Tester

Pozdrav! Kako napraviti jednostavan, jeftin tester za ispitivanje adaptera 12V/1A? Adaptera imam raznih modela, sa trafoom, elektronskih, zajednicko im je da napajaju uredjaj koji treba 12V i trosi 1A struje. Uredjaji koji napajaju navedeni adapteri imaju promjenjivu potrosnju struje. Problem je sto adapteri naizgled rade, no kada u nekom trenutku napajani uredjaj poveca opterecenje na 1A, napon na trenutak padne i uredjaj se resetira... Nije mi problem spojiti na adapter otpornik ili sijalicu koja ce opteretiti adapter, ali kako jasno detektirati trenutni pad napona ispod npr.11V? Signalizacija ispravnosti/kvara bi trebala biti sa dvije LED, crveno/zeleno, ispravan/neispravan...

Reply to
Sinisa Platz
Loading thread data ...

Otpornickim djeliteljem napona prilagodis mjereni napon (11V) onome cime mjeris (npr. 3.3V za A/D), ili Vout iz djelitelja pogoni nekakv okidni sklop. Najbolje uz MCU sa AD-om, npr. PIC18F serija. Otpornicki dijelitelj:

formatting link

StoneThrower

formatting link

Reply to
Stonethrower

Mozda s nekim od naponskih komparatora koji ima interni referentni napon pa preko djelitelja promatrani napon usporedjivati s referentnim a izlaz voditi na flip-flop koji je spojen tako da se istovremeno s promjenom stanja (indikacijom greske) disable-a a da se nakon toga moze resetirati s gumbom.

Ili mozda, ako to karakteristike signala kojeg se zeli detektirati dozvoljavaju, software-ski - s mikrokontrolerom na ciji se analogno digitalni pretvarac dovede dio promatranog napona.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Ovo je po meni pravo rije¹enje, jednostavno i efikasno.

Reply to
Coin

Sigurno ne povuce vise od 1A?

Reply to
vaso

Detektirat trenutni pad napona je losa varijanta, jer taj pad moze biti milisekundu i sekundu, a to nije svejedno. Tako ni jedan adapter ti nece valjat.

Predlazem do jaja jednostavnu varijantu kojom jos detektiras koliko dugo i je li duboko napon pao. Obicnim gledanjem bljeska LED-ice. Samo LED ica bi vrlo malo ili neprimjetno bljesnula kod promjene 12V na 11V, treba bljesak istaknut. U tu svrhu se u startu cenericom ukrade 7,5V, i 4,5V ostaje za LED i serijski otpor koji ogranièava struju LEDice.

formatting link
Pri padu napona sa 12 na 11V kroz LED ce osim 25mA potec 12 mA i smanjit joj intenzitet upola.

To je pri postavci male LEDice koja ima napon 2,5V, mozes koristit jacu LED-icu, sa jacim svijetlom, i jacom strujom, koja ima i veci pad napona, pa je bljesak jos dublji, a sa cenericom 8,5V moguca je promjena bljeska od max do nula pri padu napona sa 12 na 11V. Sve zavisi koliki raspon napona zelis osjetit. Uz malo eksperimentiranja sa cenericama, otpornikom i ledicom na promjenljivom izvoru napona mozes se izvjezbat da okom izmjeris na koliko je napon pao. U principu, stvar mogu i izracunat kad bi znao koju ledicu koristis, njen napon i dopustenu struju, te koliki je stvarni napon na cenerici.

Time ne da vidis samo promjenu, nego i vrijeme oporavka ispravljaèa. Teret mora biti otpornik, ne smije sijalica jer ona u startu povuce 10 puta vise od nominalne struje.

Reply to
Petar Bjelèiæ

Ovo sve brisano nije lo¹e ali ima i bolje...

Sla¾em se, vrijeme opravka je bitno. Rije¹enje za osvje¾enje - komparator sa histerezom. Jedan jednostruki op, zener, par otpornika i led. Preciznije, toènije a LED cijelo vrijeme dok se baterija ne oporavi svijetli istim intenzitetom. Glede kompliciranosti i cijene - tu smo negdje.

I ovo je bitno, naravno.

>
Reply to
Coin

Iskreno, nisam nikada mjerio, na uredjaju pise 12V/1A i standardno dolazi sa adapterom 12V/1A. Uredjaji koji se resetiraju sa neispravnim-poluispravnim adapterima rade normalno sa novim adapterima, pa sam zakljucio da su uredjaji ispravni... Tako da ustvari ne znam jeli problem u tome sto adapter pri vrsnoj struji 1A malo "poklekne" ili mu pri trajnom opterecenju 1A previse padne napon...

Reply to
Sinisa Platz

Svidja mi se ideja i jednostavnost, no moram priznati da nisam naveo da ce uredjajem rukovati laici i uredsko osoblje, dakle treba biti sto jednostavnije - zelena lampica ispravan, crvena neispravan. Tester sa mikrokontrolerom bi sigurno bio pravi uredjaj, no nisam dovoljno vjest za gradnju takvog uredjaja, a zelim to napraviti na dobrovoljnoj osnovi, kao pomoc kolegama u uredu... Tako da cu vjerovatno napraviti jednostavni diskriminator nivoa sa 2 LED (otprilike zenerica, tranzistor i par otpronika) i otpornik kao potrosac... Znam da to nije prava stvar, ali probat cu pa cemo vidjeti koliko je ucinkovito...

Reply to
Sinisa Platz

Stavio sam na binse shemu sklopica sa TL431 i tiristorom.

Reply to
megamusic

Standardni adapter je obicni 'glupi' ispravljac, ili stabilizirani? Btw: Kod oba modela moze oslabiti neki elektrolit tako da pri opterecenju (kratkotrajnom ili stalnom) vise padne napon.....

Reply to
vaso

(kratkotrajnom ili stalnom) vise padne

Imam par modela, standardni"cigla na zici" sa trafoom i elektronski sa coper pretvaracem... Uglavnom vise problema ima sa "elektroncima"....

Reply to
Sinisa Platz

Hvala svima na pomoci, evo dolazi par dana odmora pa vjerovatno napravim nesto tijekom zime....

Reply to
Sinisa Platz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.