Samogradnja akomulatora NiCd ili NiMH 7.2V sto veceg kapaciteta - pomozite pocetniku

Trebao bih napraviti bateriju napona 7.2V i sto veceg kapaciteta (5 - 10 Ah) za pogonjenje halogenog reflektora koji radi na 7.2V snage cca 15W. Cuo sam da je vrlo nepovoljno spajati modelarske packove od cca 3000 mAh pa dobiti

9000 mAh s 3 packa zbog nejednakog trosenja ili greske u jednom od packova (iako se ovo namece kao najjeftinije rjesenje). Punjenje je takodjer problem jer bi packove trebalo odvajati pa svako posebno puniti. Iz ovoga sljede moja konkretna pitanja:

  1. Da li odabrati NiCd ili NiMH celije?

  1. Gdje najpovoljnije kupiti 6 celija sto veceg kapaciteta (5-10 Ah)? (Znam samo za Croatia, Varta centar u vukovarskoj, chipoteku i conrad)
  2. Gdje najpovoljnije kupiti pametan charger za tu 7.2V, npr 8000mAh NiMH bateriju?

Ima li kakav treci nacin da postignem zeljeno, veliki kapacitet s kvalitetnim punjacem samo za tu jednu upotrebu. Pb ili SLA akumulatori mi ne igraju zbog velike mase. Hvala unaprijed na savjetima!

Domagoj

Reply to
Domagoj Malovic
Loading thread data ...

Spoji im mase zajedno a + preko dioda tipa BY500 ili slicno (>5A) ovisno o potrebnoj struji. Za punjenje spoji sve + preko druge grane dioda 1N4001 ili slicno jer ih najvjerojatnije neces punit strujom vecom od 1A. Tako si rijesio cjelokupan problem

(Znam

Probaj u Kvark d.o.o. (ima ih i na netu). Oni dilaju kineske NiMH "Golden Power" a imaju i A i AA i AAA. Vrlo su jeftine a meni su se AA i AAA pokazale jako dobrima

ne

Mali olovni akku za motor-kotace su lagani i mali.

Reply to
Svemirko

Hvala na pomoci. Kupih 6 komada D celija po 4500mAh NiCd za 35 kuna u Chipoteki, no to mi je zadnja takva baterija, jeftiniji su packovi :)

No malo sam previse glup za shvatiti sto si gore napisao. Pazi, majstor u Croatiji (vrlo ljubazan i drag inace stariji gospodin, pedantan) mi tvrdi da se ne moze spajati neparan broj packova ili baterija paralelno, iako su iste :) Onda imam prijatelja koji je super u elektronici i koji mi kaze - ma nema nista od punjenja paralelnih packova. Svatko tvrdi nesto svoje!

Onda se javljas ti i kazes da se to ovako lako sredi. Zvao sam covjeka iz

formatting link
i on me je ljubazno uputio na NiMH jer je NiCd dosao kraj zbog otrovnosti (zabranjene u EU od 1.1.2006). On mi je takodjer rekao da se moze puniti paralelne baterije, samo da ih se spoji ako sam dobro cuo preko shunt otpornika.

Ja razumijem spiku sa spajanjem preko dioda kada se baterija trosi da nema preljevanja struje iz packa u pack premda me zanima koliki su gubitci na tim diodama u postotcima otprl?

No mozes li mi onako za glupe pojasniti kako izjednaciti struje punjenja i kako onda znati kada prestati puniti. Jel ce to znati ipak punjac po dV, samo sto ce za punjenje trebati n puta vise vremena (n=broj packova) ili ce ipak biti frke? Kojim to punjacem puniti? Strasno je to da kada o punjenju pitas u SVIM trgovinama baterija nitko nema pojma. Modelari ti pak znaju reci daj 800 kuna za punjac sto je prevec :)

Hvala na pojasnjenju ovih stvari

Pozdrav,

Domagoj

Reply to
Domagoj Malovic

NiCd su tezi od NiMH, imaju (uglavnom) manji kapacitet ali zato mogu dati puno vece struje. Odlicno si prosao s obzirom na cijenu!

da

iste

nema

Dodji do mene na pice slijedeci tjedan pa cu ti objasniti za djabe :-) kako izvesti to sto tebi treba sa par dioda i otpora. Jedini uvjet je da imas isti broj clanaka po modulu (recimo 12 V -> 10 clanaka) i to je bitno kod praznjenja. Za punjenje je nebitno i mozes paralelno puniti jedan clanak (1.2V) i 10 clanaka (12V) paralelno uz jos pokoji elektronicki element.

