med venlig hilsen Leonard - http://leonard.dk/

Reed relæer ville nok kunne orde det problem.

Alternativt kunne du lave noget med et par spoler som overfører et servo-signal fra modtageren og så sætte noget logik i trailen der kan dekode det og tænde/slukke for diverse udgange...

Flemming Frandsen aka. Dion of Swamp http://dion.swamp.dk

Leonard skriver:

Når du så drejer, hvad så ???

Jeg ville lave slæbekontakt i stedet.....

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, NE2 internetopsætning, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

Hej Leonard,

Hvis de skal virke på 20mm afstand skal de sidde et stykke fra hinanden for ikke at de alle påvirkes af samme magnet.

En mere stabil løsning ville være at sende et enkelt kodet signal over via infrarød (fx. DTMF-frekvenser).

Venlig hilsen, Søren * If it puzzles you dear... Reverse engineer * LM317-PSU-Designer v1,0b

Så bliver reedrørene aktiveret af en eller flere magneter =)

Men jeg tror nu Leonards idé er noget nær det letteste / mest elegante ;-)

Mvh. Anders

Ah, selvfølgelig! Senderen er meget nem, det er let at drive dioden med det pwm signal som modtageren i lastbilen giver (der skal sikkert en

555'er el. til at levere en bærebølge omkring 40kHz).

Modtageren kan passende være en fjernbetjeningsmodtager fra en kasseret video sammen med en pic til at dekode signalet:)

Flemming Frandsen aka. Dion of Swamp http://dion.swamp.dk

Så lyser den måske lidt forkert, det kan jeg måske leve med.

En mulighed som jeg vil overveje lidt mere.

med venlig hilsen Leonard - http://leonard.dk/

Jo, jo, nu er jeg ikke så god at jeg kan lave den slags selv, men det er vistnok sådan nogle af de indbygningssæt der kan købes for læssevis af euros virker.

med venlig hilsen Leonard - http://leonard.dk/

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required