Inace, ako ti je bitna korisnost (a buduci da radis na baterije onda je :-)) umjesto obicnih silicijskih dioda stavi sotki diode. Manji im je polarizacijski napon (oko 0.3V) a samim tim i veca korisnost sklopa.

Korisnost ovisi o naponu modula. Ako koristis 12V onda ti je sa obicnom silicijskom diodom korisnost oko 92%. Ako koristis sotkice onda je oko 97%. Sa nizim naponima modula korisnost pada.

Reply to
Svemirko

Ma slobodno ti spoji tri èelije po 3000 mAh u paralelu, i pusti filozofiju nejednakog punjenja i pra¾njenja.

Pa naravno da se ne jednako pune i prazne, ali to nema nikakve veze, taj proces se de¹ava i unutar jedne jedine èelije.

Dakle spoji u paralelu tri èlanka po 3Ah i dobio si 9Ah 1,2V. Tih 9Ah od 3 èlanka se nièim ne razlikuje od jednog èlanka 9Ah. Mo¾e¹ èak i stavljat èlanke ne jednakog kapaciteta, npr 3+3+1 Ah !!

Serijskim spajanjem 6 takvih baterijskuh paralela dobit èe¹ potreban napon.

E kod serijskog spajanja potrebno je pripaziti da svi pojedinaèni elementi od 1,2 V imaju podjednak kapacitet, ali ne zbog podjednakog punjenja, nego zbog pra¾njenja, uvijek èe se jedna ili dvije baterije prije ispraznit, i onda èe ih one punije filovat preko potro¹aèa obrnutim polaritetom. Taj proces se de¹ava i da nadjes samostalne èlanke od 9Ah, a kompenzira se spajanjem diode antiparalelno èlanku, anoda na minus.

Dioda u normalnom radu je ne vodljiva, a poèinje vodit kad se baterija isprazni pa inverzna struja poteèe iz punije baterije preko potro¹aèa. Time ¹titi (ne ba¹ potpuno) èlanak od inverzne struje punjenja.

Ako baterije neces praznit do kraja, diode ti ne trebaju. Ali pazi, NiCd baterije je dobro praznit gotovo do kraja zbog efekta pamèenja. NiMH imaju znatno manji efekt pamèenja i veèi kapacitet po te¾ini, jeftinije su, a kraèeg vijeka, pa njih preporuèam, izdr¾at èe ionako godinu dvije.

Pametan charger èe¹ te¹ko naèi za 9AH, ali ako si dobro potko¾en, valjaju oni od Canon kamera za oko 1500kn. Canon ima i bateriju od 7,2V litij ion, 6Ah, vrlo mala (manja od dvje kutije cigareta) za kamere XL1S, XL2, XM2, ali ko¹taju 200Eur. Imam tu opremu, ali na deklariranih 6Ah se ba¹ ne mo¾e raèunat. Zamjenski Litij ion bateriju od 6Ah za 100 eur sam kupio u

formatting link
a canonova oznaka za tu velièinu je PB-945 4,5Ah , PB-960 6Ah Canon ima i halogeni reflektor za kameru sa tom baterijom za 750kn (bez baterije) snage 10W, vrlo jako svijetli, sve je kompaktno, oznake VL-10. Meni svijetli barem 3 sata sa jednom baterijom. Sijalica ko¹ta 270kn !! sve je nabavljivo kod nas u canon centru u maksimirskoj,
formatting link
link na canon i vidi cijene.

Ako se ne mo¾e¹ upustit u tu investiciju, bateriju puni sa izvorom 12V 1A, preko otpora 5 oma/10W u trajanju 10-12 sati. Punjenje prekinuti kada se èlanci poènu grijat, jer kod dopunjavanja ne zna¹ vrijeme punjenja.

Dakle majstore, naprijed, ima¹ sve, spoji i ne brini.

Ah)

sam

problem

(Znam

ne

Reply to
Petar Bjelèiæ

Mislim da znam o kome pricas, covjek ce vrlo rado na licu mjesta napraviti bilo kakav baterijski modul koji ce izgledati ko da je izaso iz tvornice, a zanimljivo ga je i gledati kako radi. S obzirom da mislim da je napravio/isprobao na tone svih vrsta baterijskih konfiguracija, ne bi tek tako zanemario bilo sta sta je reko u vezi baterija.

To ti je ko kad ti kazu da u autu umjesto 45 Ah akumulatora slobodno mozes koristiti 100 Ah akumulator, madjutim, u teoriji je to OK, ali u praksi uvijek postoji neki 'ali' :-)

--
Chupo
Reply to
Chupo

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.